Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak zmiany czasu? Czas letni miałby obowiązywać cały rok - projekt PSL poparty jednogłośnie

red.
A gdyby tak nie zmieniać czasu w marcu i październiku? Niech przez cały rok obowiązuje w Polsce czas letni. Do pomysłu który pojawia się co kilka lat, tym razem powracają posłowie PSL. Projekt autorstwa ludowców poparła jednogłośnie sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt PSL, dotyczący likwidacji zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 roku - wyjaśnił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- To jeszcze nie finał, teraz projekt trafia do drugiego czytania, ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita - powiedział szef ludowców.

W tym roku czas z letniego na zimowy przechodzimy w nocy z 28 na 29 października. Zegarki o godz. 3:00 należy przestawić na godz. 2:00.

Brak zmiany czasu? Czas letni miałby obowiązywać cały rok

Dwa razy w roku Polacy, podobnie jak obywatele ponad 70 państw zmuszeni są do zmiany czasu. Jednak kraje takie jak Islandia, Japonia, a od pięciu lat także Rosja nie muszą się z tym zmagać. Od dłuższego czasu toczy się dyskusja, jaki jest zysk z tego, że dwukrotnie w ciągu roku przestawiamy wskazówki zegarów. Jedni są zdania, że oszczędzamy energię, a drudzy, że zegarkowy chaos kończy się m.in. pogorszeniem samopoczucia.

Zmianę czasu z zimowego na letni wprowadzili jako pierwsi już podczas I wojny światowej Niemcy. W Polsce czas zmieniano okresowo od 20-lecia międzywojennego, ale od 1977 roku robimy to już stale.

Czy jeszcze w tym roku Polska zrezygnuje z październikowego i marcowego przesuwania wskazówek w zegarach? Chcieliby tego posłowie PSL, którzy jeszcze w tym tygodniu mają złożyć w sejmie stosowny projekt ustawy.

– Stały czas przez cały rok to przede wszystkim względy zdrowotne. Poza tym spójrzmy, jaki chaos wprowadza i jakie koszty generuje zmiana czasu w transporcie, zwłaszcza na kolei. Dwa razy w roku rozkłady jazdy są zaburzone, a gdy przechodzimy na czas zimowy pociągi muszą stać przez godzinę, nierzadko gdzieś w szczerym polu. Zmiana może również negatywnie wpływać także na sprawy prawno-pracownicze. Jeśli ktoś pracował o godzinę dłużej, niekoniecznie pół roku później pracował godzinę krócej – wymienia Paweł Bejda, poseł PSL i jeden z inicjatorów projektu.

Zmiana czasu zdaniem Ludowców nie ma także żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a przecież właśnie względy ekonomiczne, a zwłaszcza oszczędność energii były jednymi z podstawowych, gdy w 1977 r. wprowadzano w Polsce podział czasu na letni i zimowy.

– Spójrzmy na biurowce, w których światła palą się przecież na okrągło, podobnie w fabrykach i halach produkcyjnych. W domach mamy z kolei energooszczędne żarówki. Z drugiej strony jeśli nie zapalimy światła po południu, będziemy musieli zrobić to rano, więc wychodzi na jedno – zauważa Bejda i jak dodaje przejście na stały czas letni nie wpłynie także negatywnie na wymianę handlową.

Choć naturalnym czasem astronomicznym w Polsce jest czas zimowy, posłowie PSL chcieliby, abyśmy na stałe działali według czasu letniego. Miałoby to jednak pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne Polaków.

Zmiana czasu: czy to jest w ogóle potrzebne?

– Spójrzmy na kraje Europy Północnej, które choć bogate, mają inny problem – słabe nasłonecznienie. Brakuje witaminy D i wiele osób cierpi na depresję. Zmiana czasu na letni pozwoli także zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne i Polaków. Poza tym dłuższa możliwość korzystania ze światła dziennego pozwoli zrobić więcej rzeczy. Gdy jeździłem do Niemiec, czy Francji zawsze z zazdrością patrzyłem na to, że w tych krajach słońce zachodzi dużo później niż w Polsce. Człowiek rano wstaje wypoczęty, więc łatwiej mu znieść szarugę. Po południu będzie miał z kolei więcej czasu na swoje zajęcia przy świetle dziennym. To szczególnie istotne dla rolników – podkreśla Paweł Bejda.

Posłowie PSL kończą pisać uzasadnienie projektu. Chcą go złożyć jeszcze podczas obecnego posiedzenia sejmu. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu. Jeśli by się to udało, być może już w październiku nie cofalibyśmy zegarków o godzinę.

– Wszystko jest możliwe. Mamy nadzieję, że nasz projekt nie trafi do tzw. marszałkowskiej zamrażarki i że nie storpedują go posłowie PiS. Czas jest przecież ponadpartyjny i nieubłagany. Poza tym tę zmianę, jeśli nie ustawą, można wprowadzić także rozporządzeniem premiera. Jeśli nie zdążymy przed październikiem, wtedy na stałe chcielibyśmy przejść na czas letni w marcu – zapowiada Bejda.

Pomysłodawcom wprowadzenia zmiennego czasu był Beniamin Franklin. Wiosną 1789 roku, gdy przebywał w Paryżu jako ambasador amerykański, o 6 rano zauważył, że choć słońce już dawno wzeszło, to praktycznie wszystkie okna były jeszcze zasłonięte, a miasto jeszcze śpi. Po analizie, stwierdził, że gdyby paryżanie wcześnie wstawali i wcześnie kładli się spać, to mogliby zaoszczędzić przez rok nawet 64 mln funtów wosku. W krajach Unii Europejskiej zmiana czasu letniego na zimowy następuje zawsze w ostatnią niedzielę października. Zmianę czasu stosuje się w sumie w 79 krajach.

W Europie zegarki przestawiają mieszkańcy większości państw, z wyjątkiem Islandii i Rosji. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w 159 krajach, między innymi w Chinach, Indiach oraz Japonii. Czas zimowy to inaczej czas lokalny, który obowiązuje w okresie jesienno-zimowym. Jesienią przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, przez co czas lokalny zrównuje się z czasem geograficznym.

W Polsce czas zmieniano okresowo od 20-lecia międzywojennego, ale od 1977 roku robimy to już stale. Specjaliści uważają, że dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest męcząca. Takie osoby potrzebują z reguły kilku dni, aby dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto