Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłość w sercu wojennej zawieruchy

ARMA
fot. Materiały prasowe.
Przedwojenna Anglia, Francja i Niemcy przeżywają czasy niepokoju, ale i prosperity międzynarodowych interesów. Przewrotny los krzyżuje ze sobą ścieżki Mirandy Denisow, córki zamożnego rosyjskiego kupca, nauczycielki Key Garland, absolwenta Cambridge Toma Blackoka i początkującego reżysera Oliviera Roussela.

Łączą ich więzy przyjaźni, miłości, namiętności, które wkrótce widmo międzynarodowego konfliktu na światową skalę wystawi na ciężką próbę. Zwłaszcza, że okoliczności rzucą ich, każde z osobna, w samo serce wojennej nocy.

Judith Lennox udała się trudna sztuka. Stworzyła przepiękny romans oparty na wątkach nie jednej, lecz kilku miłości. Po drugie, zbudowała solidną, pełną ducha swoich czasów, powieść obyczajową. Po trzecie nadała jej żarliwą moc dramatu wojennego. Uzyskała to dzięki ciekawej i bardzo autentycznej konstrukcji swoich bohaterów, ludzi przeciętnych, lecz obdarzonych nieprzeciętnym hartem ducha, wrażliwością i determinacją. Co więcej, osadziła ich w odtworzonych skrupulatnie realiach lat 30. i 40. XX wieku, z ich obyczajowością łączącą XIX-wieczną tradycję z rodzącą się XX-wieczną swobodą, mieszczańską moralność z płynącą z poczucia zagrożenia potrzebą intensywnych i ryzykownych działań. Całość spięła w przejmującą i pasjonującą historię pogmatwanych ludzkich dróg i prób utrzymania resztek normalności, godności i człowieczeństwa w ogarniętym szaleństwem zabijania świecie.

Czytając „Serce nocy” nie tylko przeżywamy z bohaterami ich radości, rozterki, zawody i osobiste tragedie. Jesteśmy również zmuszeni zadawać sobie pytania o własne poglądy wobec ówczesnych dylematów: Czy poprzeć ekonomicznie korzystną, lecz moralnie wątpliwą politykę nazistowskich władz, czy działać zgodnie z sumieniem, narażając siebie i najbliższych na śmiertelne niebezpieczeństwo? Jak można pozostać pacyfistą, gdy bezczynność działa na korzyść tych, co dążą do wojny? Czy wojna jako szczególna okoliczność zwalnia nas z własnych przysiąg i zobowiązań: wobec rodziców, współmałżonków, współobywateli? Jak wysoką ceną za kromkę chleba, odrobinę ciepła i bezpieczeństwa jest utrata własnej godności? Jakie granice ma oddanie i lojalność w okolicznościach, w których nie ma nawet miejsca na nadzieję? Jak można wrócić do normalności, gdy przeżyło się koszmar?

Wszystkie te rozważania i scenograficzne smaczki nie przesłaniają jednak dynamicznej, ciekawej akcji. Co więcej autorce udaje się do końca utrzymać rzeczowy ton epickiej opowieści bez nadmiernego patosu i afektowania.


Judith Lennox „Serce nocy”.
Prószyński i Spółka 2010, str 340, cena 36 zł

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto