Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurs Commando, czyli cywil będzie mógł zostać komandosem - tak zadecydował Antoni Macierewicz

zal/mat. Polska Zbrojna
Michał Szlaga dla JWK [cisiiskuteczni.pl]
Komandosi z Lublińca to wizytówka polskiej armii. Ich motto - "Cisi i skuteczni" - wielokrotnie sprawdzało się w czasie m.in. operacji w Iraku czy w Afganistanie. Zatrzymywali terrorystów, uwalniali zakładników, likwidowali składy broni, szkolili miejscową policję... - długo można by wymieniać. Należą do najlepiej wyszkolonych żołnierzy w naszej armii. Teraz komandosami, będą również mogli zostać cywile. Przeczytaj o Kursie Commando...

Powyżej w galerii prezentujemy zdjęcia z ich codziennych szkoleń. Fotografie opublikowane za zgodą JWK z Lublińca.

Kurs Commando, czyli cywil będzie mógł zostać komandosem - tak zadecydował Antoni Macierewicz

Minister obrony Antoni Macierewicz zdecydował, że do służby w wojskach specjalnych mogą zgłaszać się także cywile. Przypominamy, do tej pory rekrutacja obejmowała jedynie żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy innych służb. Pierwszy kurs „Commando” odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu już wiosną 2017 roku. Jeszcze w tym roku odbędzie się rekrutacja najlepszych ochotników.

Jak informuje serwis polska-zbrojna.pl - Zgodnie z dokumentem wydanym kilka dni temu przez MON, osoby ubiegające się o miejsce w szeregach wojsk specjalnych powinny do 30 września 2016 roku złożyć wniosek do dyrektora Departamentu Kadr MON. Dokumenty należy kierować za pośrednictwem wojskowych komend uzupełnień.

Kurs Commando - jakie są wymagania?

Wkrótce ośrodek poda szczegółowe warunki naboru kandydatów z cywila.

Jak możemy przeczytać na stronie polska-zbrojna.pl - Już teraz wiadomo, że cywile muszą być pełnoletni i mieć ukończone przynajmniej gimnazjum.

Kurs Commando - jakie są wymagania?

Jak możemy przeczytać na stronie polska-zbrojna.pl - Już teraz wiadomo, że cywile muszą być pełnoletni i mieć ukończone przynajmniej gimnazjum.

Jednak wyższe wykształcenie będzie preferowane, ponieważ za umiejętności, kwalifikacje, zawód kandydaci będą otrzymywać punkty. Komandosi przyznają, że mile widziane są osoby z wykształceniem medycznym, informatycznym lub związanym z telekomunikacją. Punktowani będą także kierowcy z kategoriami C + E.

Cywile, którzy najlepiej wypadną na etapie weryfikacji dokumentów, poddani będą kolejnym testom. Podczas selekcji sprawdzana zostanie ich kondycja fizyczna i psychiczna, będą najprawdopodobniej musieli spełniać takie kryteria, jak ochotnicy do służby w jednostkach powietrznodesantowych.

Kurs „Commando” potrwa pół roku, jednak już po czterech tygodniach nauki cywile złożą przysięgę wojskową.

Kurs „Commando” - jak będzie wyglądać szkolenie

Podczas nauki kandydaci na specjalistów przejdą szkolenie ogólnowojskowe, będą się uczyć się także o podstawach działań taktycznych obowiązujących w wojskach specjalnych...

Kurs „Commando” - jak będzie wyglądać szkolenie

Podczas nauki kandydaci na specjalistów przejdą szkolenie ogólnowojskowe, będą się uczyć się także o podstawach działań taktycznych obowiązujących w wojskach specjalnych. W czasie zajęć korzystać będą z broni używanej przez komandosów (np. karabinka HK416), wezmą też udział w szkoleniu na poligonie.

Zobacz WIDEO przygotowane o lublinieckich komandosach przez AG Studio:

Wykorzystano mat. z serwisu www.polska-zbrojna.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto