Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipa 2016: przegląd twórczości ciekawie rozwinął talenty laureatów

KLM
Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa to najstarsze w Polsce takie wydarzenie literackie. Jego laureaci osiągnęli spore sukcesy

Do 20 czerwca 2016 r. młodzi literaci mogą nadsyłać swoje dzieła sztuki pisarskiej na XX Ogólnopolski i XXXIV Wojewódzki Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa2016” pod patronatem Prezydenta Bielska-Białej.

To najstarsze w Polsce młodzieżowe wydarzenie literackie organizuje od 1983 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Złote Łany” w Bielsku-Białej. Uczestnikami przeglądu mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Tematyka i rodzaj literacki utworów są dowolne. Ilość prac ograniczono do sześciu tekstów. W wypadku utworów prozatorskich lub dramatycznych objętość przesyłki nie powinna przekraczać pięciu stron znormalizowanego maszynopisu (9000 znaków).

Warunkiem udziału jest nadesłanie samodzielnie napisanych (na komputerze lub maszynie do pisania) utworów – nigdzie wcześniej niepublikowanych – w trzech egzemplarzach. Regulamin, karta zgłoszenia z załącznikami oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.sckbest.pl .

Jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta i Juliusz Wątroba przyzna sto równorzędnych nagród setce laureatów. Wszystkie nagrodzone utwory lub ich fragmenty zostaną opublikowane w specjalnie wydanej z tej okazji „lipowej” antologii. Uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i publiczna prezentacja nagrodzonych utworów połączone będą z warsztatami literackimi prowadzonymi przez jurorów 21 października 2016. W tym roku dodatkową atrakcją będzie koncert poezji laureatów wybranych z ostatnich 20 lat.

Szczegółowych informacji udziela organizator (dyr. SCK „Best” Irena Edelman) pod numerem (33) 499 08 33 od poniedziałku do piątku od 10.00 do 17.00. Pytania można również kierować pod adresem e-mailowym: [email protected] .

Jak przypomina Jan Picheta, pomysłodawca „Lipy”, w ciągu 33 lat istnienia tego przeglądu namnożyło się laureatów. Zważywszy na to, iż przez ostatnie kilkanaście lat co roku jurorzy nagradzają po stu autorów, lipowe laury zdobyło grubo ponad tysiąc literatów młodego pokolenia. Co robią najzdolniejsi z laureatów przeglądu po wielu latach od pierwszych udanych prób pisarskich? Zapraszamy do podsumowania autorstwa Jana Pichety.

"Spektakularną karierę w pozaartystycznych dziedzinach życia zrobił wadowiczanin, absolwent Uniwersytetu w Detroit, prof. dr hab. Janusz Bujnicki (rocznik 1975, przed kilku laty najmłodszy polski profesor) – laureat konkursu „Stypendia krajowe dla młodych naukowców” w 2003 r., twórca i dyrektor International Institute of Molecular and Cell Biology (Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej) w Warszawie.
Janusz Bujnicki był laureatem „Lipy” w latach 1992-94, a także konkursów zamkniętych dla „weteranów Lipy” w latach 1995-96. Jest absolwentem LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Wydał m. in. tomik wierszy p.t. „dzieci katoblepasa” (1994). Mimo wielu zajęć naukowych nie zerwał z literaturą i tworzy nadal formy eksperymentalne z pogranicza literatury, nauk ścisłych czy sztuk plastycznych – podobne do tych, którymi zadziwiał rówieśników i pedagogów w latach wczesnej młodości.

Bardzo obiecującą poetką, absolwentką szkółki literackiej „Złote Łany”, wielokrotną laureatką „Lipy” była Barbara Cetnar-Miech. Ukończyła psychologię i kulturoznawstwo w Uniwersytecie Śląskim, filozofię w Uniwersytecie Wiedeńskim i język hiszpański w Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku. Pracowała m.in. jako psycholog w Izbie Wytrzeźwień w Bielsku-Białej i jako twórca artystycznych makijaży w Nowym Jorku. Obecnie jest m.in. menedżerem biznesu w Estee Lauder-Clinique w Londynie.

W okolicach Dublina mieszka obecnie wielokrotna laureatka Lipy (1983-90 i 1992-93) i konkursu dla lipowych weteranów (1994-96) Aleksandra Chrystowska-O’Shea. Urodziła się w 1969 r. w Bytomiu. Jest absolwentką LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej oraz szkółki literackiej klubu osiedlowego „Złote Łany”. Ukończyła organizację i zarządzanie w Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, później była pracownikiem naukowym tej uczelni i Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu. Obecnie pracuje w Dublinie w instytucji państwowej oraz para się tłumaczeniami. Przez ostatnie lata pobytu w Polsce pisywała wiersze dla dzieci, teksty do musicali i oratoriów, współpracując z Januszem Kohutem (nb. związanym z „Lipą” od pierwszej edycji jako autor znakomitych muzycznych improwizacji podczas wręczania nagród). Poezji już raczej nie uprawia, ale kontynuuje pisanie form alegorycznych.

Laureatką „Lipy’ 88” była bielszczanka Edyta Duda-Olechowska. Gustowała wówczas w krótkich formach aforystycznych. Edyta Duda ukończyła PLSP w Bielsku-Białej i wychowanie plastyczne w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Już na początku lat 90. związała się jako aktorka z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Współpracowała z Radiem Bielsko. Ma za sobą sporo występów na bielskiej scenie dramatycznej, dla której projektowała także scenografię. Występowała ponadto w znanych telewizyjnych reklamówkach. Obecnie przeniosła się do Warszawy.

Katarzyna Hetman z Bielska-Białej otrzymała laur literacki podczas „Lipy’ 1996” za wiele krótkich tekstów lirycznych. Od tego czasu, jak powiada, pisała dużo, ale czas przeszły jest tutaj uzasadniony, gdyż nabrała sporo krytycyzmu i coraz trudniej przychodziło jej pisać – nie pomnej słów Tomasza Manna, iż pisarz to człowiek, któremu pisanie przychodzi z dużo większym trudem niż innym ludziom. Dwa lata temu skończyła politologię na UJ, zrobiła specjalizacje – ustrojową i dziennikarską. Teraz pisze pracę doktorską. Planuje zająć się socjologią polityki. Mieszka w Krakowie. Z twórczością na szczęście nie zerwała. Pracuje bowiem także w Radiu Bez Kitu, w którym ma audycje – muzyczną, literacką i filmową.

Izabela Jagosz ukończyła LO im. M. Wadowity w Wadowicach. Była laureatką „Lipy” w latach 1987-88. Uprawiała także poezję śpiewaną. Literaturą się już nie para, ale w latach 90. – mieszkając w Ostrem koło Lipowej – pracowała w Radiu Bielsko. Obecnie zajmuje się biznesem. Jest autorką powieści.

Oświęcimianka Ewa Kaim była laureatką pierwszej „Lipy” w roku 1983, a następnie także w latach 1985 i 1987. Ukończyła LO im. S. Konarskiego w Oświęcimiu. Podczas nauki w szkole średniej uczestniczyła w Teatrze „Na Stronie” Jadwigi i Janusza Toczków, z którym występowała także w części artystycznej „Lipy”. Ewa Kaim była wielokrotną laureatką konkursów recytatorskich, m. in. „O Klucz do Skarbca Literatury Polskiej” w Bielsku-Białej. Po skończeniu nauki w szkole średniej Ewa Kaim studiowała w krakowskiej PWST. Już na studiach związała się ze Starym Teatrem w Krakowie, w którym obecnie pracuje. Rozgłos przyniosła jej rola Hanki w filmie „Anioł w Krakowie”, w którym partnerowała Krzysztofowi Globiszowi.

Marcin Kruhlej z Choroszczy jest laureatem „Lipy’ 2005”, absolwentem XI LO w Białymstoku. Wydał tom wierszy p.t. „Duszna Górka”, za który otrzymał Nagrodę Poetycką im. Wojciecha Bąka oraz wyróżnienie w konkursie „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut książkowy 2005 r. Był stypendystą marszałka województwa podlaskiego. Publikował m.in. w „Akancie”, „ArtPapierze”, „Cogito”, „Gazecie Wyborczej”, „Undergrundzie”.
Laureatem „Lipy” w latach 1989 i 1991 był Paweł Książek, andrychowianian z urodzenia, absolwent LO im. M. Wadowity w Wadowicach oraz ASP w Krakowie, gdzie obecnie mieszka i tworzy swe dzieła malarskie. Przed paru laty był laureatem prestiżowego biennale Bielska Jesień.

Podobnym tropem podąża w życiu laureatka „Lipy” w latach 1991-1993 Karolina Kucia. Mieszkanka Radoczy koło Wadowic po ukończeniu studiów plastycznych zajęła się tworzeniem różnych projektów artystycznych w Polsce, głównie w Oświęcimiu. Obecnie kontynuuje karierę artystyczną w Finlandii.

Pierwszym autorem, którego tekst otwierał katalog utworów lipowych w 1983 r., był bielszczanin, absolwent szkółki literackiej klubu osiedlowego „Złote Łany”, a także Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk sztuki Maurycy Kulak. Był on laureatem „Lipy” również w latach 1985-87. Kilkanaście lat temu organizował w Nowym Jorku wystawę poświęconą polskim Żydom. Mieszka w Krakowie. Co prawda nie pisuje już wierszy lub opowiadań, ale za to tłumaczy teksty autorów anglojęzycznych (E.A. Poego, a ostatnio Hugha Loftinga) i pisze – wraz z żoną – i wydaje ładne książki o sztuce. Jest prezesem zarządu znanej w świecie firmy, dobroczyńcą kultury, działaczem Amnesty International.

Laureatem „Lipy’ 2004” jest mieszkaniec Kruszwicy, absolwent II LO im. M. Konopnickiej w Inowrocławiu Piotr Lewicki, który wydał tom wierszy p.t. „Grawitacja” i zdobył kilka nagród w innych konkursach literackich.
Paweł Marcisz z Bielska-Białej jest absolwentem szkółki literackiej „Złote Łany” i laureatem „Lipy”. Po okresie zauroczenia pisarskiego wybrał studia prawnicze. Obecnie jest zaliczany do najbardziej utalentowanych prawników młodego pokolenia; od kilku lat współtworzy kancelarię adwokacką w Warszawie i jest adiunktem na Wydziale Prawa UW.

Obiecującą poetką młodego pokolenia jest Zofia Marduła, która mieszka w Rudzie Śląskiej – Bykowinie, absolwentka filologii polskiej na UJ w Krakowie. Była laureatką „Lipy” w latach 2004 i 2005 oraz bardzo wielu innych konkursów poetyckich. Drukowała też w kilku liczących się periodykach, m. in. w miesięczniku społeczno-kulturalnym Śląsk w Katowicach.

Bardzo ciekawie tworzy swój żywot laureatka „Lipy” w latach 1998 i 2000 Agnieszka Matkowska ze Słońska, która po ukończeniu liceum w Kostrzynie nad Odrą studiowała performance writing w Darlington w Anglii.
Laureatką „Lipy” w r. 2003 była szczecinianka Małgorzata Mostek, która publikowała w prasie regionalnej i ogólnopolskiej i zdobywała nagrody na wielu konkursach poetyckich. Nadal pisze sporo, głównie wiersze, które drukuje w pismach literackich.

Pióro liryczne na żurnalistyczne zamieniła bielszczanka, absolwentka szkółki literackiej „Złote Łany” Małgorzata Mrowiec – laureatka „Lipy” w latach 1989-1992 oraz konkursu dla „weteranów Lipy” w 1995 r. Po ukończeniu filologii polskiej w UJ zajęła się dziennikarstwem w Krakowie (obecnie w Dzienniku Polskim).

Bohaterką „Lipy’ 1985” była Marta Najda, wówczas uczennica klasy I SP nr 2 w Chełmku. Jej urocze i duże zdjęcie na pierwszej stronie Kroniki autorstwa Bogdana Ziarki obiegło całe Beskidy oraz Kotlinę Oświęcimską. Obecnie Marta Najda nie zajmuje się już poezją, lecz malarstwem, rysunkiem i rękodziełem (mozaiki ceramiczne). Jak powiada – jest to działalność czysto amatorska, wynikająca z potrzeby ducha. Interesująca jest jej kariera naukowa. Ukończyła najpierw dwie szkoły średnie – LO im. S. Staszica w Chrzanowie i Sullivan Central High School w Tennessee w USA. Później ukończyła jeszcze AE w Krakowie i Kalmar University w Szwecji. Jest doktorem ekonomii w krakowskiej AE.

Bielszczanin Gracjan Pająk (rocznik 1978) jest absolwentem szkółki literackiej „Złote Łany” i Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej. Ukończył filologię polską w UW. Był laureatem „Lipy” w latach 1986-94 oraz w 1996 r. Dzięki zapobiegliwości św. p. Joanny Kwiatkowskiej jeszcze w latach 90. wydał tom niezwykłej prozy „Leksykon postaci prostolinijnych”. W dzieciństwie był utalentowanym tenisistą, jednym z najlepszych w Polsce, a w młodości utalentowanym piłkarzem. Nadal pisuje znakomitą prozę. Dla mnie jest w prozie polskiej tym, kim w poezji był zmarły niedawno Tymoteusz Karpowicz.

Starszy brat Gracjana Patrycjusz Pająk (rocznik 1973) także był absolwentem szkółki literackiej „Złote Łany”. Ukończył Studium Pisania Scenariuszy Filmowych w ŁSF w Łodzi i slawistykę w UW, w którym pracuje; jest doktorem habilitowanym, kierownikiem Zakładu Literatury i Kultury Słowiańskiej w UW w Warszawie. Patrycjusz Pająk był laureatem „Lipy” w latach 1984-94 oraz konkursu dla „weteranów Lipy” w 1996 r. Ma za sobą etatową pracę w Czasie Krakowskim. Posiadał stałą rubrykę w Przekroju.

Absolwentem szkółki literackiej „Złote Łany” i laureatem „Lipy’ 1987” jest jego kolega z klasy w LO im. M. Kopernika w Bielsku-Białej Grzegorz Markowski, znany obecnie wielu telewidzom z programu „Szkło kontaktowe”, który prowadzi w niedziele z Kamilem Dąbrową.

Bielszczanin Artur Pałyga jest absolwentem szkółki literackiej „Złote Łany” i filologii polskiej w UJ. Był laureatem „Lipy” w latach 1989-91 oraz konkursu dla „weteranów Lipy” w 1995 i 1996 r. Pracował m.in. w Czasie Krakowskim, Trybunie Śląskiej i Rzeczypospolitej, w ATH w Bielsku-Białej oraz teatrach w stolicy Beskidów i Bydgoszczy. Wydał świetny tom reportaży o Białorusi „Kołchoz im. A. Mickiewicza”. Jest laureatem wielu ogólnopolskich nagród za reportaże, dramaty i prozę. Obecnie pracuje jako dramaturg w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Współpracuje z teatrami w całej Polsce. Znany jest z ponad 30 sztuk, które napisał w ciągu ośmiu lat!

Wielokrotną laureatką „Lipy” w latach 1988-1994 była Anna K. Piotrowska. Ta autorka wielu opowiadań, absolwentka szkółki literackiej „Złote Łany” została obdarzona nie tylko talentem literackim, ale także tanecznym, plastycznym oraz niezwykłą ciekawością poznawczą. Była laureatką konkursów poetyckich, prozatorskich i dziennikarskich. W czasie nauki w szkole średniej miała swój program w Radiu Delta. Tańczyła w zespole Art Dance Elżbiety Barwickiej. Ukończyła college w Anglii, w którym również tańczyła i prowadziła zajęcia taneczne. Studiowała m.in. w akademii plastycznej w Bordeaux we Francji. Podczas studiów w Uniwersytecie Harvarda w USA (gdzie skończyła historię sztuki) kierowała własnym zespołem tanecznym. Doktorat z filozofii obroniła na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Pracowała w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz na wielu uniwersytetach, m.in. w Harvardzie, Nowym Jorku, Dubaju, Hong-Kongu, a obecnie w Mc Gill University w Montrealu.

Piłki nożnej uczyłem w Rekordzie innego laureata „Lipy”, obecnie krakowskiego prawnika, nazwiskiem Ahsan Ridha Hassan. Urodzony w 1988 r. bielszczanin opisywany jest na literackich forach internetowych jako pisarz młodego pokolenia, który w swojej twórczości łączy różne style i gatunki literackie. Jego teksty zostały wyróżnione w kilku konkursach literackich, zakwalifikował się na Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO – zakończony wyróżnieniem i rekomendacją do wydawnictw. Jego niedawny debiut prozatorski pt. „Wieża” to obiecujący debiut na miarę Neila Gaimana! „Wybór pięciu niezwykle wciągających tekstów literatury niepokoju, która zdecydowanie wykracza poza ramy gatunku. Wyłącznie dla ambitnego czytelnika.”

Karierę naukową w kraju wybrała natomiast Barbara Poważa-Kurko (rocznik 1971), laureatka „Lipy” w latach 1987-1990 oraz konkursu dla „weteranów Lipy” w r. 1991. Studiowała anglistykę w UJ. Jasieniczanka z urodzenia przeniosła się najpierw do Skoczowa, a obecnie do Krakowa. Doktoryzowała się w 2001 r. na Wydziale Filologicznym UJ, przedstawiwszy rozprawę o tłumaczeniach i recepcji sztuk Harolda Pintera w Polsce.
Anita Ptok-Szymańska jest tyszanką, laureatką „Lipy” w latach 1992-93, absolwentką cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom z grafiki użytkowej otrzymała w 2000 r. Kilka lat temu zdobyła wraz z mężem jedną z głównych nagród w konkursie wzornictwa przemysłowego „Projekt Arting 2006”. Mieszka w Bielsku-Białej. Obecnie już wierszy nie pisuje. Była redaktorką naczelną gazety internetowej Super-Nowa, a obecnie prowadzi własne czasopismo „magazyn lifestylowy” 2BStyle.

Laureatem „Lipy” w latach 1988-90 był czechowiczanin Sławomir Rumiak (rocznik 1972), absolwent PLSP w Bielsku-Białej i ASP w Katowicach. Sławomir Rumiak jest jednym z najbardziej znanych artystów młodego pokolenia w Polsce, choć sława jego sięga Europy Zachodniej i Azji. Od 1997 r. zajmuje się fotografią. Wydał kilka znakomitych albumów fotograficznych. Zasłynął wystawą w Il Tempo Gallery w Tokio, o której rozpisywała się entuzjastycznie japońska prasa. Wykładał w Akademie voor Beeldende Kunst w Enschede oraz w Tokyo Institute of Polytechnics. W dużej mierze jemu poświęcony był jeden z numerów Formatu kilka lat temu. Tworzy także artystyczne filmy (m.in. o zmarłym przed dwoma laty Franciszku Dzidzie).

Jolanta Stefko z Lipowej (rocznik 1971) to jedna z najbardziej znanych w świecie literackim lipowiczek – poetka i powieściopisarka. Była laureatką „Lipy” w roku 1989 i konkursu dla „weteranów Lipy” w 1991 i 1992 r. Absolwentka Technikum Budowlanego w Bielsku-Białej i UJ w Krakowie. Wiersze i prozę publikowała m. in. w „NaGłosie” „Odrze”, „Kresach”, „Studium”, „Tygodniku Powszechnym” oraz w niemieckim piśmie „die horen”. Wydała tomiki Po stronie niczyjej (WL, 1998), Ja nikogo nie lubię oprócz siebie (WL, 2001) i Dobrze, że jesteś (WL, 2006), a także powieści Możliwe sny (WL, 2003) i Diablak (WL 2006). Jej książkowy debiut nagrodzono w Konkursie Literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Biblioteki Raczyńskich. Z rekomendacji Stanisława Lema otrzymała Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. W 2005 roku została laureatką Nagrody Czterech Kolumn za Możliwe sny. W 2006 r. otrzymała prestiżową Nagrodę Kościelskich. W październiku 2008 r. uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za tomik poezji Omnis Moriar (Wydawnictwo Literackie w Krakowie).

Jarosław Szymański z Bielska-Białej był laureatem „Lipy” w latach 1989-92. Ukończył PLSP w Bielsku-Białej i szkółkę literacką klubu „Złote Łany”. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Cieszynie). Dyplom z grafiki artystycznej otrzymał w 1999 r. Mieszka w Bielsku-Białej. Drukował w wielu pismach regionu. Otrzymał wraz z małżonką jedną z głównych nagród w konkursie wzornictwa przemysłowego „Projekt Arting 2006” w Bielsku-Białej za projekt płóciennego opakowania chleba dla firmy Piekarnictwo-Cukiernictwo Stanisław Piecuch w Bielsku-Białej. Był bardzo zdolnym prozaikiem i humorystą. Porzucił jednak literaturę dla plastyki.

Autorka opowiadań, laureatka „Lipy” w latach 1995-96 Beata Tyrna z Cieszyna również nie pisuje już tekstów literackich. Ukończyła studia w cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i trudni się pracą reporterki „wolnego strzelca” na terenie ziemi cieszyńskiej, m.in. Zaolzia.

Katarzyna Wądolny-Tatar (rocznik 1969) ze Skawiec koło Mucharza była laureatką „Lipy” w latach 1983 i 1985-88, a także konkursów dla „weteranów Lipy” w latach 1989-1990 i wielu innych konkursów poetyckich. Ukończyła LO im. M. Wadowity w Wadowicach oraz polonistykę w WSP w Krakowie. Doktoryzowała się rozprawą „Metaforyka oniryczna w liryce Młodej Polski” w Akademii Pedagogicznej, którą przekształcono na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Obecnie jest tam adiunktem, drem hab., kierownikiem Pracowni Literatury dla Dzieci i Młodzieży w Katedrze Poetyki i Teorii Literatury.

Bardzo interesująco przemierza życiowe ścieżki krakowianin Jerzy Witwinowski, laureat „Lipy” w latach 1998-2000 oraz konkursów poetyckich w Krakowie, Słupsku i Wrocławiu. Po ukończeniu jednego z najlepszych w Polsce V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie rozpoczął studia biologiczne w UJ. Był najlepszym studentem na I roku i od trzeciego semestru wziął urlop dziekański, aby doskonalić język francuski w Paryżu i podjąć tam studia biologiczne. Od wielu lat prowadzi stronę internetową poświęconą jego pasji życiowej: http://www.myrmekologia.prv.pl . Mieszka i pracuje we Francji.

W 1989 roku na spotkaniu z lipowiczami – zdumiony dojrzałością młodych autorów – Ernest Bryll stwierdził, iż w Bielsku-Białej powstaje „Zagłębie Prozatorskie”. Miał na myśli wówczas dokonania młodych adeptów pióra – Patrycjusza i Gracjana Pająka oraz Artura Pałygi. Niektórzy z literatów zaczynają spełniać nadzieje warszawskiego poety. Gracjan Pająk i Artur Pałyga nadal rozwijają swój talent prozatorski i dramatyczny. Patrycjusz Pająk zamienił długopis prozaika na komputer badacza literatury i wykładowcy akademickiego. Z lirycznej sztuki do świata powieści zmierza natomiast inna literatka bliska Bielsku-Białej – Jolanta Stefko.

Liczne grono lipowiczów kontynuuje przygodę z liryką i ma za sobą druk pierwszych tomów poetyckich. Wielu lipowiczów nadal posługuje się piórem, ale uprawiają z powodzeniem już nie literaturę, a dziennikarstwo. Kilku wybrało drogę kariery naukowej, niekoniecznie związanej z filologią – polską, słowiańską lub angielską. Są osoby, które na tej ścieżce robią furorę lub zapewne jeszcze zrobią. Podobnie jest z niektórymi lipowiczami kontynuującymi twórcze dokonania w plastyce lub teatrze. Wielu z nich trudni się wychowaniem nowych pokoleń literatów lub wrażliwych czytelników."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto