Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Kotłownia Grażyński czekała na gruntowny remont 30 lat. Część kosztów pokryje Unia Europejska
Kotłownia Grażyński czekała na gruntowny remont 30 lat. Część kosztów pokryje Unia Europejska ARC DZ
Aż 19,5 mln złotych będzie kosztowała modernizacja kotłowni Grażyński w Mikołowie. Gmina rozpoczęła ją już w 2007 roku za własne pieniądze, ale teraz dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich może liczyć na refundację części poniesionych kosztów.

Z własnej kieszeni będzie musiała wydać niecałe 3 mln zł i zaoszczędzony grosz wydać na kontynuację złożonej inwestycji. Bo modernizacja kotłowni to tylko kropla w morzu potrzeb, jeśli chodzi o ulepszenie systemu ciepłowniczego w Mikołowie. W ramach wieloletniej inwestycji m.in. mają być wybudowane nowe i przebudowane stare magistrale ciepłownicze wraz z infrastrukturą techniczną, wyremontowane stacje wymienników ciepła oraz zamontowana instalacja odpylająca. Powstać ma 3,6 km sieci ciepłowniczej, a ok. 400 m ma zostać przebudowanych. Wybudowany ma być także nowy 60-metrowy komin.

Wszystko ma się zakończyć już w listopadzie przyszłego roku. Na razie w kotłowni zmodernizowano kocioł i układ hydrauliczny, a na odcinku od ulicy Bandurskiego do krytej pływalni Aqua Plant, Gimnazjum nr 1 oraz ulic Stara Droga i Młyńskiej wybudowano sieć ciepłowniczą. Powstają właśnie kolejne odcinki tej ostatniej - tym razem prowadzące z kotłowni do ul. Bandurskiego oraz do siedziby Miejskiego Domu Kultury przy Rynku. W tym samym czasie modernizowane są cztery stacje wymienników ciepła mieszczące się przy ulicach Górniczej, Kałuże, Okrzei i Podleskiej.

Uciepłownione zostanie całe centrum miasta. Kiedy inwestycja dobiegnie końca, scenariusz, w którym jakiś jego rejon zostaje nagle bez ogrzewania, stanie się o wiele mniej prawdopodobny.

Kotłownia na ten remont czekała 30 lat. Zużycie kotłów obniżało jej efektywność. Po wymianie przestarzałych elementów instalacji już trudniej będzie o jakąkolwiek awarię oraz podniesie się znacznie wydajność zakładu. Jednocześnie ograniczona zostanie emisja szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. W 2012 roku emisja dwutlenku siarki w skali roku powinna spaść z 68 ton do 65,5 ton, dwutlenku węgla z prawie 19,5 tys. ton na niewiele ponad 19,3 tys. ton, tlenków azotu z 27,9 ton do 27,6 ton, zaś pyłów z prawie 46,5 ton do 38,8 ton.

Moim zdaniem
Alina Mzyk, naczelnik wydziału rozwoju miasta w urzędzie miejskim w Mikołowie

W chwili obecnej prowadzimy w gminie kilka inwestycji z udziałem funduszy europejskich, z których największe i najkosztowniejsze to głównie przedsięwzięcia ekologiczne. Unia Europejska kładzie duży nacisk na sprawy związane z ochroną środowiska, dziedzictwa przyrodniczego itp. Niestety, pod tym względem Polska jest jeszcze bardzo zapóźniona, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

W Mikołowie sytuacja nigdy nie była najgorsza. Z własnych pieniędzy (czasami przy częściowym współfinansowaniu z Wojewódzkiego lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) gminie udało się wybudować np. Zakład Przeróbki Odpadów, oczyszczalnię ścieków Centrum i zrewitalizować zabytkowy park Planty. Ale dotacje z funduszy krajowych sięgają z reguły ok. 50 procent inwestycji. Za to Unia Europejska może pokryć nawet 85 procent jej wartości. Jest wiele przedsięwzięć, na których realizację musielibyśmy czekać jeszcze wiele lat, gdybyśmy nie otrzymali pomocy z UE. Ponieważ krajem członkowskim jesteśmy dopiero od 2004 roku, nie było możliwości pozyskania znaczących środków europejskich w ramach budżetu UE na lata 2000-2006. Nie wiadomo też, jak będzie wyglądała sytuacja za trzy lata, kiedy do wspólnoty przyłączą się kolejne kraje, które także będą potrzebowały pieniędzy. Dlatego okres 2007-2013 to dla Polski wielka szansa a Mikołów, jak na stosunkowo małą gminę, ma bardzo dobre wyniki w pozyskiwaniu funduszy unijnych... Największym projektem z dziedziny ochrony środowiska jest budowa kanalizacji, gdzie dotacja z Funduszu Spójności wyniesie około 300 mln zł. Ponadto gmina przystąpiła do realizacji projektów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE: rekultywacji składowiska odpadów w Mokrem, modernizacji kotłowni Grażyński czy termo-modernizacji obiektów użyteczności publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto