Księża, emeryci i katecheci pilnują uczniów na egzaminie gimnazjalnym

RedakcjaZaktualizowano 
W komisjach zasiadają m.in. emerytowani nauczyciele, ale także osoby, które mają odpowiednie uprawnienia do tego, by pracować w komisji, np. katecheci Karolina Misztal
Trzeci dzień strajku nauczycieli trwa. To moment kulminacyjny, bo dzisiaj, 10 kwietnia, przypada również rozpoczęcie egzaminów gimnazjalnych. W Kuratorium Oświaty w Katowicach zapewniają, że testy odbywają się we wszystkich szkołach w Śląskiem. Kto zasiada w komisjach egzaminujących? Sprawdziliśmy to. Mamy informacje także z innych miejscowości w Polsce.

Dzisiaj, 10 kwietnia, w szkołach w całej Polsce, także w województwie śląskim, rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Na pierwszy ogień idzie część humanistyczna, natomiast 11 i 12 kwietnia uczniowie podejdą kolejno do egzaminów z części matematyczno-przyrodniczej i języka obcego nowożytnego. Dziś trwa też trzeci dzień strajku nauczycieli.

ZOBACZCIE:
Egzamin gimnazjalny 2019: Co będzie na polskim i historii? PRZECIEKI, PYTANIA, ODPOWIEDZI? Część humanistyczna 10 kwietnia

Kuratorium Oświaty w Katowicach rano opublikowało na swojej stronie komunikat, w którym podkreśla, że mimo strajku we wszystkich szkołach w Śląskiem odbędą się egzaminy gimnazjalne.

- Wszyscy dyrektorzy wywiązali się z obowiązku powołania zespołów nadzorujących, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem egzaminu - czytamy w oświadczeniu. - Do zadań zespołów nadzorujących należy m. in. odebranie od dyrektora szkoły arkuszy egzaminacyjnych, rozdanie ich uczniom, upewnienie się, czy uczniowie poprawnie zakodowali arkusz, kartę odpowiedzi/kartę rozwiązań, a po upływie czasu przeznaczonego na dany egzamin odebranie ich od zdających i spakowanie materiałów egzaminacyjnych - podkreślono w komunikacie.

Do egzaminów gimnazjalnych w Śląskiem ma podejść blisko 38 tys. uczniów. Z uwagi na strajk, w komisjach nadzorujących przebieg egzaminu musiały pojawić się osoby z zewnątrz.

- Zgłosiło się do nas ponad 500 osób chcących zasiąść w komisjach i wspomóc organizację egzaminów - mówiła wczoraj, 9 kwietnia, śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

PROTEST NAUCZYCIELI MOŻE PRZEDŁUŻYĆ ROK SZKOLNY

Osoby te to między innymi emerytowani nauczyciele, ale także osoby, które mają odpowiednie uprawnienia do tego, by pracować w komisji. W innym miejscowościach Polski to także księża i zakonnice. Katechetów zatrudniono na przykład we Wrocławiu.

Jak mówi kurator Bauer, każda z tych osób musi oczywiście przejść przed egzaminem szkolenie.

- Dyrektor szkoły jest przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego i jego obowiązkiem przed rozpoczęciem egzaminu jest przeprowadzenie szkolenia dla wszystkich członków zespołu - mówiła śląska kurator oświaty.

- Nawet, jeśli zdarzy się tak, że do zespołu dołączy osoba w dniu egzaminu, dyrektor ma obowiązek i jest przygotowany na to, by to szkolenie przeprowadzić. Te procedury są jasno określone i zapewniają, że dyrektor z pewnością zdąży taką osobę przeszkolić - dodaje Urszula Bauer.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.13 05:05:18

@ciekawski , no jasne a kto inny? Oni czekają ttlko na część "ustną poprawkową";)

2019.04.12 20:35:48

A kto będzie sprawdzał i oceniał prace egzaminacyjne? Też ci "fachowcy"?

2019.04.12 11:58:09

Księża i katecheci - judasze zwykłe. Tfu parszywa kasta.

2019.04.12 10:04:19

Żak, mówisz jezykiem Gomułki. On też robotników strajkujących wyzywał od warchołów. No ale wraz z Pisem wrócił socjalizm, warchoły, jedna partia, jedynie słuszna telewizja,i jedynie słuszna linia partii...

2019.04.12 00:22:48

Szacun i dzięki dla tych osób które umożliwiły przeprowadzenie egzaminów.Zastąpili warchołów którzy minęli się z powołaniem,nie mają honoru i poczucia obowiązku.

2019.04.11 22:50:52

Pis z kościołem to sitwa i mafia. Jedni kasę im rozdają drudzy kasę biorą .Teraz jeszcze w egzaminy pchają tę czarną mafię. Wstyd, żenada , cofanie Polski w średniowiecze.

2019.04.11 22:41:55

Czarna zaraza....

2019.04.11 21:43:23

Niedługo ludzie po kursie bhp będą zajmować stanowiska oficerskie w PSP.

2019.04.11 19:21:41

klechy zawsze te paskudne łapska wszędzie wsadzą

2019.04.11 17:59:45

Dziękuje księżom, że pomogli przy egzaminach.

2019.04.11 16:04:07

Księża wara od moich dzieci !! Nauczyciele nie odpuszczajcie ! Ciągle słyszę w TVPis że potrzebna jest zmiana i reforma systemu oświaty. To pytam : To co niby zrobiła Zalewska ? Odpowiadam : Deformę i demolke ..Skupiła sie na rozwaleniu gimnazjów i dołożyła lekcji religii. Teraz zwiewa do Brukseli w nagrodę . O tempora, o mores ...

2019.04.11 15:56:08

Nauczycielko! Nie ośmieszaj się.Takie osoby jak Ty nie mogły by być nauczycielem.Z takim podłym charakterem .Jesteś podszywającym się pisowskim aparatczykiem .

2019.04.11 15:32:06

Do "nauczycielki" : jak ty jesteś (byłaś) nauczycielką to ja jestem Abraham Lincoln.

2019.04.11 13:02:24

Koledzy i koleżanki nauczyciele. Przez dwadzieścia lat, tak jak wy pracowałam w szkole jako nauczyciel historii. Dobrze poznałam to środowisko i nie mam wątpliwości, że jesteście najbardziej ulegającą wpływom służb postkomunistycznych i środowiskom antypolskim grupą zawodową. Byliście wręcz gnębieni za rządów PO - żadnych podwyżek, dwie godziny w tygodniu pracy za darmo (tzw. halówki), brak pieniędzy na koła zainteresowań, ogromna ilość dokumentów do wypełnienia o każdym uczniu, konieczność pracy w czasie ferii, likwidacja szkół i nauczycielskich etatów, praca do 67 roku życia - ale nawet nie myśleliście o protestach. Dziś kiedy rząd wychodzi wam naprzeciw, tak jak całemu społeczeństwu, kiedy tak jak inni ludzie korzystacie z różnych form wsparcia finansowego- choćby 500 , stawiacie egoistyczne żądanie i egoistycznie je chcecie wyegzekwować. Dla was nie liczy się dobro ucznia, dobro państwa, dobro polskiej oświaty, nawet wasz własny interes nie ma znaczenia- wy bezmyślnie pozwalacie sobą manipulować, bo jesteście bezideowi, nie wyznajecie żadnych wartości, nie macie moralnego kręgosłupa. Zawsze, bezrefleksyjnie ulegaliście wszelkim dydaktycznym nowinkom, wszelkiej lewicowej i liberalnej ideologii, byleby od siebie niczego nie wymagać i żeby od was niewiele wymagali. To wy , nie kto inny doprowadziliście do tego, że absolwenci polskich szkół nie mają elementarnej wiedzy ogólnej, że nie potrafią poprawnie pisać pod względem gramatycznym, ortograficznym i stylistycznym.



Jako były nauczyciel twierdzę, że nie macie ciężkiej pracy, macie pracę przyjemną , dająca dużo satysfakcji, ale też dużo odpoczynku i czasu wolnego. Inni, ciężko pracujący ludzie mogą wam tylko pozazdrościć.

2019.04.11 12:57:35

Do analfabety Jan



Matołku bo jak inaczej można zwrócić się do ciebie? Środki finansowe na oświatę pochodzą z budżetu RP. A środki na krowy i świnie pochodzą z budżetu UE. Paniał komuchu? Jak nie potrafisz odróżnić kury od jajka to niestety ale nikt ci już nie przetłumaczy. Poziom wiedzy tych co tak krzyczą, jest podobny do twojej. Dużo was, co nie? I z takimi Polska ma się rozwijać i być bogatsza? Tak więc debilu do szkoły z tymi co tak mówią i do nauki, bo widocznie miałeś do niej pod górkę.

2019.04.11 12:32:33

Zawierciańscy Nauczyciele trzymajcie się, nie odpuszczajcie !!! I nie bójcie się !!!Skoro wcześniej wiele grup niezadowolonych z płac strajkowało i osiągało cel, to dlaczego nie WY ?!! Wasz strajk nie zagraża życiu innych, nie blokuje miast i dróg i nic nie wysypuje na chodniki !!! Najwidoczniej dla rządzących zawód nauczyciela jest nie potrzebny, bo lepiej rządzi się głupim i ciemnym narodem !!! Tylko ciekawe jak oni zdobywali wykształcenia, w piwnicznej izbie, przy świeczkach ??? To skąd te tytuły przed nazwiskami ???

2019.04.11 12:23:28

dlaczego nie strajkowali tak drastycznie nauczyciele ze swoim góry za rządów PO.PSL.SLD.

2019.04.11 09:12:43

Czy można być większym debilem niz antykomuch? Trudno to sobie wyobrazić.



Rząd, dla którego krowy i świnie sa wazniejsze od nauczycieli nie jest rządem polsim. To zdrajcy.

2019.04.10 22:17:16

Kto ma pszczoły, ten ma miód. Kto ma dzieci, ten ma smród.

2019.04.10 22:08:43

Cytat z GW "Prezydent Arkadiusz Chęciński poinformował we wtorek, że urząd zabezpieczył skład komisji i jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, w środę w Sosnowcu rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Prowadzone przez rząd negocjacje z nauczycielami prezydent nazwał "pozorowanymi", co oburzyło radną PiS. Grażyna Welon oceniła, że reprezentuje on zerowy poziom i zrobił karierę niczym Nikodem Dyzma." I tu się z Panią Grażyną zgadzam w całej pełni. W Sosnowcu rządzą tuskopodobne nieroby. Pracodawca popiera strajkujących pracowników.

2019.04.10 21:28:06

Znerwicowany proponuję wizytę u dobrego psychologa. Bo jeśli masz dziecko które pilnuje ci ksiądz to jest 100% narybek dzisiejszych nauczycieli. Wiesz dlaczego? Bo tobie już nic nie pomoże jedynie tylko ziemia wyciągnie. Lecz się lepiej na nogi bo na głowę za późno.

2019.04.10 20:54:43

Do Znerwicowanego.



Nie przepadam za księżmi jednak nigdy nie zgodzę z tym, żeby nauczyciele czy lekarze, pielęgniarki strajkowali. Lekarze i pielęgniarki nie mogą zostawić chorych więc już w ogóle nie ma o czym mówić. Jednak nauczyciele nie mają prawa zostawić uczniów w tak ważnym okresie dla nich - skoro można ich zastąpić przy egzaminach to znaczy, że nie są aż tak niezastąpieni i podwyżki o jakie strajkują nie powinny im być przyznane a za odstąpienie od swych stanowisk powinni być ukarani. Nieważne, czy w komisjach egzaminacyjnych zasiadali księża, emeryci czy inne osoby z uprawnieniami, ale najważniejsze jest to, że egzaminy się odbyły. Ciekawe ile nauczycieli zostało zmanipulowanych, zastraszonych, a ile dobrowolnie było za strajkiem?

2019.04.10 19:37:04

Prezydent namawial bytomskich nauczycieli dłoni strajku okupacyjnego ..

2019.04.10 19:32:35

Wielkie Podziękowania dla osób, które pomogły w egzaminach.

2019.04.10 19:10:27

Żaden ksiądz nie będzie pilnował mi dziecka