Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kopalnia Paruszowiec" powraca. Jakie jest dziś stanowisko prezydenta Kuczery w sprawie inwestycji?

Aleksander Król
We wtorek jako pierwsi pisaliśmy o tym, że wrócił temat "kopalni Paruszowiec". RDOŚ opublikował wówczas obwieszczenie, informując o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu wydobycia węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”. Dziś poznaliśmy stanowisko Urzędu Miasta w tej sprawie. Co na to prezydent Piotr Kuczera?

We wtorek jako pierwsi pisaliśmy o tym, że wrócił temat "kopalni Paruszowiec". RDOŚ opublikował wówczas obwieszczenie, informując o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na udostępnianiu wydobycia węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”. Dziś poznaliśmy stanowisko Urzędu Miasta w tej sprawie.

Działania spółki Bapro sp. z o.o. dzieją się poza miastem, informację o dalszych staraniach spółki o wydobycie złoża w dzielnicy Paruszowiec otrzymaliśmy 23 kwietnia podczas spotkania w urzędzie, wtedy nie uzyskaliśmy informacji o tym, kiedy raport zostanie opublikowany. Urząd Miasta nie ma wpływu na to czy inwestycja powstanie czy nie, ponieważ złoża, które mają być wydobywane są własnością Skarbu Państwa. Zwracam uwagę, że koncesję na wydobycie wydaje Minister Środowiska, a nie Miasto Rybnik - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Dodaje, że procedura wygląda w ten sposób, że firma ubiegająca się o koncesję musi przygotować raport oddziaływania na środowisko, następnie rozpatruje go Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który podaje raport do publicznej wiadomości.

Teraz każdy może się zapoznać z tym raportem i złożyć swoje uwagi, do czego zachęcamy mieszkańców. Głos mieszkańców w tej kwestii jest kluczowy - mówi Skupień.

Niestety procedura, którą przyjmuje RDOŚ jest dość archaiczna, by zapoznać się z raportem trzeba najpierw umówić się telefonicznie na spotkanie pod numerem telefonu: 32 42 06 818, następnie pojechać do siedziby tej instytucji w Katowicach, Plac Grunwaldzki 8-10, w godzinach od 8.00 do 14.30, pokój 318 c.

Uwagi w formie pisemnej można składać od 30 kwietnia do 30 maja. Pocztą tradycyjną na adres: Plac Grunwaldzki 8-10, 40-127 Katowice, elektroniczną na adres: [email protected], poprzez ePUAP: /RDOSKAT/skrytka.

Co na to Prezydent Piotr Kuczera?

Moje stanowisko pozostaje niezmienne, zawsze będę z mieszkańcami, szczególnie w sytuacjach, które stanowią dla nich zagrożenie. Trudno wspierać inwestycję, której zakres oddziaływania jest zupełnie poza wpływem miasta - mówi nam Piotr Kuczera.

- Na ostatnim spotkaniu ze spółką usłyszałem, że zakres oddziaływania planowanej kopalni jest mniejszy, niż pokazywał to pierwszy raport; dowiedziałem się też, że inwestycja jest ściśle powiązana z działaniem w przyszłości elektrowni. Na ten moment trudno mi odnieść się do tego dokumentu, ponieważ dopiero trafi on w ręce pracowników urzędu, kiedy mu się przyjrzymy, będziemy w stanie więcej powiedzieć i wystosować oficjalne stanowisko - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto