Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryminalny Śląsk: Niestety jest niebezpiecznie

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Nasze województwo jest w czołówce regionów jeśli chodzi o ...
Nasze województwo jest w czołówce regionów jeśli chodzi o ... sxc.hu
Nasze województwo jest w czołówce regionów, jeśli chodzi o współczynnik przestępstw.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało "Raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2011 roku". Zgodnie z tym dokumentem, zdecydowanie nie mamy się czym szczycić. Gorzej jest tylko w województwie dolnośląskim.

W przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców w naszym województwie popełniono ponad 2600 przestępstw. Dla porównania, w najlepiej wypadającym województwie podkarpackim było ich zaledwie 1100. Najgorzej, że sytuacja zamiast się poprawiać, to jest coraz bardziej dramatyczna. Współczynnik urósł w porównaniu z rokiem 2010.

Pewnym, chociaż marnym pocieszeniem jest fakt, że w śląskim spada współczynnik najcięższych przestępstw. Zagrożenie zabójstwem wynosi 1,9 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. W lubuskim współczynnik jest największy (2,9), a najmniejszy ponownie na Podkarpaciu - 0,7. Największe w Polsce jest u nas zagrożenie bójkami, wynik wynosi aż 49 na 100 tys. Fatalnie na tle całej Polski przedstawia się też zagrożenie przestępstwem spowodowania uszczerbku na zdrowiu i kradzieży (809 takich przypadków na 100 tys. mieszkańców).

Według statystyk jest niebezpiecznie, nie mamy jednak poczucia zagrożenia. Centrum badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania na temat poczucia bezpieczeństwa.

Wyniki tego badania wskazują, że mieszkańcy Polski deklarują wysokie poczucie bezpieczeństwa. Większość (75 proc.) Polaków uważało, że w naszym kraju żyje się bezpiecznie. Przeciwne zdanie miało 22 proc. badanych.

W tym samym badaniu zadano pytanie o poczucie bezpieczeństwa Polaków w ich najbliższej okolicy (dzielnica, osiedle, wieś). Jest ono wyższe niż deklarowane w skali całego kraju. Zdecydowana większość (88 proc.) badanych określiła swoje otoczenie mianem bezpiecznego i spokojnego (11 proc. pytanych wyraziło inne zdanie).

Większość respondentów CBOS (61 proc.) nie obawiała się, że może paść ofiarą przestępstwa (37 proc. badanych stwierdziło coś przeciwnego).

- Ze względu na to, że przestępczość nieustannie ewoluuje i pojawiają się nowe rodzaje nielegalnych działań, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą mieć możliwość szybkiego rozpoznawania zmian i sprawnego reagowania na nowe rodzaje negatywnych zjawisk - czytamy we wnioskach z raportu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto