Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie ma 90 lat. Obchody jubileuszu potrwają cały rok PROGRAM

Justyna Przybytek
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach LOTA
23 stycznia minie 90 lat od utworzenia Muzeum Śląskiego. Z tej okazji muzealne wystawy będzie można 23 stycznia zwiedzać za symboliczną złotówkę, ale to dopiero początek licznych wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów jubileuszu. Świętowanie 90-lecia potrwa bowiem cały rok.

Muzeum Śląskie zostało utworzone przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 roku, a akt ten miał być upamiętnieniem 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2019 roku placówka, która na przestrzeni ostatnich lat stała się jednym z najlepiej rozpoznawalnych muzeów w Polsce (ma pod tym względem 8. miejsce), planuje okrągły jubileusz godnie upamiętnić.

Niezwykły jubileusz, bo to 90-lecie istnienia kolekcji Muzeum Śląskiego

- 90-lecie Muzeum Śląskiego to wyjątkowa okazja, aby po pierwsze opowiedzieć o specyfice muzeum. My nie mieliśmy siedziby przez 90 lat, nie mieliśmy działającej instytucji przez 90 lat, ale przez 90 lat mieliśmy kolekcję, a w tutejszej społeczności istniała idea Muzeum Śląskiego, która polegała na tym, aby opowiadać o historii, często trudnej historii, tego regionu – tłumaczyła Alicja Knast, dyrektor MŚ.

Obchody 90-lecia Muzeum Śląskiego startują 23 stycznia, czyli dokładnie w rocznicę utworzenia placówki. Tego dnia bilet do MŚ będzie kosztował 1 zł. Co w kolejnych tygodniach?

- Będziemy świętować przez cały rok, to szereg wydarzeń, które będą się działy tylko i wyłącznie z okazji jubileuszu, ale rozpoczynamy też nowy cykl - Biennale Industrii, który będzie naszym wydarzeniem flagowym – zapowiadała dyrektorka. Biennale planowane jest między 26 a 29 września. Ma być to cykliczny festiwal poświęcony fenomenowi dziedzictwa przemysłowego, a jednocześnie pretekst do dyskusji o industrii w wymiarach architektonicznym, środowiskowym, społecznym i artystycznym.

Koncerty, opera i Biennale Industrii

- Uważamy, że w industrii tkwi o wiele więcej rzeczy do przedyskutowania niż te, które bierzemy na warsztat podczas Industiardy – dodawała Alicja Knast. Jak zapowiadała zaproszenie na festiwal przyjęli amerykański kompozytor John Zorn, który wraz z ponad 20-osobowym zespołem przygotuje muzyczny maraton odbywający się w różnych przestrzeniach muzeum. W ramach wydarzenia w Galerii Jednego Dzieła zaprezentowana zostanie też instalacja japońskiej artystki Chiharu Shioty.

Biennale poprzedzi jednak szereg wydarzeń zaplanowanych już na najbliższe tygodnie. W organizację części z nich włączyły się instytucje kultury zaprzyjaźnione z MŚ. Pierwszym z nich będzie niezwykły koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odbędzie się w gmachu NOSPR 31 stycznia. Na scenie, w operowym repertuarze, wystąpią orkiestra NOSPR pod dyrekcją Bassema Akiki oraz soliści Ewa Majcherczyk, Aleksandra Olczyk, Anna Borucka i Łukasz Konieczny. Koncertowi będzie towarzyszyć scenografia Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej inspirowana projektami scenograficznymi ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej.

Kolejnym z wydarzeń będzie spektakl „Cyganeria” Giacomo Pucciniego wystawiony w Operze Śląskiej w Bytomiu (16 lutego), oparty na premierze z 1980 roku, do której scenografię przygotował Wiesław Lange. Kolekcja jego projektów znajduje się w zbiorach MŚ. Projekty te, ale również dzieła artysty z archiwum Opery Śląskiej, zostaną pokazane na towarzyszącej spektaklowi wystawie czasowej w foyer Opery. Z kolei w 19 lutego planowany jest koncert Kwartetu Ślaskiego w siedzibie MŚ. W planach jest również "Kordian" na scenie Teatru Śląskiego (wrzesień) i znów towarzysząca spektaklowi wystawa projektów scenografii Wojciecha Lange.

Nowe wystawy czasowe, w tym ta dotycząca hip-hopu

Obchody jubileuszu to oczywiście również wystawy. Już 8 lutego odbędzie się wernisaż w Galerii Jednego Dzieła w olbrzymim hallu MŚ. Zobaczymy tu instalację „Jestem” Teresy Murak. Nowa będzie też wystawa prezentowana w dawnej łaźni łańcuszkowej. Ekspozycję dotyczącą historii roślin „Zaczęło się od ziarna...”, zastąpi wystawa – "Bliski, lecz z dalekiego świata” opowiadająca o zwierzętach, zwłaszcza tych, które wraz z rozwojem cywilizacji zostały udomowione.

Centralnym punktem obchodów 90-lecia MŚ będzie tegoroczna Noc Muzeów. To w jej trakcie otwarta zostanie wystawa o hip-hopie na Górnym Śląsku.

W trakcie obchodów 90-lecia, Muzeum Śląskie zainauguruje też obchody związane ze 100-leciem Powstań Śląskich. Pierwszą z ekspozycji upamiętniających powstania będzie wystawa „Nieznane. Kobiety w czasie powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku”, którą będzie można oglądać od 2 maja aż do stycznia przyszłego roku. Na wystawie tej zostaną ukazane losy kobiet, które w dyskusji o powstaniach śląskich pozostają zazwyczaj pominięte i zapomniane, a które autorzy wystawy ukażą m.in. „w pracy plebiscytowej”, „na froncie” czy „w powstańczym szpitalu”. Również w ramach tych obchodów Muzeum Śląskie przygotowało wystawę plenerową i internetową dotyczącą Wojciecha Korfantego, która w plenerze będzie pokazywana w lipcu w Warszawie.

- Ważnym elementem roku jubileuszowego będą również konferencje branżowe (m.in. bibliotekarzy, muzealników), a przede wszystkim międzynarodowa konferencja „We are museums”, w której udział wezmą muzealnicy z całego świata. Jej tematem będzie odpowiedzialność muzeów za ochronę środowiska, zarówno w swoim własnym otoczeniu, jak i poprzez uświadamianie konsekwencji antropocenu dla przyszłych pokoleń - zapowiadają muzealnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto