Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice w metropolii: konsultacje społeczne potrwają do 27 kwietnia

Piotr Sobierajski, ZIELA
Andrzej Gontarz
Do 27 kwietnia potrwają konsultacje społeczne w sprawie przystąpienia Mysłowic do związku metropolitalnego. Związek metropolitalny woj. śląskiego powołany został ustawą z 9 marca 2017r, podpisaną 4 kwietnia przez prezydenta RP. Do jego głównych zadań należeć będzie kształtowanie ładu przestrzennego, organizacja publicznego transportu, wdrażanie zrównoważonej mobilności, rozwój społeczno-gospodarczy, a także promocja obszaru metropolitalnego.

Zanim rady gmin zdecydują o przystąpieniu do związku, przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. W Mysłowicach potrwają do 27 kwietnia. Odbywają się na portalu www.konsultacje.myslowice.pl, w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Mysłowice przy ul. Powstańców 1 i w Punkcie Urzędu Miasta w Quick Parku przy ul. Katowickiej 64.

Mysłowiczanie, którzy chcą wyrazić swoje zdanie, odpowiadają na jedno pytanie: „Czy jest Pani/Pan za wejściem miasta/gminy Mysłowice w skład tworzonego na terenie województwa śląskiego związku metropolitalnego, o którym mowa w art. 1 ust.2 i 3 ustawy z dnia 9 marca 2017 o związku metropolitalnym w województwie śląskim?”.

Planowana metropolia może objąć aż 41 gmin. To: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Kobiór, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowi-ce, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

To obszar 2,3 tys. km kw., zamieszkany przez 2,37 mln osób, na którym działa ponad 200 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających 8 proc. PKB kraju. To dobre zaplecze biznesowe, wykwalifikowana kadra pracownicza i atrakcyjne tereny inwestycyjne. Dysponuje szeroką ofertą edukacyjną, może pochwalić się ważnymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, a także atrakcjami turystycznymi.

Jak czytamy na miejskiej stronie interentowej, jest kilka korzyści z powołania związku. Wśród nich znalazły się: dodatkowe wpływy z budżetu państwa, integracja i rozwój transportu publicznego, oszczędności, wynikające z centralizacji procesów, zrównoważony rozwój regionu i realizacja wspólnych projektów i działań.

Według inicjatorów ustawy, metropolia to wspólne działanie, które pozwala na realizowanie zadań nieosiągalnych finansowo i organizacyjnie dla pojedynczych miast. Wskazują też na centralizację procesów, co gwarantuje oszczędności. Za przykład dają wspólny zakup energii realizowany od pięciu lat przez Górnośląski Związek Metropolitalny. Dało to wiele milionów oszczędności. Metropolia nie wyklucza też samodzielności w decydowaniu gmin o tym, co i za ile zostanie zrealizowane. Ale związek będzie te gminy promował i wzmacniał ich pozycję. Inicjatorzy mówią też o tym, że poszczególne samorządy będą mieć wpływ na kształtowanie całości związku przy zachowaniu własnej odrębności i indywidualnego charakteru.

Do zadań związku metropolitalnego będą należeć: publiczny transport zbiorowy i zrównoważona mobilność (jeden bilet na pociąg, autobus i tramwaj, szybka, wygodna i tania komunikacja, pozwalająca na sprawne dotarcie do pracy, szkoły, na zakupy, do kina, rozwój infrastruktury rowerowej, możliwości planowania nowoczesnej kolei), polityka przestrzenna i kształtowanie ładu przestrzennego (planowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju metropolii, działania rewitalizacyjne, dbałość o estetykę przestrzeni publicznej, współpraca na rzecz rozwoju systemów komunikacji, w tym tras rowerowych), promocja (upowszechnianie w kraju i za granicą wszelkich walorów metropolii - gospodarczych, kulturalnych, turystycznych, przyrodniczych, przyciąganie turystów, inwestorów, studentów i potencjalnych mieszkańców), rozwój społeczno-gospodarczy (kompleksowe i wszechstronne działania na rzecz poprawy jakości życia w metropolii oraz inne zadania zlecane przez gminy, uznane za ważne).

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną 4 kwietnia, w Katowicach. Metropolia ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2017 r. Prezydent potwierdził informacje o 40 miastach chętnych do utworzenia związku. Na razie pewnych jest 27 miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto