Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice ma już 45 lat

PM
W tym roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Obecnie jej kapelmistrzem jest Karol Skóra, który zwyciężył w kategorii Kultura w plebiscycie Osobowość Roku 2017.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice powstała w 1973 roku. Jej założycielem był o. Feliks Wójcik, proboszcz parafii w Dzwono-Sierbowicach. Początkowo orkiestra liczyła 12 osób. Jej członkami była młodzież w wieku 15-17 lat. W ciągu zaledwie kilku miesięcy liczba jej członków wzrosła do 25 osób.

W trakcie swojej 45-letniej historii Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice występowała na wielu wydarzeniach i przeglądach. Do najważniejszych można zaliczyć m.in. nagranie dla Polskiego Radia Katowice (1978 rok), odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa w Warszawie (1985 rok) oraz występ przed Janem Pawłem II (1993 rok).

Obecnie kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Dzwono-Sierbowice jest Karol Skóra. Jest on zwycięzcą etapu powiatowego naszego plebiscytu Osobowość Roku 2017. Wygrał w kategorii Kultura.

- Szczerze mówiąc, to nie spodziewałem się nominacji. A co dopiero zwycięstwa. Jestem pozytywnie zaskoczony i chciałbym podziękować osobom, które mnie nominowały i oddawały na mnie głosy. Dziękuję także wszystkim nominowanym, ponieważ każdy z nich wnosi cegiełkę w działalność kulturalną. Znalezienie się w takim gronie jest dla mnie wyróżnieniem i docenieniem codziennej pracy - mówi Karol Skóra.

Podczas pracy z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Dzwono-Sierbowice stara się połączyć naukę gry na danym instrumencie z cyklicznymi zajęciami ruchowymi. Pomimo natłoku zajęć, młodzież potrafi znaleźć czas na próby.

- Orkiestra ma przynależność do OSP, więc pozwoliłem sobie na takie urozmaicenie. Co kilka tygodni młodzież spotyka się dodatkowo na pół dnia. Tylko po to, aby uczyć się maszerowania oraz gry w szyku marszowym. Po zajęciach gramy w piłkę. Łączymy przyjemne z pożytecznym - opowiada Karol Skóra. - Obowiązki szkolne, zadania domowe, korepetycje, inne zajęcia pozaszkolne i gra w orkiestrze... Wiele osób z mojej orkiestry trenuje przy tym podzielność uwagi. Nauka gry na instrumencie dętym składa się z kilku etapów. Przede wszystkim młody adept musi przede wszystkim chwycić zadęcie, które jest podstawą w grze w orkiestrze dętej. Kolejnym czynnikiem jest stały kontakt z rodzicami, którzy kontrolują pracę w domu nad rozwojem instrumentalnym. Najważniejsza jest sumienność, ponieważ tylko indywidualne codzienne ćwiczenia w grze na instrumencie dają szansę dążenia do wysokiego poziomu artystycznego. Dla mnie praca z młodzieżą jest bardzo przyjemna. Nie uważam tego za trudność. Jestem wychowankiem orkiestry i znam ten zespół odkąd pamiętam. Może to też mi ułatwia pracę, ponieważ pracuję "wśród swoich". Orkiestrę traktuję jak drugi dom - dodaje Karol Skóra.

Przed Młodzieżową Orkiestrą Dęta OSP Dzwono-Sierbowice pracowity rok. 23 czerwca będzie obchodzić jubileusz 45-lecia istnienia. W tym roku orkiestra chce także poszerzyć swój repertuar o kilka nowych utworów.

Obecnie Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dzwono-Sierbowice liczy 30 członków. Do dołączenia do jej szeregów przygotowuje się aż 31 kandydatów. Są to głównie uczniowie Szkoły Podstawowej w Dzwono-Sierbowicach, Szkoły Podstawowej w Siamoszycach oraz Szkoły Podstawowej w Pilicy.

- Do orkiestry może dołączyć każdy, kto czuje zamiłowanie do muzyki. Na swój sposób jest to alternatywa dla zajęć muzycznych w naszym powiecie. Osoby, które chcą się nauczyć gry na instrumentach dętych lub perkusyjnych zapraszam do naszej siedziby, która znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Dzwono-Sierbowicach - mówi Karol Skóra.

Do siedziby można zgłaszać się w poniedziałki i czwartki w godzinach 14-21. W środy chętni mogą odwiedzić SP nr 3 w Dzwono-Sierbowicach w godzinach 15-21. W piątki orkiestra czeka na kandydatów od 12.30 do 19. W soboty można się zgłosić od 8 do 12.

- Nauka gry jest bezpłatna. Zapewniamy instrumenty oraz materiały dydaktyczne. Osoby, które już grają na instrumentach dętych lub perkusyjnych zapraszamy na nasze próby w piątki w godzinach 19-21.30. Nie mamy ograniczeń wiekowych - kończy Karol Skóra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto