Kolęda 2019: Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie [SONDA]. Jak się przygotować?

red.

Kolęda 2019. Wierni coraz ostrożniej sięgają do kieszeni podczas duszpasterskich wizyt. Nawet co dziesiąta rodzina nie daje nic. Ile więc dać? Oficjalnego cennika nie ma. Najczęstsze datki to 20, 30, 50 i 100 zł. Osoby ubogie wkładają do kopertę 10 zł, bogatsi, którzy chcą wesprzeć parafię, potrafią dać 200, 3000, a nawet 500 zł. Oddaj głos w naszej sondzie...

Ile dać księdzu do koperty? Oddaj głos w naszej SONDZIE [zagłosowało już w niej ponad 20 tys. internautów!]. Kliknij tutaj:
Ile dajesz podczas kolędy księdzu do koperty? [SONDA]


Kolęda 2019: Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie [SONDA]. Co przygotować?

W naszych parafiach trwa juz coroczna wizyta duszpasterska.

Jak przygotować się do przyjęcia księdza? Od strony materialnej tradycją jest, że rodzina, która oczekuje wizyty duszpasterza, powinna przygotować stół. - Na nim należy postawić wodę święconą, kropidło, zapaloną święcę, krzyż, a także Pismo Święte. Jeśli w danym domu są dzieci, to zwyczajem jest też sprawdzanie ich zeszytów do religii.

A co z pieniędzmi? Ile dać w kopercie?

- Jeden z parafian przyznał się, że przez lata nie wpuszczał kolędy, bo nie miał pieniędzy na ofiarę i źle się z tym czuł - mówi o. Emil Pacławski, franciszkanin, proboszcz tyskiej parafii świętych Franciszka i Klary. - Błędem jest jednak myślenie, że kolędzie musi towarzyszyć ofiara. Nie musi.

- Kościół wprawdzie utrzymuje się z ofiar, ale nikt do ich składania nie jest zobligowany i nie musi się tłumaczyć, dlaczego nie daje - mówi ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tychach. - Główny cel kolędy zawarty jest w tych trzech literach, jakie wypisuje się na drzwiach: C M B, czyli Christe, mansionem benedicat (Chryste, pobłogosław dom). A przy okazji chodzi o spotkanie, wspólną modlitwę i okazję do indywidualnej rozmowy z parafianami. Odwiedziny duszpasterskie dają księżom okazję do poznania parafian, ich problemów oraz wysłuchania uwag. W naszej parafii, bł. Karoliny, podczas kolędy staramy się informować o różnych formach działalności parafialnej, zachęcać do poszukania tam czegoś dla siebie.

Ile dać na kolędzie? Od 20 do 100 zł to norma

Chętnie wrzucamy drobne do skarbonki ministrantom, ale z kopertą zawsze wiążą się wątpliwości. Bo czy w ogóle wypada płacić za duchowe wsparcie? Za rozmowę?

Czy duszpasterska wizyta może być szczera i bezinteresowna, jeśli ma zakończyć się wręczeniem koperty?

Zależnie od możliwości i przyjętych zwyczajów, w kopercie dajemy od 20 do 100 zł. Zdarzają się oczywiście większe datki, nie tak rzadko nawet w wysokości 200 zł.

W takim razie, ile dać na kolędzie księdzu? Czy w ogóle dawać? A możę lepiej wrzucić więc ministrantom do skarbonki? W niektórych rejonach tradycją jest, że ministrantom oprócz drobnych pieniędzy daje się również słodycze. Tam koperty mało kto wręcza.

Ile dać na kolędzie? Wpisujcie swoje propozycje

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.02.2019, 16:09

Napisaliście że bogatszy daje 3000 jak to możliwe może się pomyliliście

21.01.2019, 15:49

Zarbaiam 2000 zł i daje 1000 zł jak ksiądz chodzi po kolędzie i 50 zł co tydzień na mszy, plus wysyłam 100 zł miesięcznie na najlepsze radio na świecie Radio Maryja, oraz 50 zł miesięcznie na Caritas, za to na Owsiaka 0 zł państwo jest od tego żeby utrzywać szpitale a nie osoby prywatne

13.01.2019, 17:48

No

31.12.2018, 09:16

Najlepsze jest to że prawie każdy mówi że nic nie da a jak ksiądz przychodzi to zazwyczaj kazdy daje. Wiem bo dzisiaj chodzi u mnie i słyszałem rozmowy sąsiadów tych co mieli nic nie dać raptem każdy po 20, 50 zł szykuje😉

30.12.2018, 12:20

50 zł i pomysł na krtce na walkę z istnieniem środka płatniczego,jakiej kolwiek władzy, radzenie sobie w nędzy i zaradność w oszczędzaniu w życiu codziennym.Czyli jak być samodzielnym, niezależnym od problemów świata i ponad czasowym.Łącznie z dbaniem o zdrowie i o tym co się wywyższają.Niech nam Bóg dopomoże

30.12.2018, 11:13

Przyjdziecie przyjdziecie kiedys do ksiedza.Nie tacy przychodzili.

30.12.2018, 09:53

NIC!

29.12.2018, 21:36

ja nie daje nic jak co roku bo mam dzeci do wychowania.Jak nie miałem za co żyć to ksiądz mi nie dał jak byłem u niego,więc koniec dziadostwa jak coś od niego potrzebywałem to nigdy nic za darmo nie było nie patrzał że ja nie mam tylko szarpał kasiore

29.12.2018, 18:14

ministranci z kościoła w Zabrzu-Rokitnicy Bartek K. i Mateusz P. razem ze złodziejem sprzedają zgwałconego ucznia IV LO

29.12.2018, 18:00

W ubiegłym roku księdzu dałem po kolędzie kopertę resztą jak każdego roku, a ksiądz mi na to : łapówka ? Więc w tym roku już mojego progu nie przekroczy.

29.12.2018, 15:44

księdzu (księciunowi) daje 5 sekund , potem spuszczam psy

26.12.2018, 12:09

W mojej parafii ksiądz nie brał nigdy żadnych pieniędzy,tylko ministrantom po czekoladzie,jak jest geraz to nie wiem,bo od lat rozstałem się z tą instytucją.

21.12.2018, 21:38

Dajcie w jak najmniejszych banknotach: kler kupuje liczarki do banknotów:
https://youtu.be/3zayp81f6wE

06.12.2018, 13:16

Nie dawaj i nie ublizaj.

06.12.2018, 13:14

Daje tyle na ile mnie stać, a także mam świadomość potrzeb

31.01.2018, 08:23

Npisałem wcześniej odpowiedź, ale chyba dziabnęło po oczach cenzora, więc napiszę jeszcze raz: tam nie ma gejów, są pedały, a bardzo często pedofile.

31.01.2018, 00:20

Nasz proboszcz, w małej pipidówce kasuje 3000 za pogrzeb, 2 dni stawia ludzi z puszkami 31 października i 1 listopada przed bramami cmentarza zbierając" na płot", życzy sobie na ;kolędzie" DWÓCH KOPERT"( zwyklej u specjalnej) Tak jest w miasteczku WĄBRZEŹNO , diecezja TORUŃSKA!

31.01.2018, 00:12

Dajecie na tacę, oplacacie msze intencyjne, wypominki, płacicie pokladne, opłacacie pogrzeby, śluby, chrzciny, wrzucacie do skarbonek-- czy to nie za wiele?? Kto inny poza księdzem ( z obstawą) chodzi po domach po pieniądze? Ile razy można "święcić" tę samą chałupę, w której od lat sie nic nie zmienia? Jaku sens ma całowanie waszego własnego krzyżyka podsuniętego wam pod nos przez ksiedza? Myślcie ludzie trochę!. Ksiądz ma niewiele wspólnego z krzewieniem religii. Polecam art. W internecie pt." Dwie koperty na kolędzie".

29.01.2018, 09:41

Proszę nie obrażać gejów.

21.01.2018, 09:12

Ja panów w sukienkach nie wpuszczam Boga mam w sercu . STOP BATMANOM !!!

18.01.2018, 18:47

Na kolędzie nie powinno sie dawać pieniędzy. Czy gościowi który Cie odwiedza dajesz kasę? Pieniądze niech daje kto chce na tace w kościele.

17.01.2018, 10:20

Sądząc po twoim nicku jesteś kolejnym zasrańcem, który ma problem ze zrozumieniem, czym jest WOŚP i jak działa. Za to pewnie Caritas jest dla ciebie czytelną i krystalicznie czystą organizacją, bo z kościołem związana. Więc napisz oświadczenie (potwierdzone notarialnie), że nie zgadzasz się na ratowanie życia i zdrowia twojego i twoich dzieci przy pomocy sprzętu zakupionego przez fundację Owsiaka. I noś je zawsze przy sobie. Bo nie daj Bóg, ulegniesz wypadkowi, a te pieprzone lewaki będa cię ratować sprzętem sektyjerzegoo. A ty przecież chcesz cudownego uzdrowienia przez caritas i księdza.

13.01.2018, 20:41

Trzeba dać tyle żeby zostało coś na fundacje Owsiaka!!!
I to nie byle jakie COŚ ;D

13.01.2018, 12:55

Hm... Ksiądz przychodzi do mojego domu jako gość . To jest niezaprzeczalne, więc dlaczego oczywistym jest ,że mu płacę za wizytę. Być może przychodzi jako lekarz dusz - osoba prywatna , czyli należy mu się kasa. To tez trochę nielogiczne, bo wizytę lekarską się zamawia. Więc po co przychodzi i żąda specjalnego traktowania... i kasy. Skoro Bóg jest wszędzie , nie sądzę żeby nagle zjawiał się w moim domu z człowiekiem , który uzurpuje sobie prawo praktycznie do kierowania całym moim życiem i nie ma w nim empatii i miłości do bliźniego swego?

12.01.2018, 08:29

Oj tam, oj tam. Na Bozię żałujecie 3 tysiaków...? Mniej musicie jeść, wszak obżarstwo to grzech. Pić tylko wodę, a w domu okrywać się kocem, a nie grzać, aż kaloryfer parzy. Po co dziecku lekcje muzyki, albo basen. A uczenie angielskiego tak maleńkie dzieciątka... Boga w sercu nie macie. Na pewno uda się nazbierać tę marną jałmużnę dla sługi pańskiego... Macie sumienie oglądać go 3 rok w tym samych samochodzie...? Jak, bidulek, męczy się w tym starym Audi A8, a jeszcze brama automatyczna stale się zacina, telewizor bez 4K, same wydatki... nie bądźcie samolubni, Bóg kazał się dzielić...