Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec i gminny ościenne też chcą do metropolii. Trwają konsultacje społeczne

Piotr Wiewióra
PW
Rada miejska w Lublińcu podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących wejścia Lublińca w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim – Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Konsultacje już trwają, podobnie zresztą jak w gminach ościennych. Jakie mogą być dla mieszkańców korzyści z przystąpienia do związku?

Związek, będący nową formułą współpracy śląskich samorządów, powstał 1 lipca 2017 roku i aktualnie zrzesza 41 gmin naszego województwa. Brak w tym gronie Lublińca i gmin powiatu lublinieckiego, ale być może już niedługo. W maju do Biura Rady Miejskiej w Lublińcu wpłynął projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie wstąpienia do Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Przygotował go i zgłosił radny Jan Springwald – w imieniu radnych Klubu Forum Samorządu Lublinieckiego.

- To nie jest projekt, który stworzyłem ad hoc, z potrzeby chwili, ale już dość dawno – podkreślił Jan Springwald. - Najpierw przez długi czas rozmawiałem z wójtami i burmistrzami. Nie od początku było dla mnie oczywiste, że do związku powinniśmy wstąpić, ponieważ pojawiały się różne pytania i wątpliwości, przede wszystkim jakie korzyści będziemy z tego tytułu mieli – powiedział na sesji.

I kwestii potencjalnych korzyści radny poświęcił sporo uwagi, wychodząc z założenia, że większy może więcej.

Co dobrego z wejścia do związku?

W pierwszej kolejności zwrócił uwagę na jeden z głównych celów powołania metropolii, czyli poprawę dostępności i funkcjonowania transportu zbiorowego między poszczególnymi gminami i miejscowościami.

- Na naszym terenie dostępność komunikacji dla mieszkańców wielu miejscowości znacząco spadła po upadku PKS Lubliniec. A czas dojazdu do Katowic nie powinien być dłuższy niż godzina – zwrócił uwagę, wspominając o przedłużeniu trasy autobusowej z Tarnowskich Gór.

Jan Springwald mówił też, że o dyskusji nad zintegrowanym transportem, w którym różne środki komunikacji jak autobusy, tramwaje i pociągi, byłyby odpowiednio skorelowane. A to z kolei umożliwiłoby mieszkańcom szybsze osiąganie celu podróży. Zaznaczył, że wstąpienie do związku powinno przynieść korzyści finansowe (większe możliwości pozyskiwania środków) oraz umożliwi tworzenie lokalnych organizacji turystycznych z innymi gminami, co pozwoli lepiej wypromować tereny takie jak m.in. Kokotek czy Posmyk.

Województwo częstochowskie bez Lublińca

- Przynależność do związku raz na zawsze zakończy dyskusję o ewentualnym utworzeniu województwa częstochowskiego z naszym udziałem – skwitował radny, podkreślając historyczną i kulturową przynależność Lublińca do Śląska.

Sprawa metropolii pokazała, że burmistrz Edward Maniura i Jan Springwald mogą mieć zbieżne zdanie na niektóre tematy. Burmistrz nawet podziękował opozycyjnemu radnemu za przygotowanie projektu uchwały, informując, że ubiegł go z tą inicjatywą.

- Cieszę się z tego, ponieważ kierunek jest dobry – powiedział. - O metropolii śląskiej mówi się od dawna, ale tak naprawdę powstała dopiero rok temu. Zawsze mówiłem, że kiedy gminy tarnogórskie będą aplikować o wejście do związku, to Lubliniec również podejmie takie starania. I to się dzieje – zauważył.

Maniura podkreślił, że rozmawiał o przystąpieniu do metropolii z włodarzami gmin powiatu lublinieckiego i wszyscy są za. Dodał, że podziela zdanie Zygmunta Frankiewicza – prezydenta Gliwic i prezesa Związku Miast Polskich, że w skład metropolii powinny wejść wszystkie gminy subregionu centralnego. A przecież należą do niego Lubliniec i pozostałe gminy naszego powiatu.

- W jakimś stopniu to pewne zabezpieczenie. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś nas potem próbował na siłę uszczęśliwić przyłączeniem do innego województwa – zwrócił uwagę burmistrz. - Wczoraj spotkałem się z prezesem Kolei Śląskich. Już są dokładane połączenia – dodał.

Konsultacje społeczne do 14 czerwca

Wejście do związku metropolitalnego będzie wymagało wkładu finansowego po stronie samorządów. Najpierw jednak mieszkańcy powinni wyrazić swoje zdanie podczas konsultacji. Lubliniec już je ogłosił (potrwają do 14 czerwca), inne gminy zresztą również.
Konsultacje społeczne to głos doradczy mieszkańców, na podstawie którego rada miejska i rady gmin podejmą ostateczne decyzje. Lublińczanie mogą wziąć w nich udział w formie tradycyjnej, za pomocą formularza papierowego, który można pobrać w: UM w Lublińcu (pokój Nr 7 w biurze podawczym, parter), Miejskim Domu Kultury i Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Formularz można także pobrać w formie elektronicznej z Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Lublińca (format .pdf.) oraz za pośrednictwem platformy epuap. Przez wspomnianą platformę można je przesłać do urzędu już wypełnione lub papierowe złożyć w pokoju nr 7 UM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto