Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja na temat uzależnień w Zabrzu [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek
Jak najskuteczniej dotrzeć do uczniów i studentów? Zaprosić na spotkanie, na którym o poważnym problemie powiedzą osoby znane ze świata sportu i filmu. Z takiego założenia wyszli organizatorzy konferencji, która w czwartek odbyła się w budynku Politechniki Śląskiej w Zabrzu i dotyczyła uzależnień.

Konferencja na temat uzależnień w Zabrzu

Dużo zależy od talentu, ale bez ciężkiej pracy nie można odnieść sukcesu. Pamiętam, jak moi rówieśnicy chodzili na dyskoteki i wracali pijani nad ranem. Nie mówię, że ja nie chodziłem potańczyć, ale w moim przypadku nie było mowy o takich powrotach, ponieważ wiedziałem, że jestem piłkarzem ręcznym i za dwa dni mam mecz - podkreśla Bartłomiej Tomczak. Piłkarz ręczny Górnika Zabrze i reprezentant Polski wziął udział w konferencji „Wolność od... Wolność do... Drogi i rozdroża pokonywania własnych słabości”.

- Uważam, że zwracanie uwagi na problem związany z uzależnieniami jest bardzo ważne, ponieważ sam kiedyś byłem młody i wiem jakie były pokusy - podkreśla Bartłomiej Tomczak. - Sport, poza rodzicami, w pewnym sensie mnie wychował i jestem szczęśliwy, że nie trafiłem w szpony uzależnienia. Niektóre osoby z mojego otoczenia, z którymi grałem w piłkę ręczną, poszły w innym kierunku i miały problem. W moim przypadku było natomiast tak, że sport nauczył mnie sumienności, cierpliwości i systematyczności. Pokazał mi życiową drogę - podkreślał szczypiornista w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”.

Oprócz Bartłomieja Tomczaka, wśród zaproszonych gości znaleźli się także były reprezentant Polski w piłce nożnej, a obecnie komentator sportowy Andrzej Iwan, aktor filmowy i teatralny, zastępca dyrektora Teatru Nowego w Zabrzu Zbigniew Stryj oraz prof. Krzysztof Wojcieszek z Pedagogium - Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.

Prof. Wojcieszek podkreślał między innymi, że często uzależnieni tak naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, że znajdują się w szponach nałogu. Dodał, że - wbrew pozorom - na świecie zdecydowanie przeważają abstynenci.

Nie zabrakło także innych wykładów, które obrazowały jak dużym problemem są uzależnienia.

- Chciałbym, aby na końcu mojego wystąpienia każdy z nas odpowiedział sobie na pytanie: czy warto? - rozpoczął komendant miejski policji w Zabrzu insp. Dariusz Wesołowski, a po chwili - w trakcie prezentacji - przypomniał o tragicznych wypadkach, do których doprowadzały osoby, które były pod wpływem alkoholu, narkotyków lub dopalaczy. Do informacji dołączone były zdjęcia.

Komendant Wesołowski przekazał, że tylko w tym roku zabrzańscy kryminalni „ściągnęli” z rynku aż 11 kilogramów marihuany. Dodatkowo ponad 1700 działek amfetaminy i 7 kilogramów dopalaczy o czarnorynkowej wartości ponad 400 tysięcy złotych.

Konferencja była adresowana do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Organizatorzy to: Komenda Miejska Policji w Zabrzu, Urząd Miasta w Zabrzu i Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Podczas spotkania uczniowie Liceum Plastycznego w Zabrzu tworzyli obrazy inspirowane tematyką uzależnień.

Patronami honorowymi byli: komendant wojewódzki policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński, rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto