Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mężczyźni z węgla: Wernisaż niezwykłej wystawy "Mężczyźni z węgla"

Paweł Szałankiewicz
Wernisaż niezwykłej wystawy "Mężczyźni z węgla"
Wernisaż niezwykłej wystawy "Mężczyźni z węgla" Fot. Anna Kowalczyk
Mężczyźni z węgla: „Mężczyźni z węgla” to projekt realizowany przez piekarzankę Annę Kowalczyk. Głównym celem akcji jest pomaganie potrzebującym oraz pokazanie Ślązaków z węgla.

Mężczyźni z węgla: Dziś w Parku Tradycji (ul. Elizy Orzeszkowej 12) w Siemiano-wicach Śląskich odbędzie się wernisaż wystawy „Mężczyźni z węgla”, przygotowanej przez piekarzankę Annę Kowalczyk. Jest to trzecia edycja tego projektu, w trakcie którego autorka pokaże kolejnych niezwykłych mężczyzn z naszego regionu, a przy okazji pomoże ciężko chorej Marcie Rochel.

Anna Kowalczyk to mieszkanka Piekar Śląskich i bardzo utalentowana fotografka, która trzy lata temu zapoczątkowała projekt „Mężczyźni z węgla”.

- Celem projektu jest podjęcie walki ze stereotypem Ślązaków - wciąż jeszcze widzianych (w innych regionach, ale i na samym Śląsku) wyłącznie przez pryzmat kopalń, hut i ciężkiego przemysłu. Inicjatywa ma pokazać, że Śląsk stoi ludźmi sukcesu, a sukces ma niejedno imię i niejedną twarz - mówi Anna Kowalczyk.

W poprzednich edycjach udział brali tak znani Ślązacy, jak Marcin Kindla, Zbigniew Kadłubek, Jerzy Ciurlok, Marcel Różanka z zespołu Oberschlesien, bokser Damian Jonak czy nieżyjący już Jan „Kyks” Skrzek.

Mężczyźni z węgla: Wernisaż niezwykłej wystawy "Mężczyźni z węgla"

W tym roku Anna Kowalczyk przed obiektywem postawiła takich „Mężczyzn z węgla”, jak bluesman Marek „Makaron” Motyka, raper Miuosh, Szczepan Twardoch, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Zbigniew Cierniak czy Marian Makula.

Piekarzanka realizuje cały projekt z dwóch powodów. Pierwszy to przede wszystkim budowanie tożsamości kulturowej aglomeracji śląskiej.

- W projekcie bierze udział wielu wspaniałych ludzi, dumnych ze swojego pochodzenia, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, aby przyczynić się do stworzenia nowej odsłony Śląska - podkreśla Anna Kowalczyk i dodaje: - Za ich pomocą mam zamiar ukazać kolejną odsłonę ziemi śląskiej oraz zaproponować nowe spojrzenie na ich miasta rodzinne. I chociaż z węgla nasi mężczyźni są ulepieni, mają wielkie serca.

Pokazanie Ślązaków to jedno, ale przy tej okazji artystka chce też pomagać. W poprzednich dwóch latach projekt „Mężczyźni z węgla” to była nie tylko wystawa, ale też kalendarze, z których dochód przeznaczano na pomoc Adrianowi Stramowskiemu z Tychów (zbierano fundusze na operację odbudowy pęcherza oraz rehabilitację) oraz Kamilowi Wójcikowi ze Świętochłowic (zbierano fundusze na rower dla niepełnosprawnych oraz rehabilitację). W tym roku kalendarza jednak nie ma. Zamiast tego będą zbierane datki do puszek, a zebrana kwota zasili konto Marty Rochel, która ma m.in. mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe, nie-dosłuch i wadę wzroku. Okazji do wsparcia Marty będzie kilka, bo dzisiejszy wernisaż (rozpoczyna się o godz. 18) jest początkiem prezentacji całej wystawy. Następnie wystawa ma trafić między innymi do Szybu Maciej w Zabrzu, Chorzowskiego Centrum Kultury, Dwóch Wież w Świętochłowicach oraz na Politechnikę Gliwicką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto