Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Takie jak ta ortofotomapy stanowią część systemu GIS i są dostępne dla wszystkich mieszkańców
Takie jak ta ortofotomapy stanowią część systemu GIS i są dostępne dla wszystkich mieszkańców
Załatwianie niektórych spraw urzędowych może nieraz przypominać sztafetę - od jednego wydziału do drugiego, z referatu do referatu - urzędnicy przekazują sobie petentów jak pałeczkę. Nieraz żeby zebrać komplet dokumentacji trzeba odwiedzić kilka pokoi, przejść kilka pięter, albo i podróżować między budynkami.

Siły i czas na uprawianie tego sportu muszą mieć przede wszystkim interesanci. Nawet najuprzejmiejszy i najbardziej kompetentny pracownik urzędu nie skróci im drogi między wydziałami. Ale może to zrobić skuteczny system zarządzania informacją, który doprowadzi do tego, że każda jednostka urzędu będzie posiadała informacje potrzebne do sfinalizowania każdej sprawy.

Prace nad wdrożeniem takiego systemu właśnie ruszyły i już wkrótce obejmie on wszystkie urzędy miast i gmin naszego powiatu i starostwo powiatowe. To projekt "Budowa zintegrowanego systemu zarządzania Gminami Powiatu Mikołowskiego i Powiatem Mikołowskim w oparciu o system informacji o terenie (GIS)". Służyć będzie wprowadzaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i wizualizacji danych geograficznych. Zapewni i urzędnikom, i petentom łatwiejszy oraz szybszy dostęp do informacji np. na temat planów zagospodarowania terenu, ewidencji gruntów i budynków, przebiegu dróg czy sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej w gminie. W systemie rejestrowane będą np. decyzje i postanowienia z zakresu geodezji, usług komunalnych czy ochrony środowiska, a także dane dotyczące mieszkańców, dzięki którym będzie można tworzyć statystyki i analizy.

Kwota konieczna do wdrożenia projektu jest niebagatelna - to ponad 9 mln zł. Wkład własny gmin i starostwa wyniesie jednak tylko 15 procent tej sumy. Reszta, czyli prawie 7,7 mln zł, będzie pochodziła ze środków unijnych. Za to wszystko zakupiony będzie sprzęt informatyczny i specjalistyczne oprogramowanie, a dla osób je obsługujących będą zorganizowane szkolenia.

W ramach projektu opracowana została już w bardzo dobrej rozdzielczości ortofotomapa terenu powiatu mikołowskiego. To obraz powstały na bazie wykonanych zdjęć lotniczych sporządzony w ujednoliconej skali. Mapy można oglądać już teraz w internecie pod adresem www.mapa.mikolowski.pl.

Moim zdaniem

Jadwiga Lisztwan, kierownik Referatu Rozwoju systemów informatycznych Urzędu Miasta w Mikołowie

Projekt GISowski jest przygotowywany w partnerstwie gmin Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze, Ornontowice, Wyry oraz powiatu mikołowskiego. Nasz referat powstał między innymi by przygotowywać i koordynować poszczególne etapy projektu. To wielomilionowa inwestycja, która przyczyni się do sprawniejszego funkcjonowania administracji i poprawi relacje między urzędnikiem a petentem.

Urzędy są teraz w posiadaniu wielu cennych zbiorów danych, niestety są one porozrzucane w różnych pojedynczych zbiorach lub w niektórych przypadkach nawet prowadzone w rejestrach ręcznych. Jeśli nawet istnieją większe systemy obsługujące ewidencję ludności czy sprawy podatkowe nie są one wyposażone w funkcje wymiany informacji w celu np. zweryfikowania poprawności danych. zaczynają się schody. Okazuje się, że do załatwienia sprawy potrzebne nam są dane i dokumenty, które znajdują się w posiadaniu różnych wydziałów urzędu. Niewykluczone, że zostaniemy w którymś momencie nawet skierowani do starostwa powiatowego.

Wprowadzenie jednolitego systemu zarządzania gminami i powiatem to zmieni. Zresztą nie tylko urzędnicy będą mieli natychmiastowy dostęp do informacji, ale również mieszkańcy - poprzez stronę inter-netową. To szczególnie ważne w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych. Wystarczy, że usiądą w domu przed komputerem z dostępem do internetu i w każdej chwili będą mogli dotrzeć do interesujących ich informacji.

Weźmy na przykład kogoś, kto chce kupić jakąś działkę. W internecie będzie mógł m.in. sprawdzić, gdzie jest położona, jaką ma powierzchnię, jakie posiada uzbrojenie, jeśli brak jest sieci kanalizacyjnej czy w najbliższym czasie jest planowana, jaki jest dla niej plan zagospodarowania przestrzennego, jakie drogi i budynki znajdują się w jej sąsiedztwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto