W drodze na szczyt Babiej Góry

W drodze na szczyt Babiej Góry.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Babia Góra jest najwyższym masywem w Beskidach Zachodnich, przewyższającym średnio o 500 m sąsiednie szczyty. Jej wysokość względna, czyli różnica miedzy podnóżami a szczytem, wynosi około 1100 m i jest po Tatrach największa w Polsce. Nie na darmo nazywana więc jest królową Beskidów.

Przy dobrej widoczności Babia Góra jest doskonałym punktem widokowym. Widać z niej Tatry, Niżne Tatry, Wielką i Małą Fatrę, Góry Choczańskie, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Średni, Beskid Wyspowy i Pieniny, a czasami nawet Kraków.

Różnie próbuje się tłumaczyć pochodzenie nazwy Babiej Góry. Najczęściej wiąże się ją z kształtem góry. W jej sylwetce można dopatrzyć postaci siedzącej niewiasty. Jedna z legend mówi, że Babia Góra jest zastygłą w oczekiwaniu na swego lubego zbójnicką "frajerką", inna opowiada, że Babią Górę usypała kobieta wielkolud. W języku staropolskim słowo "baba" oznaczało przedmioty duże, masywne, ciężkie. Taki właśnie masywny kształt prezentuje Babia Góra widziana od północy. Nazwa ta może pochodzić tez od "bab-czarownic", które podobno na Babiej Górze każdego roku, w noc św. Łucji, odprawiają swoje "sabaty".

Od 23 lat u stóp Królowej Beskidów organizowana jest niezwykła folklorystyczna impreza Babiogórska Jesień. To trwający dwa dni pokaz tańców, obrzędów i zwyczajów związanych z jesiennym redykiem. Tegoroczna impreza odbyła się w Zawoi w miniony weekend.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!