Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokatorzy pod ścianą. Spółdzielnie niszczą konkurencje

Teresa Semik
Lokatorzy nie mogą być zakładnikami swoich spółdzielni
Lokatorzy nie mogą być zakładnikami swoich spółdzielni Janusz Strzelczyk
Od 2005 roku jeden z częstochowskich przedsiębiorców bezskutecznie stara się o zgodę Spółdzielni Mieszkaniowej Nasza Praca na zainstalowanie w jej budynkach urządzeń telekomunikacyjnych, m.in. światłowodów, dzięki którym mieszkańcy uzyskaliby dostęp do internetu.

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazało, że częstochowska spółdzielnia zobowiązała operatora do spełniania wielu dziwnych warunków, które nie miały uzasadnienia technicznego. Więcej, spółdzielnia przyjęła także uchwałę nakazującą swoim członkom i organom kategorycznie sprzeciwić się udostępnianiu własnego majątku obcym operatorom w celu świadczenia usług telekomunikacyjnych.

- W ten sposób częstochowska spółdzielnia, która sama świadczy usługi telekomunikacyjne, niezgodnie z prawem ograniczyła dostęp konkurentom i jednocześnie pozbawiła swoich mieszkańców większego wyboru dostawców usług telekomunikacyjnych - wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
Nic dziwnego, że lokatorzy buntują się, bo nie mają możliwości wyboru operatora internetu czy telewizji kablowej, który proponuje usługi na korzystniejszych warunkach. Zatem spółdzielnie mieszkaniowe utrudniając nowym operatorom świadczenie usług telekomunikacyjnych ograniczają konkurencję - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W konsekwencji wydała w tym roku cztery decyzje stwierdzające łamanie przepisów antymonopolowych i zakazała takich praktyk. Wśród już ukaranych jest właśnie Spółdzielnia Mieszkaniowa Nasza Praca w Częstochowie, a kara wynosi prawie 150 tys. zł. Decyzja nie jest prawomocna, bo spółdzielnia odwołała się do sądu.

Możliwość świadczenia usług w budynkach administrowanych przez spółdzielnię mieszkaniową zależy wyłącznie od jej zgody.

- Kiedy spółdzielnia wykorzystuje swoją uprzywilejowaną sytuację do ograniczania konkurencji, na przykład poprzez bezpodstawny zakaz świadczenia usług dla wybranych przedsiębiorców, mamy do czynienia z zachowaniem niezgodnym z prawem - wyjaśnia Małgorzata Cieloch z UOKiK. - Skutki takich praktyk są niekorzystne nie tylko dla firm.

A morał? Lokatorzy powinni wyjść spod tej ściany, pod którą stawiają ich spółdzielnie mieszkaniowe, traktując jak własność. Warto zapytać: czy musi być tak, jak żąda spółdzielnia, utrzymywana wszak z pieniędzy mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto