Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Muzealny Czwartek - obozy pracy w Mysłowicach [ZDJĘCIA]

Kacper Jurkiewicz
Pierwszy Muzealny Czwartek w Muzeum Miasta Mysłowice przedstawił uczestnikom ważny temat – obozy i więzienia na terenie Mysłowic podczas okupacji hitlerowskiej i po zakończeniu wojny.

Wystawa jest ekspozycją stałą, być może będzie można ją podziwiać przez kolejne lata. Wśród mieszkańców pojawiały się głosy, że dobrze byłoby, gdyby taka ekspozycja pojawiła się w muzeum. Dlatego zdecydowano się ją stworzyć.

Na wystawie znajdziemy ciekawe historie związane z Mysłowicami, szczególnie z okresu okupacji. Są one związane z mysłowickim więzieniem przy dzisiejszej ulicy Szymanowskiego, a także z zastępczym więzieniem policyjnym – powiedział Wojciech Kubowicz, kustosz Muzeum Miasta Mysłowice.

Obóz pracy (a wcześniej zastępcze więzienie policyjne) zyskał nazwę Rosengarten. Skąd pochodzi nazwa? Jedna z hipotez mówi o tym, że na początku na tym terenie znajdowało się małe rosarium. Druga hipoteza odwołuje się do wału nabitego kolcami, który służył do torturowania w okresie hitlerowskiej więźniów.

Jedną z akcji, z którą możemy zapoznać się w ramach wystawy jest akcja Oderberg, która była skierowana przeciwko polskiemu podziemiu lewicowemu. Dokonano aresztowań rodzin wraz z dziećmi 11 na 12 sierpnia 1943. Dzieci i rodzice trafili do Mysłowic i tutaj ich rozdzielano.

Na Muzealnym Czwartku zjawiła się pani Halina Skalbmierska, która trafiła do obozu Rosengarten mając jedynie 11 lat. Pani Halina opowiedziała obecnym słuchaczom swoją historię i przeżycia podczas przebywaniu w obozach w czasie II wojny światowej.

Na wystawie możemy poznać również historii księdza Jana Machy. Został aresztowany w Rudzie Śląskiej, zgilotynowano go w Katowicach. Przebywał kilka miesięcy w Mysłowicach, najpierw w zastępczym więzieniu policyjnym, a później w więzieniu. Na ekspozycji można zobaczyć fotografię różańca księdza Machy.

Uczestnikom Muzealnego Czwartku pokazano także zdjęcia np. obozu pracy czy kopalni Fürstengrube. Historii zawartych na wystawie stałej jest więcej, warto wybrać się, by zapoznać się z losami ludzi.

Wszystkie historie zostały zebrane w jedną całość, pracowaliśmy nad tym rok. Wszystko było robione etapami. W ubiegłym roku otwarliśmy ekspozycje, na której prezentowaliśmy makietę obozu Rosengarden. W kolejnych miesiącach powstawały kolejne fragmenty ekspozycji, w tym konstrukcja udająca barak obozowy – powiedział kustosz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto