Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraina Łęgów Odrzańskich

Redakcja
Kraina Łęgów Odrzańskich to charakterystyczny region, połączony unikalnymi lasami porastającymi dolinę Odry na 120 km jej długości. Obszar ten jest silnie związany z naturalnym, starannie pielęgnowanym krajobrazem i przyrodą rzeki Odry. Obejmuje on gminy położone po obu stronach rzeki od Miękini, aż po Głogów.

Ze względu na występujące tu rozległe obszary lasów łęgowych, łąk selernicowych i meandrów,  to jeden z najcenniejszych obszarów w Polsce i w Europie. Ten odcinek Odry ma największą ilość starorzeczy, z którymi związane są bardzo rzadkie gatunki jedynie tu występujące w dużej ilości, w tym kotewka orzech wodny, salwinia pływająca. Jest to wreszcie raj dla wielu cennych gatunków ptaków lęgowych i migrujących. Najważniejsze z nich to łabędź krzykliwy, bielik oraz kania ruda - firmująca całą krainę. Do rarytasów europejskich należy obecność motyla dziennego - przeplatki maturna oraz ćmy - barczatki kataks.

Zachowane bogactwo przyrodniczo krajobrazowe, cenne zabytki architektury, pasjonująca historia, wielokulturowość, znane i cenione produkty oraz usługi oparte o lokalne zasoby sprawiają, że wiele osób chętnie spędza tu czas wolny jak również osiedla się, korzystając z rozwiniętej infrastruktury technicznej, społecznej i turystycznej.

Dodatkowym elementem łączącym obszar Doliny Odry jest idea ekomuzeum – jako najlepszego sposobu zachowania i prezentacji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, przy jednoczesnej aktywizacji lokalnej społeczności. Kraina Łęgów Odrzańskich jest regionem, w którym jest tworzone najwięcej ekomuzów. Są to Ekomuzea: Cysterskie w Lubiążu, Dziadoszan w Wietszycach, Osady Rybackiej w Dziewinie, ZaBorem w Zaborowie Wielkim, Ziemi Średzkiej w Zakrzowie oraz Zakole Odry w Malczycach.

Szlaki i ścieżki turystyczne
Głównym szlakiem jest rowerowy i kajakowy Szlak Odry przebiegający wzdłuż Doliny Odry o łącznej długości 1064 km. Szlak biegnie z Chałupek do Kostrzyna  przez m.in. Wrocław i Głogów. Na obszarze Krainy Łęgów Odrzańskich szlak ma długość 256 km i biegnie po obu jej brzegach. Szlak Odry wpisany jest do sieci szlaków dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Greenways. Jest to oznakowana trasa z kilkoma biwakami rowerowymi i punktami przystankowymi z tablicami informacyjnymi. Jest to oś działań turystycznych, przyrodniczych i społecznych w Partnerstwie. Zaletą Szlaku Odry jest to, że łączy niemal wszystkie charakterystyczne elementy kulturowe, społeczne i przyrodnicze, jakie należy poznać na tym odcinku Odry. Ponadto łączy 12 z 17 ścieżek dydaktycznych i spacerowych na tym obszarze.
Najlepiej przygotowany system szlaków rowerowych znajduje się w powiecie wołowskim i średzkim. W przypadku pozostałych gmin istnieją lokalne pętle, ale należy je solidniej przygotować. Dla całego systemu szlaków wydano mapę.

Tradycyjne imprezy odrzańskie

Spływ Kajakowy Szlakiem Odry (czerwiec)
Święto Kapusty w Naroczycach (lipiec)
Inscenizacja żniwna w Zaborze Wielkim (sierpień)
Inscenizacja „Biesiada Dziadoszan” w Wietszycach
Inscenizacja historyczna „Oblężenie klasztoru” w Lubiążu (20 sierpień)
Blues nad Odrą w Ścinawie ( 20-21 sierpień)
Święto Wina w Mieście Skarbów w Środzie Śląskiej (wrzesień)

Kontakt:
Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”
Plac Kopernika 6
59-230 Prochowice
Tel. 76/858 45 45, fax 76/858 54 54, kom. 509 347 189
Więcej informacji na www.lgdodra.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto