Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mają „Zielone czeki”, bo pracują dla środowiska

Redakcja
Wręczeniem „Zielonych Czeków” WFOŚiGW w Katowicach uczcił „Dzień Ziemi”. Witając uczestników tegorocznej gali, prezes Funduszu Andrzej Pilot przypomniał o potrzebie głębszej refleksji nad losem planety i naszym wpływie jej na przyszłość. - Dziś dużo słyszymy o naszym wpływie na środowisko. Od 22 lat nagradzamy osobowości, które kreują właściwe, ekologiczne postawy. Przez te lata nagrodziliśmy ponad dwustu takich pasjonatów. Jesteśmy jak wielka ekologiczna rodzina. Ziemię mamy tylko jedną, więc od naszych decyzji zależy jej i nasz los - przypominał prezes Pilot. A potem już rozpoczęła się prezentacja tegorocznych laureatów oraz wręczanie nagród.

Kto dostał „Zielony czek”?
Decyzją Kapituły - przyznanych zostało 14 „Zielonych Czeków” - 5 nagród zespołowych i 2 nagrody indywidualne, a także jeden dyplom honorowy i 10 dyplomów uznania. Oto laureaci:

W kategorii „Innowacje i technologie” były dyplomy uznania. Otrzymali je: Piotr Komraus - za innowacyjny program ograniczania strat wody i Bogusław Berka - za zastąpienie węgla i oleju opałowego paliwem gazowym.

„Zielone czeki” w kategorii „Programy i akcje proekologiczne dotyczące ochrony przyrody” otrzymali: dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski - za działalność społeczną w dziedzinie poprawy standardów ochrony zwierząt w Polsce oraz zespół: Maja Głowacka, Bogdan Ogrodnik (założyciele Pracowni Edukacji Żywej) - za opracowanie i przeprowadzenie autorskich programów dotyczących ochrony przyrody.

W kategorii: „Prace naukowo-badawcze” były: dyplom uznania (Dariusz Tlałka za badania i prace naukowe nad paprotnikami) i dyplom honorowy (dr Andrzej Tyc za długoletnią pracę naukową na rzecz ochrony przyrody), natomiast „Zielony czek” otrzymał dr inż. Krzysztof Klejnowski - za długoletnią pracę naukową na rzecz ochrony powietrza.

W kategorii: „Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży” - dyplom uznania dla zespołu: Robert Mańczyk, Dariusz Heppner, Bogdan Kubat, który prowadzi akcję „Młodzieżowe spotkania z przyrodą”. „Zielony czek” otrzymał zespół: Ewa Cornik, Katarzyna Wojtal, Jarosław Wesołek, nauczyciele matematyczno-przyrodniczych przedmiotów.

W kategorii „Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych” były i dyplomy uznania, i „Zielone czeki”. Te pierwsze otrzymali - zespół: Alicja Czerwińska, Michał Kisio, Marcin Niesyt - za organizację i udział w akcjach dotyczących zdrowego żywienia w ramach Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Łukasz Fuglewicz - za animację interdyscyplinarnych działań łączących przyrodę, kulturę i aktywność fizyczną. „Zielony czek” otrzymali - zespół: Maria Staniszewska, Halina Stolarczyk, Aleksandra Józewicz - za wskazywanie zielonej alternatywy działań podejmowanych przez każdego z nas oraz rozwiązań systemowych, które temu sprzyjają, oraz zespół: Piotr Kohut, Józef Michałek - za promocję oraz rozpowszechnianie idei Redyku Karpackiego w Beskidach i zaangażowanie w program OWCA plus.

Nagrodę specjalną Kapituła przyznała zespołowi: Czesław Śleziak oraz Grzegorz Pasieka - za działania popularyzatorskie wśród przedsiębiorców poprzez organizację szkoleń, konferencji, seminariów na tematy związane z ochroną środowiska i publikacje w wydawnictwach ekologicznych. Wszystkim laureatom „Zielonych czeków 2016” gratulujemy zaangażowania.


„Zielone czeki” to nagroda dla osób wyróżniających się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Po raz pierwszy zostały przyznane w 1994 roku. Prawo zgłaszania kandydatów do „Zielonych czeków” przysługuje samym kandydatom oraz: Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Śląskiego, instytucjom ochrony środowiska z terenu województwa śląskiego, organizacjom pozarządowym o charakterze regionalnym, szkołom wyższym i instytucjom naukowym, izbom gospodarczym i Klubowi Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.

„Zielone czeki” są nagrodą finansową przyznawaną dorocznie z okazji „Dnia Ziemi”. Przyznaje je Kapituła składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody w następujących kategoriach: innowacje i technologie, programy i akcje dotyczące ochrony przyrody, prace naukowo-badawcze, edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, a także publicystyka ekologiczna, działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 40 zgłoszeń. Przyznanych zostało w sumie 14 „Zielonych Czeków”. Na zdjęciu powyżej: wszyscy tegoroczni laureaci tej prestiżowej ekologicznej nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto