Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w sprawie dopalaczy [ZDJĘCIA + WIDEO]

Patryk Drabek
Konferencja ws dopalaczy w Katowicach
Konferencja ws dopalaczy w Katowicach P. Drabek/Dziennik Zachodni
Po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, z dziennikarzami spotkali się wojewoda śląski Piotr Litwa, komendant wojewódzki policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber oraz dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Artur Borowicz.

Podczas spotkania przekazano, że na poniedziałek - do godziny 8 - w tym roku odnotowano już 902 przypadki zatruć dopalaczami, a w całym 2014 roku - doszło do 602 takich przypadków.

Największa liczba przypadków (260) dotyczyła młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. 187 przypadków to osoby w wieku od 20 do 24 lat, a pozostałe zatrute osoby to już różne przedziały wiekowe. Co jest najbardziej przerażające, odnotowano aż 44 zatrucia dopalaczami wśród dzieci w wieku od 10 do 14 lat.

Od 9 lipca nastąpiło ogromne nasilenie i w sumie 204 zatrucia dopalaczami, które są tak naprawdę syntetycznymi narkotykami.

- W województwie śląskim w tej chwili mamy dwie osoby, które są w skrajnie ciężkim stanie (jedna walczy o życie w Sosnowcu, a druga w Zabrzu - dop. red.) - poinformował wojewoda Piotr Litwa.

- Ostatnie trzy dni to ogrom pracy ze strony służb, by zabezpieczyć medycznie wszystkie zarejestrowane przypadki. To było trudne zadanie. Z jednej strony pacjenci byli agresywni, a z drugiej odnotowano bardzo dużo przypadków w krótkim czasie - podkreślał Piotr Litwa i nazwał sprzedawanie specyfiku „podstępnym morderstwem”.

Komendant wojewódzki policji nadinsp. Jarosław Szymczyk przekazał, że śląscy policjanci pracują bardzo intensywnie każdego dnia, na trzech zmianach. - Chodzi przede wszystkim o pracę operacyjną, która zmierza do ustalenia co było przyczyną zintensyfikowanej liczby zatruć w województwie śląskim. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że to efekt działania środka narkotycznego o nazwie „Mocarz”. Skoncentrowaliśmy się bardzo mocno na tym, by dotrzeć do osób, które zajmują się dystrybucją i które mają kontakt z tym środkiem. Po to, by zabezpieczyć i „zdjąć go z rynku”. To udaje się coraz skuteczniej. W chwili obecnej mamy zatrzymanych 9 osób, a „zdjęliśmy z rynku” już ponad 2 tysiące porcji tego środka - przekazał nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Obecnie policjanci z KMP i KWP w Katowicach, który zajmują się walką z przestępczością narkotykową, zabezpieczają kolejne porcje „Mocarza”, ale dążą także do kolejnych zatrzymań osób, które handlują tym specyfikiem. Policjanci koncentrują się także na ostrzeganiu społeczeństwa.

- Chcę zaapelować do wszystkich, którzy mają kontakt z tym środkiem do tego, by zaprzestali z niego korzystać. Jedynym efektem, poza chwilową euforią, jest trwałe kalectwo - mówił nadinsp. Jarosław Szymczyk, dodając, że policjanci są na tropie producentów, ale nie chciał zdradzić tego czy środki są produkowane w Europie czy też w Azji.

Komendant dodał, że jest mu żal ze względu na decyzję Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ, zgodnie z którą dwie osoby - zatrzymane w sobotę w Katowicach w związku z dopalaczami - zostały zwolnione do domu. Nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślał też, że jego zdaniem materiały dowodowe przygotowane przez policjantów były kompletne, poparte opinią biegłych.

Dodajmy, że trzy osoby zatrzymane w Bytomiu usłyszały zarzuty.

Dyrektor WPR w Katowicach Artur Borowicz wskazywał na niespotykany stopień agresji u pacjentów i utratę kontaktu z otoczeniem. Stąd też wspólne działania z policjantami. Na miejsce, gdzie istnieje prawdopodobieństwo zatrucia „Mocarzem”, jedzie patrol policji i pogotowie. Dochodziło wcześniej do ataków na ratowników, a każde takie zdarzenie dyrektor zgłasza do prokuratury. Artur Borowicz dodał, że liczba zgłoszeń maleje.

Podczas spotkania wojewoda poinformował także o powołanie zespołu roboczego, który zajmie się edukacją antynarkotykową wśród dzieci i młodzieży. Na czele stanie Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber. Ponadto wojewoda przekazał, że zwróci się do samorządów o konkretne działania w tej sprawie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto