Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Z unijnego projektu w ciągu 2 lat ma skorzystać aż 312 pracowników urzędów w powiecie mikołowskim.
Z unijnego projektu w ciągu 2 lat ma skorzystać aż 312 pracowników urzędów w powiecie mikołowskim. fot. arc
Urzędy - bardziej przejrzyste i przyjazne mieszkańcom, urzędnicy - lepiej przeszkoleni i bardziej kompetentni, jednolite procedury oraz ten sam kodeks etyki dla wszystkich - to wszystko ma szansę stać się wkrótce rzeczywistością za sprawą projektu "Kompetentni w administracji - wdrażanie usprawnień w funkcjonowaniu i rozwój kompetencji kadr jednostek samorządu terytorialnego powiatu mikołowskiego".

Realizują go wspólnie starostwo powiatowe oraz wszystkie pięć urzędów miast i gmin powiatu mikołowskiego. Główny udział w kosztach ma tu jednak Unia Europejska. 24 grudnia ubiegłego roku starostwo podpisało bowiem umowę o unijne dofinansowanie. Wyniosło ono 85 proc. wartości przeszło 1,6-milionowego projektu.

Za te pieniądze przeprowadzane są wielokierunkowe szkolenia całej kadry urzędniczej oraz wdrażane nowe procedury i systemy.

Urzędnicy szkolą się m.in. z zakresu Kodeksu Postępowania Administracyjnego i kodeksu etyki, ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, zarządzania organizacją pracy, obsługi klienta, księgowości itd. Np. w czerwcu tego roku odbyły się już szkolenia na temat ustawy o prawie zamówień publicznych, w których wzięło udział dwanaście osób. Następny tuzin będzie przeszkolony we wrześniu.

Również w ubiegłym miesiącu rozpoczął się cykl szkoleń dotyczących tzw. programu gisowe-go (GIS - system informacji o terenie). Do końca października skorzysta z niego 60 osób. W sumie projektem w ciągu dwóch lat jego trwania objętych zostanie 312 urzędników.

Ale szkolenia to nie wszystko. Są jeszcze narzędzia, którymi wykwalifikowani pracownicy będą się mogli posługiwać. Jak np. wdrażana obecnie tzw. platforma stanowienia prawa lokalnego.

Innymi słowami, jest to aplikacja elektroniczna, która znacząco usprawni edytowanie aktów prawnych (pisanie zarządzeń, uchwał) i doprowadzi w przyszłości do ujednolicenia bazy danych wszystkich aktów prawa miejscowego.

Do końca roku opracowane mają być także: kodeks etyki dla każdego z urzędów, procedura przepływu informacji w Biuletynie Informacji Publicznej oraz metodologia weryfikacji kompetencji kadry urzędniczej. Projekt zakończy się w 2011 roku.

Teresa Miguła,
dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łaziskach Górnych

Unia Europejska daje nam cały wachlarz możliwości inwestycyjnych, stwarza szanse na realizację pomysłów, które jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe do wykonania. Na szkolenia, dotacje, staże, refundowane stanowiska pracy itd. Słowem, warto się o te pieniądze starać.

Powiatowy Urząd Pracy w Łaziskach Górnych ma już w tym zakresie niemałe osiągnięcia. Osobiście uważam, że możemy mówić o sukcesach. Od początku wnioskowania udało się nam pozyskać kilkanaście milionów złotych unijnego dofinansowania. Ale grunt to nie osiadać na laurach, tylko szukać nowych ścieżek pozyskiwania środków.

Połowa sukcesu to prawidłowo napisany wniosek. Prawidłowo, czyli po rozeznaniu rynku i z dobrą znajomością potrzeb mieszkańców. Zresztą znać potrzeby środowiska to nie wszystko, trzeba z nim jeszcze umieć współpracować. Tak, na przykład, udało się nam wprowadzić w życie dwa bliźniacze projekty: kończący się właśnie "Własna firma - nowe horyzonty" i niedawno rozpoczęty "Twoja firma - nowe horyzonty". Oba były wynikiem rosnącego zaintresowania zakładaniem własnej działalności i na oba otrzymaliśmy pieniądze z Unii Europejskiej. Bo potrzeba rynku była oczywista.

"Własna firma..." była skierowana do stu kobiet, mieszkanek powiatu mikołowskiego, które marzyły o własnej firmie. Uczestniczyły one w szeregu szkoleń i wykładów, a na koniec 50 najbardziej przedsiębiorczych otrzymało po 40 tys. zł na rozpoczęcie własnej działalności. Te zakłady już powstały. To m.in. prywatne przedszkola, zakłady jubilerskie, zakłady usług architektonicznych, punkty sprzedaży internetowej i wiele innych.

"Twoja firma..." jest już skierowana do wszystkich, i kobiet i mężczyzn. W szkoleniach bierze udział 60 osób, połowa otrzyma dofinansowanie. Wystarczy, że wykaże się przedsiębiorczością.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto