Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowe Słowo Roku 2017 Jaki wyraz będzie tegorocznym „sztosem”?

mat. promocyjny
mat. promocyjne
10 milionów osób odwiedzających stronę akcji, ponad 3 000 osób zgłaszających słowa i określenia oraz tysiące oddanych głosów. Liderem – słowo „SZTOS”. Jak będzie tym razem?

Przekonamy się o tym już 19 listopada. Właśnie rusza druga edycja plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku”. Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w akcji zachęcamy do zgłoszenia swoich rekomendacji
za pośrednictwem formularza automatycznie pojawiającego się na podstronach serwisu sjp.pwn.pl. Plebiscyt jest realizowany we współpracy Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz redakcji portalu słownikowego Wydawnictwa Naukowego PWN sjp.pwn.pl, przy współudziale słownika miejski.pl.

Kiedy ostatnio użyto wyrazu ałłachować (wołać "ałła"), asambl (oznaczający spotkanie towarzyskie, bal, imprezę), czy dekonfitura (zamiast zakłopotania, zmieszania, porażki)? Słowa, których używali nasi pradziadkowie i dziadkowie znikają lub ulegają przekształceniu, czasem o zupełnie innym znaczeniu.
W miejsce znikających fraz błyskawicznie pojawiają się nowe określenia, często zapożyczone z innego języka, jak popularne obecnie: lajk, bloger, fejk, start-up. Dzieje się tak za sprawą zmieniającej się wokół rzeczywistości a także poddania kultury i języka silnym wpływom spoza granic naszego kraju.
Językoznawcy szacują, że zasób słów używanych przez Polaków mógł się powiększyć w ciągu ostatnich
70 lat nawet o 50 tys. jednostek leksykalnych. Część z nich znalazło już swoje miejsce w najnowszych wydaniach słowników języka polskiego PWN czy też słownikach ortograficznych (m.in. w Wielkim słowniku ortograficznym PWN z zasadami pisowni i interpunkcji). Co z całą resztą?

Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, redakcja portalu słownikowego Wydawnictwa Naukowego PWN sjp.pwn.pl, przy współudziale słownika miejski.pl zorganizowały w ubiegłym roku plebiscyt „Młodzieżowe Słowo Roku”. Po niesamowitym sukcesie pierwszej edycji – czas na „Młodzieżowe Słowo Roku 2017”.

– Dzięki wiedzy i doświadczeniu jakie zdobywamy od przeszło 65 lat, publikacje i projekty multimedialne Wydawnictwa Naukowego PWN wyróżnia najwyższy poziom i rzetelność. Zawdzięczamy to także współpracy z najlepszymi specjalistami w niemal wszystkich dziedzinach nauki. Tym bardziej cieszymy się
z możliwości współpracy przy rozwojowych projektach, a przede wszystkim popularyzację języka polskiego na nośnikach multimedialnych i w Internecie. Do takich na pewno należy inicjatywa Młodzieżowe Słowo Roku, przy którym aktywie działamy drugi rok z rzędu. Ubiegłoroczna edycja pokazała, że zasięg serwisu sjp.pwn.pl jest ogromny (serwis w czasie trwania plebiscytu odwiedziło ponad 10 mln osób!), inicjatywa cieszyła się dużą popularnością, a wybrane słowa wzbudziły zainteresowanie mediów. Jesteśmy bardzo ciekawi czym internauci, osoby śledzące sjp.pwn.pl, zaskoczą nas w tym roku – podsumowała Natalia Michałek, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji słów – wraz z definicją oraz przykładem użycia – jakie powinny zostać zauważone przez kapitułę drugiej edycji plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku”. Nasi eksperci, językoznawcy z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorzy portali sjp.pwn.pl oraz miejski.pl oraz specjaliści z Wydawnictwa Naukowego PWN, będą dokładnie analizować każde spośród zgłoszonych słów. Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Docenione zostaną takie cechy jak istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Na propozycje czekamy do 19 listopada 2017 r. do godz. 23:59. Można je zgłaszać za pośrednictwem formularza automatycznie pojawiającego się na podstronach serwisu sjp.pwn.pl.

Słowa wyróżnione podczas ubiegłorocznej edycji plebiscytu dostępne są w dedykowanej galerii:
https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/Galeria-Mlodziezowe-slowo-roku;200004.html

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto