Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na straży jakości wód

[email protected]
Jedną z misji przedsiębiorstw wodociągowych jest dbałość o zrównoważony rozwój aglomeracji, które obsługują. Realizują to poprzez pobieranie wody o określonej jakości ze środowiska i ponowne wprowadzanie jej do ...

Jedną z misji przedsiębiorstw wodociągowych jest dbałość o zrównoważony rozwój aglomeracji, które obsługują. Realizują to poprzez pobieranie wody o określonej jakości ze środowiska i ponowne wprowadzanie jej do środowiska w stanie niepogorszonym.

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. (JZWiK S.A.) uzyskuje to na wiele sposobów. Oto przykłady.

Unijne środki i ich wykorzystanie

JZWiK S.A. od 2004 r. jest Beneficjentem Projektu nr CCI 2004/PL/16/CE/PE/025 "Gospodarka ściekowa na terenie gmin Jastrzębie Zdrój, Mszana i Godów". W ramach realizacji Projektu zakładano budowę 234 km kanalizacji i modernizację oczyszczalni ścieków Ruptawa, a także likwidację czterech oczyszczalni, które z uwagi na technologię i stan techniczny nie spełniają norm określonych dyrektywami UE. Roboty zasadnicze na dzień dzisiejszy wykonane są już w 96 proc. Sprawne zarządzanie nimi zaowocowało tym, że osiągnięto oszczędności podczas realizacji robót i pojawiło się zielone światło z Unii Europejskiej na wykonanie dodatkowych kilometrów kanalizacji oraz doposażenie oczyszczalni ścieków w ramach tego samego projektu. W lipcu br. złożony został wniosek o poszerzenie decyzji na dodatkowe roboty i jest wstępna akceptacja, dzięki czemu można było rozpocząć procedury przetargowe wyłaniające wykonawców na dodatkowy zakres projektu. Obecnie prace dodatkowe już są w toku, a całkowite zakończenie projektu planowane jest na czerwiec 2010 r.

W ramach inwestycji realizowanej z Funduszu Spójności na terenie oczyszczalni Ruptawa powstało Centrum Edukacji Ekologicznej. Oferta edukacyjna CEE, skierowana głównie do dzieci i młodzieży, obejmuje wycieczki po obiekcie oczyszczalni ścieków oraz zajęcia teoretyczne i praktyczne. Do dyspozycji odwiedzających CEE znajduje się sala konferencyjna, dydaktyczna oraz mini-laboratorium.

Nowe technologie i ich wdrażanie

Z ciekawych technologii zastosowanych na oczyszczalni ścieków Ruptawa warto wymienić układ do produkcji kompozytu mineralno-organicznego, agregaty kogeneracyjne oraz zmodernizowaną pompownię wody technologicznej.

W pierwszej z wymienionych instalacji następuje zmieszanie osadu przefermentowanego, odwodnionego na wirówkach, z pyłem dymnicowym oraz wapnem. Powstały produkt, noszący nazwę kompozytu mineralno-organicznego bądź ziemi znormalizowanej, będzie stosowany do rekultywacji hałd górniczych w naszym regionie.

Agregaty kogeneracyjne mają na celu wyprodukowanie energii elektrycznej i cieplnej z otrzymywanego na oczyszczalni ścieków biogazu. Biogaz, powstający na skutek fermentacji osadu, nie jest już "produktem ubocznym", a źródłem energii, pozwalającym zasilić oczyszczalnię we własną energię elektryczną. Trwają prace optymalizacyjne całego układu biogazowego. Po ukończeniu prac, w przypadku braku zasilania z zewnątrz, oczyszczalnia ścieków będzie miała własne źródło zasilania.

Spółka chce być przedsiębiorstwem bardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego. Stąd plan ponownego wykorzystania ścieków oczyszczonych jako wody technologicznej, np. do układów chłodniczych itp., i nie odprowadzania ich ponownie do środowiska. Pompownia wody technologicznej została właśnie zmodernizowana, a w najbliższej przyszłości zostanie dodatkowo wyposażona w układ do dezynfekcji ścieków promieniami UV.

Kolejną nowością jest objęcie monitoringiem bezobsługowych przepompowni ścieków. System monitoringu, działający w trybie on-line, jest modularny, co oznacza, że można go rozbudowywać w zależności od potrzeb. Jest to konieczne z uwagi na sukcesywne podłączanie kolejnych obiektów w ramach Projektu Spójności. Dzięki zastosowaniu tej technologii dyspozytor zarządza obsługiwaną przez JZWiK S.A. siecią kanalizacyjną ze swojego stanowiska przy pomocy komputera, bez konieczności wyjazdu w teren. Zastosowany program pozwala na sterowanie pracą przepompowni ścieków oraz obserwację pracy poszczególnych obiektów, a nawet poszczególnych urządzeń podłączonych do systemu. Sygnalizuje on nie tylko awarie urządzeń, ale także próby nieuprawnionych wejść na teren obiektu, dzięki podłączeniu instalacji alarmowej do systemu.


Ważne dla klienta

Firma stale dba o poprawę kontaktu z klientem, którego zadowolenie i szybka obsługa jest miarą sukcesu i sposobem na utrzymanie się na rynku. Dlatego też przyszły rok zaowocuje zmianami w dziale zbytu i odczytów wodomierzy. Sprawą priorytetową jest przejście na elektroniczny System Identyfikacji Masowych Płatności. W skrócie polega on na umieszczeniu na każdej fakturze unikalnego i przypisanego danemu klientowi numeru konta bankowego. Dokonywana wpłata zostanie zaliczona na poczet konkretnego klienta i konkretna płatność nie może być przypisana komuś innemu. Księgowanie takiej płatności jest natychmiastowe. Dzięki takiemu systemowi nie będzie błędów związanych z identyfikowaniem należności.

Kolejnym krokiem dla usprawnienia współpracy jest program wdrożenia zdalnego odczytu wodomierzy. Radiowe odczyty wodomierzy to spore udogodnienie dla odbiorców wody. Pracownicy wodociągów, aby odczytać stan licznika, nie będą musieli już wchodzić do domów i naruszać prywatności klientów, wystarczy, że podjadą samochodem w okolice posesji i radiowo dokonają odczytu licznika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto