Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowickie muzeum w klimacie Maroka. Tak wyglądał Muzealny Czwartek w lutym

Kacper Jurkiewicz
Marokańskie klimaty zapanowały w Muzeum Miasta Mysłowice. Wszystko za sprawą kolejnego spotkania z cyklu Muzealny Czwartek. Uczestnicy mogli oglądać wystawę marokańskiego artysty Aziza Sayeda oraz posłuchać muzyki zagranej przez gitarzystę Mustaphę El Boudaniego. Na tym atrakcje się nie skończyły.

Uczestnicy drugiego w tym roku Muzealnego Czwartku na pewno zapamiętają to spotkanie na dłużej. Spotkanie zatytułowane „Kobiety w tatuażu". bo taką nazwę miała zaprezentowana wystawa, cieszyło się sporą popularnością.

Muzealni goście mogli podziwiać piękne obrazy marokańskiego artysty i scenografa Aziza Sayeda. Aziz rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1968 roku. Studiował w pracowni malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego, i scenografii profesora Andrzeja Stopki. Swój dyplom obronił w 1973 roku. Zawodowe życie związał z telewizją marokańską, w której pracował jako scenograf.

Niestety nie mógł być obecny podczas spotkania, jednak muzeum połączyło się z nim przez wideoczat, więc mógł zobaczyć gości i krótko z nimi porozmawiać.

Goście mogli także obejrzeć krótki film „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, w którym stowarzyszenie „Africae Deserta Project” (będące współorganizatorem spotkania) opowiadało oraz pokazało Festiwal Nomadów w Maroku. To nie był koniec atrakcji.

Dla zebranych w muzeum wystąpił gitarzysta Mustapha El Boudani, który również śpiewał. Podczas spotkania można było kupić jego płytę. Część pieniędzy uzyskanej podczas sprzedaży zostanie przeznaczona na zakup rzeczy do szkoły w Mhamid-Sahara.

- Nasze stowarzyszenie ma spory zasięg, działamy u nas w górach w Beskidzie Śląskim oraz na terenie Maroka, przede wszystkim na Saharze. Promujemy kulturę górali śląskich i żywieckich zapraszając też instruktorów i podopiecznych fundacji braci Golec oraz inne kapele góralskie do Maroka na Festiwal Nomadów, do rdzennej wioski Mustaphy – mówi Aneta Okupska-Pońc ze stowarzyszenia „Africae Deserta Project”– Mustapha jest takim mostem łączącym te dwie kultury górali z nomadami, wydał teraz płytę, na której zagrali też nasi górale – dodaje.

W ramach stowarzyszenia organizowane są wyprawy do Maroka. Najbliższa będzie na Festiwal Nomadów, który odbędzie się od 4 do 6 kwietnia.

- Jeśli ktoś chce dołączyć to zapraszam. Są to wyprawy od „korzenia”, ponieważ na trasie jest wiele miejsc etnograficznych, które są turystycznie niedostępne, a chcemy pokazać je naszym turystom, gościom, przyjaciołom – powiedziała współorganizatorka spotkania.

11 lutego będzie można spotkać się ze stowarzyszeniem w Beskidzie Żywieckim. Od 5 do 14 kwietnia będzie można wziąć udział w warsztatach fotograficznych na Saharze. Piękna wystawa biżuterii z Maroka oraz koncert Mustaphy odbędzie się również w Warszawie w Muzeum Azji i Pacyfiku.

- Chcemy tam również wypromować prace kobiet z Sahary. Są to ręcznie robione dywany oraz torebki, także serdecznie zapraszam - zachęca Aneta Okupska-Pońc.

Uczestnicy Muzealnego Czwartku mogli również napić się marokańskiej herbaty, a także kupić wiele ciekawych produktów np. naszyjniki, bransoletki, przyprawy, przewodniki, herbatę czy perfumy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz zobaczenia wystawy na własne oczy, gdyż obrazy są przepiękne. Wystawa będzie dostępna przez cały miesiąc.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto