Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na inspekcję kanalizacji z kamerą

Redakcja
Problem z kanalizacją? Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach Sp. z o.o. wykryją kłopot błyskawicznie.

Inspekcja TV kanałów gwarantuje prawidłową, wizualną ocenę stanu, w jakim znajduje się wskazany odcinek kanalizacji. Dzięki specjalnej kamerze wprowadzanej do przewodu kanalizacyjnego operator obserwuje na ekranie monitora wnętrze przewodu i określa stan techniczny lub przyczynę awarii. Oczywiście przed tymi czynnościami sieć kanalizacyjna jest czyszczona hydrodynamicznie z pomocą wozów z zabudową do czyszczenia rurociągów.
Zastosowanie kamery służy m.in. określeniu:

• lokalizacji przyłączy,
• pomiaru spadków,
• stopnia zanieczyszczenia kanalizacji osadami dennymi lub innymi,
• rozrostu korzeni powodujących niedrożność kanału,
• nieszczelności połączeń rur, przykanalików i studzienek,
• lokalizacji miejsc uszkodzeń.

Wykorzystanie kamery nie jest nowością, jednak obecny zaawansowany poziom techniczny wozów Inspekcji TV jest nieporównywalny z tym, co było dostępne 20 lat temu. Prace inspekcyjne PWiK prowadzi od 1997 roku. W tamtym czasie na sieciach kanalizacyjnych pracował wóz inspekcyjny z zabudową firmy HYTEC, a rejestracja materiału wideo wykonywana była przy pomocy magnetowidu VHS. Wysłużony zestaw po okresie użytkowania znalazł swoje miejsce w muzeum.

Obecnie gliwickie wodociągi mają do dyspozycji trzy pojazdy specjalistyczne do inspekcji TV kanałów w zakresie od 150 mm do 2000 mm. Są wyposażone w kamery samojezdne (penetrujące w głąb przewodu do 300 m), system satelitarny umożliwiający wjazd z przewodu głównego w głąb kanalika do 3 m oraz system Pipe Cruiser (od 2010 r.) w konfiguracji jako zestaw zamontowany na specjalnym samochodzie inspekcyjnym (studio) wyposażonym w kamery zamontowane na wózku napędowym. Kamery te posiadają uchylno-obrotową głowicę obiektywu, co pozwala wykonać dokładną i szybką inspekcję połączenia rur poprzez obrót wokół osi głowicy. Oświetlenie kanału białymi diodami LED o wysokiej jasności zapewniają prawidłowe oświetlenie we wszystkich kierunkach obserwacji. Doskonała szczelność kamer gwarantuje zdolność prawidłowego działania w bardzo trudnych warunkach. Dodatkowo zestaw wyposażony jest w drukarkę oraz komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem inspekcyjnym, umożliwiającym tworzenie raportów inspekcyjnych zawierających opis inspekcji, grafikę odcinków, profil spadku oraz fotoraporty ze zdjęciami newralgicznych punktów. Materiały przygotowane są na płycie DVD.
To jednak nie wszystko. Pracownicy PWiK w Gliwicach dodatkowo dla systemów kanalizacyjnych w zakresie rur i kanałów od 100 mm do 400 mm używają trzech ręcznych, przenośnych kamer inspekcyjnych vCam5 firmy SEBA_KMT oraz od sierpnia 2017 r. kamery SoloPro+ przesuwanej na przewodzie długości 30-60 m z podkładkami dystansowymi. Powyższe kamery mają zastosowanie w małych średnicach oraz w pionach kanalizacyjnych i skomplikowanych systemach, np. kolankach. Kamery przesuwne nie mają głowic obrotowych, więc obraz przekazywany z nich jest tylko w płaszczyźnie czołowej.

W pracę zaangażowane są dwuosobowe brygady. Zlecenia z innych działów w zakresie inspekcji TV dotyczą głównie oceny stanu technicznego kanalizacji nowej i użytkowanej.

Wykorzystywanie nowych technologii to priorytet Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach. Szczególnie w zarządzaniu infrastrukturą techniczną. Wykwalifikowana kadra projektuje systemy pomiarowe do monitorowania czynności eksploatacyjnych sieci kanalizacyjnej. Spółka finalizuje m.in. projekt budowy systemu radiowego, mobilnego odczytu wodomierzy na całym obszarze działalności przedsiębiorstwa, który umożliwia uzyskanie odczytów wszystkich urządzeń bez absorbowania odbiorcy.

Podnoszenie jakości usług to najważniejszy cel przedsiębiorstwa. Spółka stawia na nowoczesność, co zostało wielokrotnie dostrzeżone przez branżę. Zaszczytny tytuł „Lidera Społecznej Odpowiedzialności” czy otrzymane godło w kategorii „Najwyższa Jakość Usługa czy QI Services” są efektem wielomilionowych inwestycji w zakresie modernizacji Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Działania były realizowane m.in. w ramach projektu „Modernizacja gospodarki wodno-#-ściekowej w Gliwicach - II etap”. Jego realizacja zakończyła się w 2015 roku. Dzięki pracom uzyskano bardzo wysoki procent skanalizowania miasta. Sieć kanalizacyjną zyskały dzielnice, które do tej pory jej nie miały - Bojków, Ostropa i Wójtowa Wieś. Ich mieszkańcy, którzy jeszcze nie skorzystali z udogodnienia, wciąż mogą wykonywać podłączenia do nowej sieci kanalizacyjnej. Dotyczy to co prawda niewielkiego odsetka gospodarstw, ale warto przypomnieć, że pomijając wymiar zdrowia, ekologii i wygody, konieczność przyłączenia się do sieci kanalizacyjnych nakłada też ustawa o utrzymaniu czystości i porządku z 13 września 1996. Z tego rygoru wyłączeni są jedynie posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków, spełniających wymagania określone w odrębnych przepisach.

Zainteresowani mieszkańcy powinni skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PWiK przy ul. Rybnickiej 47 pod telefonem 32/338-71-71, czynnym w dni robocze od 7.00 do 15.00, za wyjątkiem środy, kiedy działa do 17.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto