Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"My som stond", czyli pierwszy audiobook o Śląsku

Redakcja
Barbórka, czyli 4 grudnia. Święto jakże mocno kojarzące się ze Śląskiem. Jednak nie tylko. Dziś ukazał się również pierwszy audiobook o Śląsku, pt. "My som stond".

"My som stond" to sześć godzin opowieści oraz unikatowa książka, razem - audiobook o Śląsku. Wydawnictwo ukazało się 4 grudnia. O Śląskich wartościach i o tym, co się z nich uda przenieść do przyszłości mówią m.in. Jan Miodek, Wojciech Kuczok, Jerzy Buzek, Irena Lipowicz, Ewa Małecka-Tendera, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Leszek Balcerowicz czy Grzegorz Jarzyna.

- Audiobook "My som stond" to pierwszy taki projekt w Polsce, jedyna audioksiążka, w której nie słychać lektora, tylko prawdziwych bohaterów, ludzi którzy po prostu kochają Śląsk – mówi Andrzej Stefański, pomysłodawca i redaktor audiobooka.

Sześć płyt z opowiadaniami o Śląsku to nie jedyne atrakcje. Wydawnictwu towarzyszy również książka z esejami autorstwa publicystów Michała Ogórka, Michała Smolorza oraz malarza Henryka Wańka. Przewodnikami po Śląsku są Wojciech Sarnowicz, Tadeusz Sławek i Marek Szczepański.


Audiobook podzielony jest na sześć rozdziałów:

1. Dom i rodzina

Dom na Śląsku to nie tylko familoki, domy na Giszowcu i Nikiszowcu, robotnicze osiedla, zamki, pałace fabrykantów, kopalnie czy bloki z wielkiej płyty. Dom to przede wszystkim miejsca, w których panuje śląska atmosfera, a ich mieszkańcy jednoznacznie identyfikują się z Ziemią Śląską. O domu, jakim jest dla niego Śląsk mówi m.in. reżyser i polityk Kazimierz Kutz.


Kazimierz Kutz

2. Religia

Rozdział poświęcony religii zwraca uwagę na miejsca szczególnie ważne dla wierzących tj. Jasną Górę - miejsce cudów i wielu łask oraz Piekary Śląskie słynne z corocznych pielgrzymek mężczyzn, proszących o opiekę nad ich rodzinami. W rozdziale pojawiają się również refleksję na temat śląskiej wiary. Rozmawiają m.in.: Kardynał Karol Wojtyła, Arcybiskupi Damian Zimoń, Alfons Nossol, Biskupi Tadeusz Pieronek i Tadeusz Szurman, ksiądz prof. Jerzy Szymik.

3. Praca

Praca dla Ślązaka to prawdziwy dar od Boga, chociaż niejednokrotnie przynosi wiele potu, krwi i łez. Poświęcenie, determinacja ludzi pracujących na Śląsku, sprawia, iż jest to miejsce z potencjałem do dalszego, szybkiego rozwoju. Wypowiadają się m.in.: Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, Janina Ochojska.

4. Edukacja

W rozdziale usłyszeć można o bogactwie edukacyjnym Śląska, jako o miejscu obfitującym w wiele znakomitych uczelni wyższych. W audycji znani przyjaciele Śląskiej Ziemi opowiadają o tym, jak dawniej wyglądał system nauczania w śląskich szkołach, co się stało ze śląską gwarą. Mówią m.in.: profesor Jan Miodek, Karol Musioł, Andrzej Bochenek, Michał Tendera, Ewa Małecka-Tendera czy Krystyna Bochenek.

5. Kultura

Opowieści o marzeniach ludzi mieszkających na Śląsku, o tym czym jest śląskość i co znaczy być Ślązakiem. To głosy znanych artystów, m.in.: kompozytora Wojciecha Kilara, reżysera Grzegorza Jarzyny, pisarza Wojciecha Kuczoka, czy malarza ze słynnej Grupy Janowskiej Erwina Sówki, którzy inspirowani urokiem Śląska stworzyli wiele znakomitych dzieł.

6. Sport

Znani sportowcy, dla których Ziemia Śląska, była miejscem początku ich kariery, opowiadają co znaczy śląski duch walki, zamiłowanie Ślązaków do sportu, atmosfera na Stadionie Śląskim, kiedy to kibic staje się dodatkowym zawodnikiem na boisku. Opowiadają m.in.: piłkarz Jerzy Dudek, hokeista Mariusz Czerkawski czy biathlonista Tomasz Sikora.


Autorami audiobooka są: Anna Sekudewicz, laureatka wielu nagród za reportaż radiowy, w tym prestiżowej Prix Italia, Anna Dudzińska, reporterka Radia Katowice, współautorka nagrodzonego Prix Italia dokumentu, dr Anna Musialik, dziennikarka Radia Katowice oraz Andrzej Stefański, dziennikarz, twórca Gazety Wyborczej w Katowicach, były redaktor naczelny Gazety Stołecznej. Całość zrealizował Jacek Kurkowski, realizator dźwięku polskiego Radia Katowice, wyróżniony wieloma nagrodami, w tym za dokument nagrodzony Prix Italia.

O kształt plastyczny wydawnictwa zadbał rektor katowickiej ASP profesor

Marian Oslislo

. Okładkę audiobooka zdobi makatka "My som stond", którą wyhaftowała Ryjza Kuciera z Poręby

Nazwę "My som stond" nadała też swojemu projektowi promującemu Śląsk w stolicy artystka awangardowa Matylda Sałajewska, pseudonim "Skin", która w słynnym warszawskim Sezamie (przy ul Marszałkowskiej) przygotowała ekspozycję przedstawiającą region z perspektywy młodych twórców.


Matylda Sałajewska

- Wykorzystując symbole kojarzące się ze Śląskiem nadaliśmy im nowe znaczenie i funkcje. I tak powstały np.: kluska śląska jako wygodny fotel w zestawie z sosem służącym jako dywanik, koszula hawajska gdzie zamiast palm wzorem są równie schematyczne i kiczowate dymiące kominy, fototapety do domu z widokami ze Śląska, kartki świąteczne i kreacje sylwestrowe stylizowane na górnicze stroje z przewagą złota i czerni – mówi Sałajewska.

Audiobook ukaże się w sprzedaży 4 grudnia br. nakładem Polskiego Radia Katowice i wydawnictwa Fabryczna 23. Kupić go będzie można w Księgarniach św. Jacka oraz w centrum handlowym Silesia City Center, na specjalnym stoisku Polskiego Radia Katowice.


 

Polecamy również: Strona WWW audiobooku "My som stond"
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto