Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały Książę i hejt na Próbnym Egzaminie Gimnazjalnym 2016/2017 [polski, historia, OPERON]

KD
Rusza Próbny Egzamin Gimnazjalny 2016/2017 OPERON. We wtorek 6 grudnia uczniowie kończący naukę w gimnazjum pisali egzamin próbny egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych - z języka polskiego, historii i WOS. Na egzaminie pojawiła się lekturę "Mały Książę", trzeba było objaśnić co to jest hejt...

Zobacz też:
Próbny egzamin gimnazjalny 2016/2017 z angielskiego [OPERON, odpowiedzi, arkusze]


AKTUALIZACJA

Już po egzaminie. Egzamin z języka polskiego podobno był prosty. Z lektur pojawił się "Mały Książę", uczniowie musieli też wyjaśnić co to jest hejt, czym jest podmiot domyślny i epika. Trudniej było - jak informują uczniowie - z historią i WOS.Tutaj uczniowie zmierzyli się z m.in. powstaniem kościuszkowskim, rewolucją francuską, stylami w sztuce, rozbiorami Polski, treścią "Warszawianki", czym jest ONZ, legionami polskimi we Włoszech i nocą św. Bartłomieja.

Jak było? Czy pytania były waszym zdaniem banalnie proste, a może wyjątkowo trudne - czekamy na Wasze komentarze i głosy w SONDZIE.

tweety o #egzamingimnazjalny

Próbny egzamin gimnazjalny Operon 2016/2017 polski, historia i WOS / HUMANISTYCZNY [arkusze, klucz odpowiedzi]

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części. Pierwszego dnia uczniowie rozwiążą zadania z przedmiotów humanistycznych. O godz. 9 napiszą egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązania zadań będą mieli 60 minut. Później, o godz. 11 rozpocznie się egzamin z języka polskiego. Na udzielenie odpowiedzi młodzi ludzie będą mieli 90 minut.

Przypominamy, że zadania z języka polskiego, jakie mogą pojawić się na arkuszach egzaminacyjnych, mają formę otwartą oraz zamkniętą. Odnoszą się do tekstów literackich, popularnonaukowych oraz publicystycznych. Polecenia, jakie uczniowie będą musieli wykonać sprawdzają umiejętność czytania ze zrozumieniem, a także znajomość lektur i twórczości autorów. Jeśli nastawiacie się na napisanie rozprawki, którą z pewnością nieraz ćwiczyliście na lekcjach, ostudźcie swoje emocje. Równie dobrze może pojawić się opowiadanie, opis, charakterystyka lub sprawozdanie. Egzaminatorzy mogą też sprawdzić wasze umiejętności pisania tzw. form użytkowych, czyli CV, listu motywacyjnego, ogłoszenia, zaproszenia czy oficjalnego listu.

W przypadku zadań z WOS-u i historii warto pamiętać, że pytania odwołują się do różnych epok oraz materiałów źródłowych. Mogą pojawić się tabele, mapy czy teksty popularnonaukowe, na podstawie których zdający będą musieli udzielić odpowiedzi. Oczywiście ich poziom trudności jest zróżnicowany. W tej części egzaminu uczniowie mają wykazać się wiedzą z zakresu: rozpoznawania i rozwiązywania problemów współczesnego społeczeństwa, analizowania wykresów, chronologii historycznej czy znajomości ustrojów politycznych.

To będzie jubileuszowa 10. edycja Próbnego Egzaminu Gimnazjalnego z Operonem. W ciągu tych trzech dni uczniowie sprawdzą poziom swojej wiedzy i stopień przygotowania do egzaminu gimnazjalnego, tego właściwego, który odbędzie się w kwietniu.

W próbnym egzaminie gimnazjalnym z Operonem weźmie udział ponad 120 tys. uczniów z całego kraju. W naszym województwie próbny egzamin napisze dokładnie 13 873 młodych ludzi. Jak przyznają organizatorzy, Śląskie to drugie, najliczniejsze województwo w tegorocznej akcji.

Harmonogram próbnych egzaminów gimnazjalnych 2006/2017

6 grudnia 2016 r. – Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem – CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA
09.00 – egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie (60 minut)
11.00 – egzamin z języka polskiego (90 minut)

7 grudnia 2016 r. – Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem – CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA
09.00 – egzamin z przedmiotów przyrodniczych (60 minut)
11.00 – egzamin z matematyki (90 minut)

8 grudnia 2016 r. – Próbny Egzamin Gimnazjalny z Operonem – JĘZYK OBCY (angielski, niemiecki)
09.00 – egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym (60 minut)
11.00 – egzamin z języka obcego na poziomie rozszerzonym (60 minut)

Próbny egzamin gimnazjalny Operon 2016/2017 polski, historia i WOS / HUMANISTYCZNY [arkusze, klucz odpowiedzi]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto