Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Wójcik [RZEMIOSŁO]

[email protected]
Czy rzemiosło ma w Unii przyszłość? Pod takim hasłem zorganizowaliśmy czat z ekspertami z Izby Rzemieślniczej w Katowicach . Na pytania odpowiadał m.in. dyrektor Michał Wójcik.

Czy rzemiosło ma w Unii przyszłość? Pod takim hasłem zorganizowaliśmy czat z ekspertami z Izby Rzemieślniczej w Katowicach . Na pytania odpowiadał m.in. dyrektor Michał Wójcik.

Moderator: Witamy na czacie naszych gości.


M_Wojcik: Witamy i zapraszamy do dyskusji.



~UCHO: Czy uprawnienia rzemieślnicze nabyte w Polsce ważne są również w krajach UE, czy trzeba sie tam ponownie ubiegać o nie?


M_Wojcik: Uprawnieniasą ważne pod warunkiem diokonania legalizacji dokumentów. Legal. taką można uzyskać w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie po uprzednim potwierdzeniu przez Związek Rzemiosła Polskiego.



~Maria: Czy Izba może coś zrobić aby ograniczyć ilość inspekcji kontrolnych, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej?


M_Wojcik: Izbanie jes organizacja publiczno prawna. Działana tego rodzaju podejmuje parlament. Zwracam uwagę ustawe o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadziła ograniczenia kontroli. Jednocześnie może być prowadzona tylko 1 kontrola. Ponadto w ciągu 1 roku ilość dni kontrolnych nie może przkroczyć 4 tygodni. Dotyczy to wszystkich inspekcji kontrolnych.



~3po3: Jakie rzemiosło ma najlepszą przyszłość?


M_Wojcik: Jeśli chodzi o UE, to polecam edukację w zakresie rzemisła artystycznego, introligatorstwa, szewstwo, ceramika, branża spożywcza oraz np. tzw. mechatronik , czyli mechanik samochodowy z elementami elektroniki. Dobrym zawodem jest także konserwator zabytków.



~stella: Czy jakieś branże rzemieślnicze objete są szczególnymi restrykcjami okresu przejsciowego w krajach UE i czy we wszytskich te same?


M_Wojcik: Pytanie jest mało precyzyjne. Proponuje wizyte w Punkcie Konsultacyjno doradczym działającym przy Iźbie.



~stella: Czy nie uważaja Panstwo ze polskie prawo nie sprzyja rozwojowi rzemiosła, a jego zawiłośc i biurokracja skutecznie zniechęcają do podejmowania działalności na własną rekę?


M_Wojcik: Zgadzam się, ale wynika to w głównej mmierze z braku reprezentacji rzemieślników w parlamencie.



~Bywalec: Kiedy wreszcie dojdzie do liberalizacji na rynku części zamiennych do samochodów? Wg. dyrektyw komisji europejskiej każdy diler czy punkt obsługi mógłby kupować części od kogo tylko chce. Tymczasem obecnie w Polsce mogą się zaopatrywac tylko u producentów?


M_Wojcik: Liberalizacja na rynku branży motoryzacyjnej obowiązuje od maja br. Nie jest prawdą, że można zaopatrywać się tylko u producenta, można to robić np. w hurtowni. Klientmusi być poinformowany, czy jest to część orginalna czy tzw. zamiennik.



~Qstosz: Jakie programy pomocowe dla rzemieślników oferuje UE?


M_Wojcik: W chwili obecnej można składać wnioski do programu SPO WKP 2.3, dotyczącego dotacji na inwestycje. Wysokość dofinansowania wynosi 50% poniesionychkosztów. Min. kwota dotacji to 10 tys. zł. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej wojewódzkiego Urzędu pracy, gdzie znajdują sie inffirmacjie dot. wszystkich programów finansowanych z Europejskiego Fuduszy Społecznego.



~Student: Ocenia Pan, że polskie rzemiosło jest na tyle silne w swoich strukturach i nie da się zepchnąć na drugi tor euroejski?


M_Wojcik: Myślę, że UE to duża szansa dla rzemisła, ponieważ są takie kraje jak np. Niemcy Francja, Włochy, gdzie rzemoosło ma bardzo silna pozycję ze względu na dobre regulaje prawne dot. tego sektora. Pozycja naszego rzemiosła będzie zależała od tego, kiedy będzie ustawa o samorządzie gospodarczym, przewidująca obligatoryjność lub poszechność zrzeszania...



~Zdzichu_slązak: Kto moze otworzyć zakład kominiarski? Czy są w tym zakresie jakieś przepisy?


M_Wojcik: ...przedsiębiorców w izbach rzemiślniczych. Silne izby to silne środowisko


M_Wojcik: Teoretycznie każdy może otworzyć taki zakład, ale jeśli nie posiada się odpowiednich uprawnień trzeba zatrudnić osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Więcej informacjimożna uzyskać w Dizale Oświaty Izby Rzemieślniczej.



~magdalena: Gdzie można się zapoznać z regulacjami dotyczącymi przepływu towarów i usług do krajów UE?


M_Wojcik: W tym zakresie proponuje udać się do Centrum-Euro-Info, działającego przy Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w K-cach.



~pedagog: Pracuję w gimnazjum, moje pytanie dotyczy szkolnictwa rzemieślniczego. Czy rzemieślnicy są w stanie wesprzeć starania pedagogów o zmianę struktury szkolnictwa i wprowadzenie np. profilowanych gimnazjów?


M_Wojcik: Bardzo chętnie wesprzemy takie starania.



~Mathilda: Czy przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego uczestniczą w pracach nad ustawami dotyczącymi przyszłości gospodarki i czy mają jakis wpływ na ich zawartość?


M_Wojcik: Tak Związek Rzemiosła Polskiego jest partnerem społecznym w ramach Komisji Trójstronnej. Tam opiniowane sa njważniejsze regulacje dot. polskiej gospodarki.



~rzemieslnik: Czy przepaść technologiczna dzieląca nas od gospodarki zachodu jest wielką przeszkodą dla rozwoju polskiego rzemiosła?


M_Wojcik: To zależy od rodzaju branży. Są branże jak np. rzeźniczo-wędliniarsko czy cukiernicza, gdzie tej przepaści nie ma. NIemniejw wielu branżach te róznice sa widoczne. Dla ich zniwelowania jest wiele programów wsparci innowacji w przedsiębiorstwach, Szczegóły można uzyskać w punkcie Konsultacyjno doradczym przy Izbie.



~Feainnewedd: Od 1 stycznia firmy przemysłu spozywczego powinny obowiązkowo wdrazać system HACCP. Czy jest taki termin, do którego małe firmy powinny go wprowadzać?


M_Wojcik: Po pierwsze nie od 1 stycznia, a od 1 maja. Po drugie - niema żadnego przemisu, który określa końcowy termin wdrożenia tego systemu. Zachęcam jednak do wprowadzenia sys. HACCP ponieważ legislatura europejska może zaostrzyć regulacje w tym zakresie. W razie kontroli przedsiębiorstwa powinny natomiast posiadac dokumenty potwierdzajace, ze sys. hccp jest w trakcie wdrazania.



~Lobo_1: Czy nie sądzą Państwo, że polskie rzemiosło kojarzy się głównie z Cepelią? Nasze ekspozycje na targach ssą siermiężne i skierowane na "ludowość".


M_Wojcik: Zapraszam do Izby. Można tam zobaczyć inną stronę rzemiosła.



~daffodil: Po co w ogóle są Izby Rzemieślnicze? W wielu krajach ich nie ma i jakoś gospodarka funkcjonuje.


M_Wojcik: Zobrazuje to na przykładzie podwyższenia składki ZUS dla przedsiębiorców. Byt z niebytu się nie bierze. W tym zakresie izby rzemieślnicze zrobiły bardzo dużo, żeby tej składki nie było. Jak wiele robimy dla przedsiębiorców mozna zobaczycna stronie www.rzemioslo.katowice.pl



~Zbigniew_z_Katowic: Na czym polega program działań "Leonardo da Vinci" i kto z tego i w jakis sposób może skorzystać?


M_Wojcik: Program ten dot. m.in wymiany międzynarodowej w zakresie wypracowania standartów kształcenia oraz umozliwia odbycia staży za granicą. Zakres programu jest b.szeroki. W jego ramach Izba wydała mi.n książkę: "Targi jako instrument rynku wystwaniczego", którą bezpłatnie przekazujemy przedsiebiorcom, ucząc jak promować swój produkt lub usługę.



~3po3: Kowale przestawili się z podkuwania na kowalstwo artystyczne i produkcję stalowych dodatków, ale co mają zrobić ludzie, których fach nie przystaje do współczesnych realiów?


M_Wojcik: Jedynym wyjściem jest przekwalifikowanie się. Zachęcam odwiedzić Dział Oświaty, gdzie można zapoznać się z szeroką ofertą.



~Liearinna: Co robi Unia aby usprawnić działalnośc małych firm rzemieślniczych, i to takich, które spełniają tylko lokalne potrzeby i nie są nastawione na eksport?


M_Wojcik: Unia wspiera np. w szczególny sposób mikroprzedsiebiorstwa. jest także fundamentalny dokument, który mówi o wsparciu dla tego typu przedsiębiorstw - Strategia Lizbońska.



~agak_2708: Czy Izba ma kontakty z rzemieślnikami na zachodzie i moze sprawdzic jakie branże najszybciej się tam rozwijają?


M_Wojcik: Izba ma kontrakty z izbami rzemieślniczymi w Mediolanie, Strassburgu, Kolonii i Halle. W tym zakresie udzielamy informacji jakie branże rozwijają się najszybciej. Zapraszam do odwiedzenia Izby.



~adam_78: Czy mozna eksternistycznie zdać egzamin na mistrza zawodu cukierniczego? Mam kwalifikacje - ukonczyłem szkołe w tym zakresie.


M_Wojcik: Tak, pod warunkiem, że udokumentuje się 6-cio letni staz pracy.



~wesoly_olek: Kto kontroluje jakośc wyrobów rzemieślniczych? Kupiłem tłumik do samochodu, który miał wady, kiedy chciałem go reklamować to usłyszałem, ze jest od rzemieślnika i nie ma reklamacji?


M_Wojcik: Zapraszam do Federacji Konsumentów, Inspekcji Handlowej. Ostateczniemożna skierować sprawę do sądu. Jeżeli rzemislnik jest zrzeszony możnawnieśc skargę do sądownictwa cechowego w Cechu Rzemiosł Różnych.



~Lobo_1: Ostatnimi czasy obserwujemy spadek zainteresowania szkołami zawodowymi. Czy to oznacza, że w Polsce rzemiosło zaginie?


M_Wojcik: Jak patrzę na takie przykłady jak Niemcy, to jestem spokojny o przyszłość rzemiosła... Choć reforma edukacji w tym zakresie była błedem. Zwracam uwagę na jedą rzecz - rzemiosło ma siedem wieków tradycji.



~3po3: Czy rzemieślnicy są w jakikolwiek sposób uprzywilejowani w stosunku do innych grup zawodowych?


M_Wojcik: Nie.



~123kiss: Czy rzemieślnicy mają mozliwośc korzystania z niskooprocentowanych kredytów oferowanych w krajach UE?


M_Wojcik: W tym zakresie zapraszam do Punktu Konsultacyjno-Doradczego.



Moderator: Dziękujemy naszym gościom za udział w czacie :) Zapraszamy ponownie.


M_Wojcik: Dziękuję serdecznie.






Czat organizowany w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.

Organizatorzy: NBP, Trybuna Śląska, NaszeMiasto.pl
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto