Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mijają trzy pracowite lata od wbicia pierwszej łopaty

Redakcja
Uroczyste wbicie pierwszej łopaty
Uroczyste wbicie pierwszej łopaty Fot. Archiwum JRP
Dokładnie trzy lata temu, 27 lipca 2007 roku, rozpoczęto roboty budowlane w ramach projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach", inwestycji współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności.

Dziś można śmiało powiedzieć, że dzięki temu Projektowi w ciągu trzech lat wybudowano nowoczesną sieć kanalizacyjną o długości 333,3 km. Na dzień dzisiejszy prace budowlane związane z budową sieci są zakończone, trwają rozruchy dla ostatnich przepompowni ścieków.

Warto krótko podsumować jak się to wszystko zaczynało. Po zakończeniu trudnego etapu procedur przetargowych, jako pierwszy ruszył Czułów. Tam właśnie przy ul. Klonowej (obecna Palmowa) została wbita symboliczna "pierwsza łopata", zainstalowana pierwsza tablica informacyjna - jednym słowem ruszyła machina największego w Tychach procesu budowlanego.

Następnie był kontrakt na Zwierzyńcu, Wartogłowcu i Zawiści, a póżniej Stare Tychy, Wilkowyje i Mąkołowiec i jako ostatnie ruszyły Jaroszowice, Wygorzele i Cielmice. W taki sposób widok robotników wkopujących wielkie rury do ziemi, ciężkiego sprzętu, licznych objazdów stał się dla mieszkańców dzielnic obrzeżnych codziennością.

I tak firma POL-AQUA z Piaseczna jako pierwsza rozpoczynała roboty budowlane w Czułowie, tak ta sama firma kończy realizację całej inwestycji jako wykonawca robót regulacyjnych na Potoku Tyskim, czyli ostatniego etapu Projektu. Może to dobry znak, historia lubi się powtarzać, a czułowski kontrakt również jako pierwszy zakończył się - więc może ostatnie zadanie przebiegnie równie sprawnie.

Koniec utrudnień, ale nie koniec pracy

Zdaniem Zbigniewa Gieleciaka, Pełnomocnika ds. realizacji Projektu faktyczne zakończenie fizycznego układania rur to jeszcze nie koniec realizacji inwestycji. Ekipy budowlane znikną z placów budów ale dla Jednostki Realizujące Projekt rozpocznie się ciężki okres rozliczenia Projektu, uporządkowania i zakończenia spraw z Ministerstwami a przede wszystkim z Unią Europejską.

Dla Wykonawców to czas uporządkowywania placów budowy, odbudowywania nawierzchni drogowych i kompletowania całości dokumentacji podwykonawczych.

Dla Jednostki Realizującej Projekt to okres opracowywania Raportu Końcowego po zatwierdzeniu którego oraz po pomyślnym przejściu audytu końcowego, zwolniona zostanie płatność końcowa w wysokości 7,5 mln euro dla Gminy.

- Nie należy zapominać, że to także czas dalszego wydawania warunków przyłączeniowych, przekazywania kanalizacji do użytkowania i opracowywania masy ważnych dokumentów, które po zakończeniu Projektu trafią do Urzędu Miasta. Chcemy, aby ta inwestycja zakończyła się sukcesem dla mieszkańców, dla miasta i dla nas - dodaje Zbigniew Gieleciak .

Przywilej czy obowiązek?

Teren objęty realizacją Projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" zamieszkuje ok. 17 000 osób, ok. 10 000 osób jest już podłączonych do kanalizacji. Jednak ok. 2 800 osób odprowadza ścieki bezpośrednio do potoków poprzez istniejące systemy kanalizacyjne, a ok. 7 000 osób powinno gromadzić ścieki w zbiornikach bezodpływowych. Jednak w dzielnicy Czułów obserwuje się dopływ ścieków bytowych do Rzeki Mlecznej, Potoku Mąkołowskiego i Wygorzelskiego z północnej części dzielnicy poprzez istniejącą kanalizację deszczową. W dzielnicy Stare Tychy obserwuje się dopływ ścieków bytowych podczas intensywnych opadów poprzez trzy funkcjonujące przelewy burzowe. W dzielnicy Cielmice obserwuje się dopływ ścieków bytowych z posesji przylegających do Rowu Cielmickiego; natomiast w dzielnicach Jaroszowice, Wartogłowiec, Zwierzyniec lokalne odcinki kanalizacji wykorzystywane są jako ogólnospławne, następuje dopływ ścieków bytowych z posesji przylegających do potoków i rowów.

Dlatego tak ważne jest, żeby właściciele posesji zainteresowali się pilnie możliwością przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Co mówią na ten temat przepisy? Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005r. nr 235 poz. 2008 j.t. z późn.zm) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku m.in. przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Na obszarze objętym realizacją projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" dla nieruchomości bezpłatnie wyposażanych w ramach Projektu w przyłącze kanalizacyjne, przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe wyłącznie wtedy gdy nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych. Jest to jedyny przypadek w którym właściciel nieruchomości nie musi przyłączyć się do nowo wybudowanej sieci.

Biorąc pod uwagę konieczność osiągnięcia przez Beneficjenta środków unijnych - Gminę Tychy, która otrzymała z europejskiego Funduszu Spójności środki finansowe na współfinansowanie projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" - tzw. efektu ekologicznego, tzn. przyłączenia nieruchomości objętych Projektem do sieci kanalizacyjnej, Prezydent Miasta ma prawo wydania decyzji nakazującej przyłączenie konkretnej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Do chwili obecnej wydano 8 takich nakazów. Kolejne są w przygotowaniu.

Od 2008 r. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. (RCGW S.A.) w imieniu Gminy Tychy systematycznie wysyła zawiadomienia o możliwości przyłączenia nieruchomości wraz z samymi warunkami technicznymi przyłączenia, do właścicieli tych nieruchomości, gdzie kanalizacja została już wykonana i są formalne możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Właściciele nieruchomości gdzie sieć była ogólnospławna, którzy w terminie ok. 6 miesięcy od otrzymania ww. warunków oraz w terminie 1 roku, gdzie sieć była nowo budowana nie wywiązali się z tego obowiązku mogą spodziewać się wszczęcia wobec nich postępowania nakazującego przedmiotowe przyłączenie.

Dobrą wiadomością jest to, że zdaniem większości mieszkańców trudno mówić tutaj o obowiązku przyłączenia, bo jeżeli ktoś otrzymuje za darmo gotową możliwość sprawnego odprowadzania nieczystości w postaci przyłącza kanalizacyjnego wraz z możliwością bezpłatnego dokonania czynności administracyjnych w RCGW S.A. (warunki techniczne, odbiory) - to chyba raczej mówimy o przywileju podłączenia do nowoczesnej sieci kanalizacyjnej, niż ustawowym obowiązku. Miejmy nadzieję, że tyszanie będą z tego przywileju chętnie korzystać.

Kilka ważnych informacji dla mieszkańców objętych projektem "Gospodarka ściekowa w Tychach"

1. Wszystkie nieruchomości objęte realizacją projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" mają obowiązek podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

2. Przyłączenie nieruchomości do systemu kanalizacji deszczowej jest dobrowolne.

3. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

4. Właściciele nieruchomości nie objętych realizacją projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" mają obowiązek utrzymania czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.

5. Zabrania się wprowadzania ścieków bytowych i ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wód opadowych i odwrotnie (art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) Osoby, które nie stosują się do ww. zakazu podlegają karze określonej w art. 28 ust. 4 ustawy, tj. karze grzywny do 10 000 zł.

6. Po zakończeniu inwestycji i zakończeniu etapu przyłączania nieruchomości do wybudowanej sieci kanalizacyjnej Gmina Tychy przewiduje systematyczne kontrole w zakresie podłączeń kanalizacyjnych, zgodnie z istniejącymi przepisami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto