Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Trwa rozbudowa Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Damian Hatko
Ekologii uczą się też tyskie przedszkolaki. Mają ogródki
Ekologii uczą się też tyskie przedszkolaki. Mają ogródki Mikołaj Suchan
Trwa rozbudowa Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Po stworzeniu przestrzeni dla Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej na Sośniej Górze naszedł czas na zagospodarowanie terenu po drugiej stronie ulicy. Ogród będzie większy o ok. 20 hektarów.

- Ogród botaniczny odwiedza około 60 tysięcy osób rocznie. Chcielibyśmy, aby ta liczba wzrosła do 300 tysięcy. Nie stanie się to dziś ani jutro, ale konsekwentne działania będą do tego zmierzać - twierdzi Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Władze miasta i ogrodu chcą, aby to miejsce stało się kolejną atrakcją turystyczną Mikołowa. - Odsłonimy dęby i posadzimy pod nimi rododendrony, stworzymy ogrody: tarasowy i kwietny, będzie też sztuczna rzeka. W stawach będą rosły rośliny wodne. Na podmokłych łąkach powstaną pomosty, dzięki którym każdy będzie mógł zobaczyć "co w trawie piszczy" nie niszcząc przyrody - zapowiada Paweł Kojs.

Nie zabraknie także nowych ścieżek rekreacyjnych. To jednak nie wszystko. Od przyszłego roku szkolnego przy ogrodzie ma funkcjonować ekoprzedszkole. Najprawdopodobniej w nowych salach będą spędzać czas dzieci z okolicznego przedszkola nr 7. Obecnie uczęszczają tam 84 maluchy.

W budynku od czasu do czasu będą gościć także przedszkolaki z całego województwa. - W nowym przedszkolu, oprócz czterech sal dla grup, kuchni i pomieszczeń socjalnych, stworzymy jedno pomieszczenie dla dzieci, które będą zwiedzać ogród i poznawać ekologiczne zachowania. Na zewnątrz będzie plac zabaw, a także ogródek, w którym przedszkolaki będą uprawiać swoje warzywa - wyjaśnia Jerzy Adamik, kierownik referatu nadzoru inwestycji Urzędu Miasta w Mikołowie.

- Staramy się uczyć dzieci ekologicznych zachowań, segregujemy na przykład odpady - mówi Krystyna Głodek, nauczycielka w Przedszkolu nr 7 w Mikołowie. Inwestycja ma się zakończyć jesienią 2013 roku. Pochłonie ok. 9 mln zł, z czego 7,5 mln zł to dofinansowanie z UE.

Wieża widokowa

Śląski Ogród Botaniczny powstał w 2003 roku. Jest jedną z najmłodszych instytucji tego typu w Polsce.

Na 22 ha jest tam m.in. nowoczesny plac zabaw i wieża widokowa, z której można oglądać panoramę miasta. Niektórzy korzystają z oferty naukowej, inni zaś tylko z piękna przyrody. Mieszkańcy Mikołowa i całego województwa chętnie spędzają czas w przyjaznym otoczeniu wielu gatunków roślin.

*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto