Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listy dla Ziemi 2019: dzieci zmieniają nawyki dorosłych [ZDJĘCIA]

KLM
W Bielsku-Białej wystartowała największa akcja edukacji ekologicznej - Listy dla Ziemi 2019 w której bierze udział ponad 130 tysięcy osób. Dzieci na specjalnym papierze wykonanym z makulatury napiszą do dorosłych listy zwracając w nich uwagę na troskę o środowisko.

Na Rynku starówki w Bielsku-Białej w czwartek 11 kwietnia została zainaugurowana tegoroczna edycja akcji Listy dla Ziemi, jaką wymyśliła i prowadzi od kilku lat Fundacji Ekologicznej Arka. Podczas akcji dzieci i młodzież, w formie listów, zachęcają dorosłych do proekologicznych działań na rzecz natury.

Akcja Listy dla Ziemi została zainicjowana przez Fundację Ekologiczną Arka w 2013 roku. Do tej pory wzięło w niej udział 1650 gmin, i prawie 15 tys. gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli – w sumie 1 milion 533 tysięcy 250 uczestników.

Założeniem akcji jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych. W listach dzieci zwracają uwagę na problem związany ze środowiskiem, jednocześnie prosząc o to, by troszczyć się o środowisko.

Listy są pisane na specjalnym papierze wykonanym z makulatury, który – wraz z materiałami edukacyjnymi – jest przekazywany do zgłaszających się gmin. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Następnie, dzieci przekazują listy dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem z nimi podejmują proste działania proekologiczne, których opisy przesyłają do fundacji.

- My, dorośli, często jesteśmy leniwi i sceptyczni – w naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nasze nawyki – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka, pomysłodawca akcji Listy dla Ziemi.

- Myślę, że to byłoby czymś niesamowitym, gdyby setki tysięcy osób zmobilizowało się i postanowiło wprowadzić choć drobną zmianę w swoim życiu np. zacząć segregować śmieci, zamienić jednorazówkę na torbę eko, posprzątać – chociażby trawnik niedaleko domu. To byłby doskonały pierwszy krok! Niech dziecięca wiara w to, że możemy wpłynąć na rzeczywistość, będzie dla nas motywacją – przekonuje Owczarz.

Partnerem strategicznym akcji jest Żywiec Zdrój. Partnerami akcji w Bielsku-Białej są Grupa Kęty ,Urząd Miasta Bielsko-Biała, Zagład Gospodarki Odpadami ZGO. Żywiec Zdrój podjął zobowiązanie, że już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Wynika ono z przekonania, że plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto