Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja miejska a smog. Kiedy jeździmy za darmo?

.
Alarm smogowy. Sezon grzewczy to czas, kiedy smog bywa bardzo uciążliwy. W ostatnim czasie, kiedy poziom pyłu zawieszonego PM10 jest wysoki, przewoźnicy wprowadzają bezpłatne przejazdy. Skąd dowiemy się, że akurat danego dnia możemy jechać za darmo i od czego to zależy?

Powodem ogłoszenia bezpłatnych przejazdów jest prognozowana bardzo zła jakość powietrza nad obszarem miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Bywają dni, kiedy Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry decydują się na darmowe przejazdy w okresie smogowym. Skąd jednak dowiemy się, że taka decyzja została podjęta? Sytuację trzeba śledzić na bieżąco, bo takie decyzje u przewoźników zapadają dzień wcześniej.

- Podstawą do podjęcia decyzji o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej dla kierowców będzie ocena jakości powietrza i prognozowana jakość powietrza na najbliższą dobę i weekend - mówi Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP. - Stan powietrza na terenie aglomeracji będzie monitorowany bezpośrednio ze strony internetowej Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach. Decyzja będzie podejmowana w formie zarządzenia przez przewodniczącego zarządu Romana Urbańczyka - tłumaczy Anna Koteras.

W przypadku autobusów, tramwajów i trolejbusów na darmowy przejazd w okresie smogowym mogą liczyć wszyscy właściciele samochodów na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Również Koleje Śląskie decydują się na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów, kiedy WIOŚ prognozuje bardzo złą jakość powietrza. Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, należy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Dodatkowo każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą. Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem trasy przygranicznej Chałupki - Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec - Zakopane. Takie informacje przewoźnicy ogłaszają za każdym razem na łamach swoich stron internetowych.

- Uważam, że jest to dobry sposób na promocję niskoemisyjnego transportu, czyli kolei i tramwajów - mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego. - To także okazja, aby poruszyć temat taboru autobusowego i jego wymiany. Natomiast w mojej ocenie to nie jest skuteczna walka ze smogiem, bo w Polsce głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest przede wszystkim niska emisja, czyli efekt tego, co, jak i gdzie spalamy - tłumaczy Patryk Białas.

Polski Alarm Smogowy ogłosił komunikat o tzw. dniach paryskich w Polsce. We Francji ogłasza się alarm smogowy, kiedy zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 przekracza 80 mikrogramów na metr sześcienny. - W ubiegłym roku w Katowicach mieliśmy 37 takich dni. Jednak w Polsce alarm ogłasza się, kiedy pył PM10 przekracza 300 mikrogramów - mówi Białas.

Oficjalnie zgodnie z Polskimi standardami, jak wyliczył Polski Alarm Smogowy, w całej Polsce ogłoszono trzy takie alarmy w 2017 roku, z czego dwa w województwie śląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto