Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec wycinki drzew? Zaczął się okres lęgowy ptaków

A. Nauka
arc. NaszeMiasto.pl
1 marca rozpoczął się okres lęgowy większości ptaków. Czy powstrzyma on masową wycinkę drzew? Ekolodzy mają wątpliwości

Od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Zgodnie wcześniej obowiązującymi przepisami, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. Nowe prawo spowodowało masową wycinkę drzew w całej Polsce. Ekolodzy alarmowali i ostrzegali przed dewastacją środowiska naturalnego.

Koniec wycinki drzew? Zaczął się okres lęgowy ptaków

- Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym - czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października. Jest to czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli - bardzo często - drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w stosunku do zwierząt gatunków chronionych obowiązuje m.in. zakaz „umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, czy niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania".

W praktyce oznacza to, że wycinka drzew, które są miejscem gniazdowania ptaków, nie będzie możliwa bez odpowiedniego zezwolenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ekolodzy obawiają się, że nie powstrzyma to jednak prywatnych właścicieli, którzy ścinają drzewa na mocy ustawy, znowelizowanej w grudniu przez Sejm.

Mimo tych obaw, aktywiści z Greenpeace zachęcają, aby reagować na zauważone wycinki drzew, jeśli zajdzie podejrzenie, że znajdowały się na nich gniazda.

- Możesz śmiało poinformować właściciela terenu o tym, że taka wycinka będzie niezgodna z prawem. Jeśli mimo to zostanie rozpoczęta, należy ją zgłosić policji – apelują ekolodzy.

Czytaj również:
Ekspresowa wycinka drzew. A co na to minister Szyszko? Dostałem setki gratulacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto