Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Na potrzeby Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej  adaptuje się bunkry po byłej jednostce
Na potrzeby Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej adaptuje się bunkry po byłej jednostce Fot. Arkadiusz Ławrywieniec
Dawna jednostka rakietowa Wojska Polskiego na Sośniej Górze w Mikołowie Mokrem już w tym roku zamieni się w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Od 2004 roku, czyli od momentu przejęcia tych terenów przez gminę od Agencji Własności Mienia Wojskowego, powstało kilka koncepcji zagospodarowania wzgórza. Począwszy od wytyczenia tam ścieżek do wyczynowej jazdy na rowerze, na budowie schroniska turystycznego skończywszy - wszystkie pomysły upadały z tego samego powodu, czyli braku funduszy. Wydawało się, że tak samo skończy najlepszy, czyli stworzenie siedziby dla Śląskiego Ogrodu Botanicznego wraz z Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej, kiedy nagle pojawiła się szansa pozyskania niemałych pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gmina złożyła odpowiedni wniosek w listopadzie 2008 roku i otrzymała najwyższe, czyli 85-procentowe dofinansowanie do tego projektu.

Przy prawie 5,4 mln zł pochodzących z Unii Europejskiej, gmina musiała już tylko wyłożyć niecały milion, żeby opłacić ponad 6,3-milionową inwestycję. Za te pieniądze adaptowany na potrzeby mokierskiego Centrum jest teraz ponad 21-hektarowy teren. W grę wchodzi nie tylko budowa głównej siedziby dla Śląskiego Ogrodu Botanicznego (którego administracja tymczasowo musi się mieścić na niecałych 60 m kw. przedszkola w Mokrem), ale również stworzenie całego kompleksu służącego edukacji, a pośrednio nawet i rekreacji. W budynku wznoszonym na szczycie Sośniej Góry znajdą się m.in. sale konferencyjne, pracownie dydaktyczne i mikroskopowe (laboratoria), biblioteka i pomieszczenia dla pracowników naukowych. Na niektóre z tych celów adaptowane są dawne bunkry pozostałe po jednostce obrony powietrznej kraju. Przy samej budowli powstanie też prawdopodobnie 12-metrowa wieża widokowa. Teren wokół budynku oplecie gęsta sieć ścieżek edukacyjnych, przy których nasadzone będą kolekcje roślin. W planach są np. kolekcja różaneczników, ogród fenologiczny oraz suchy ogród kamienny, a oprócz tego około 900 drzew i dwa tysiące krzewów.

Moim zdaniem
dr Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Mokrem

Misją Śląskiego Ogrodu Botanicznego jest zachowanie różnorodności biologicznej oraz edukacja ekologiczna i przyrodnicza. W realizacji obydwu tych celów pomoże nam powstające na Sośniej Górze Centrum Edukacji. Dzięki niemu będziemy mogli m.in. prowadzić zaawansowane badania naukowe z zakresu botaniki. Nie tylko dotyczące klasycznie systematyki i geografii roślin, ale także zjawisk związanych z ich wzrostem i kwitnieniem.

Jednocześnie będziemy nareszcie mieli warunki do przechowywania nasion. Z czasem być może uda nam się stworzyć swój własny Bank Nasion, podobny do tego w ogrodzie botanicznym w Powsinie, z którego aktualnie korzystamy. Jest to o tyle ważne, że pomoże nam w realizacji jednego z naszych statutowych celów - zachowaniu bioróżnorodności. Kiedy jakaś populacja roślin ma się coraz gorzej, zagraża jej jakaś inwestycja lub jest po prostu rzadka, można ją uratować np. poprzez pobranie nasion.

Najważniejsza jest jednak edukacja. Od niej zresztą zaczynaliśmy. Przez lata opracowaliśmy szereg autorskich programów, które teraz prowadzimy na praktycznie wszystkich poziomach nauczania. Realizujemy programy dla najmłodszych dzieci i młodzieży szkolnej, ale także dla nauczycieli przyrody.

Wiele z nich to programy innowacyjne w skali kraju, jak choćby cykl pięciu spotkań pod hasłem "Bliżej Ogrodu, bliżej Natury, bliżej Człowieka". Dzięki nim zwracamy nauczycielom uwagę na wagę systematyczności w nauce przyrody. Inną propozycją godną uwagi są "Przyrodnicze spotkania Śląskiego Ogrodu Botanicznego", czyli czterogodzinne zajęcia terenowe, w czasie których młodzież uczy się m.in. rozpoznawać gatunki drzew i badać mało znane siedliska. Programów jest znacznie więcej, a powstanie Centrum pomoże nam jeszcze poszerzyć naszą ofertę. Nie zabraknie szkoleń i wykładów oraz innych, atrakcyjnych imprez.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto