Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajna sesja rady Rybnika o kopalni Paruszowiec [RELACJA + WIDEO]

Aleksander Król
"Potrzebujemy powietrza nie kopalni", "Stop degradacji" i wreszcie: "To jest BAśń nie PROjekt" (BAPRO) - transparenty z takimi hasłami przynieśli mieszkańcy Rybnika protestujący przeciw budowie tzw. kopalni Paruszowiec na Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Rybnika, zwołanej właśnie w sprawie tej inwestycji. Będziemy dla Państwa relacjonować tę sesję na bieżąco.

Nadzwyczajna sesja rady Rybnika o kopalni Paruszowiec

Przedstawiciele firmy Bapro tłumaczą, że nowy zakład ma być przede wszystkim zakładem energetycznym, który na własne potrzeby będzie wykorzystywał węgiel ze złoża Paruszowiec, a nowoczesne technologie sprawią, że oddziaływanie zakładu energetycznego na środowisko i miasto będzie minimalne.
Przedstawiciel Bapro powiedział, że powstanie nowego zakładu wiąże się z powstaniem nie 3 tys., jak wcześniej mówiono, a 12 tysięcy miejsc pracy!

WIDEO: ALEKSANDER KRÓL

- Wiele miast zabiega o inwestorów. Byłem radnym w Dąbrowie Górniczej, mieście które zostało pozbawione kopalni. Przez 20 lat musiało zdobywać inwestorów. Wiem, że mieszkańcy obawiają się o swój dobytek, komfort życia. Jako radny myślałem o całej społeczności, o rozwoju miasta - mówił Tomasz Skóra, członek zarządu firmy Bapro.

- Wysokość nakładów inwestycyjnych to 8 mld złotych. Owszem spółka Bapro ich nie ma, ale od dwóch lat pracuje na pozyskaniu inwestorów. To nie jest baśń. - Wykażemy, że to oddziaływanie jest jak najmniejsze. Czy można rezygnować z rozwoju miasta? - mówi przedstawiciel Bapro.

Katarzyna Suder-Mączyńska, szefowa komitetu protestującego przeciw kopalni Paruszowiec, powiedziała, że ponieważ podczas ostatniej sesji na wniosek prezydenta Kuczery radni podjęli uchwałę przeciw inwestycji, dzisiejsza sesja nadzwyczajna nie była do końca potrzebna.

- Ale nie mówmy o koncernie energetycznym, bo nie ma na to dokumentów. Wszystkie dokumenty dotyczą kopalni - mówi Mączyńska.

Barbara Katychów z firmy Purmo z Rybnika powiedziała, że firma popiera protestujących mieszkańców.
- Cokolwiek stałoby się na terenie Rybnika, co zagrażałoby działalności fabryki, właściciele koncernu będą zastanawiać się nad przeniesieniem produkcji z Rybnika gdzie indziej - mówiła przedstawiciel firmy Purmo.
- Firma Rettig popiera protest mieszkańców. Powiadomiła nawet Ambasadę Finlandii – mówi pani Barbara Katychów.

Adam Fudali: obawiam się, że już w Rybniku nie zobaczymy nowych inwestorów. Panie prezydencie mieszkańcy już panu nie wierzą. - raz pan mówi tak, raz tak - mówi Fudali.
- Jednocześnie mam zapewnienie od wiceministra Tobiszowskiego za pośrednictwa posła Janika, że zgody na wydobycie w Rybniku nie będzie. Następnej kopani nie będzie. Bo mamy nadprodukcję węgla - mówi Fudali.

Prezydent Piotr Kuczera: Może dziś Pan Radny Fudali nie będzie kluczył, albo nie będzie miał rozdwojenia jaźni. Ostatnio pięknie mówił pan o mnie, jako o Piłacie, osobie która umywa ręce. A jednocześnie dodał o mojej osobie: "ja myślę, że pan się zapisze w annałach samorządów jako ten prezydent, który nie chce nowych miejsc pracy, ale to dość rzadkie". Ja nie chcę się bawić panie radny Fudali w politykę, chcę rozmawiać o faktach - mówi Piotr Kuczera.

Na koniec sesji nadzwyczajnej Tomasz Skóra z firmy Bapro odpowiadał na pytania mieszkańców i radnych. Powiedział m.in. że złoża soli, które także znajduje się na tym terenie Bapro nie będzie badać. - Nie będziemy rozpoznawać złoża soli, bo nie mamy koncesji na rozpoznanie tego złoża i nie jest naszym planem budowa kopalni soli - mówił Tomasz Skóra.

Odniósł się też m.in. do kwestii "nadprodukcji węgla". - Dziś wydaje się w Polsce że jest nadprodukcja węgla, bo kopalnie spółki Kompania Węglowa, która została pozbawiona kopalń, nie mogą sprzedać tego węgla w ilości której produkują. To wynika z tego że na rynku polskim jest węgiel importowany. Projekt nasz zakłada produkcję węgla tańszego. A nadprodukcja węgla, nawet przy imporcie 15 mln ton do Polski, za chwilę stanie się historią. W przyszłym roku znika z mapy Polski 6 kopalń, za kolejny rok w 2018 idą kolejne 3 kopalnie do zamknięcia. A węgiel będzie potrzebny. Bo kopalnie które przestaną go produkować, spowodują zmniejszenie produkcji. I alternatywa jest taka, że oczywiście węgiel może zostać kupiony za granicą, a polskie kopalnie zlikwidowane. A polscy górnicy, pracownicy firm okołogórniczych będą mieli problem - w Rybniku działają 2 kopalnie – że wokół tych kopalń pracuje cała masa różnych mniejszych firm okołogorniczych.
W naszej jednostce Bapro Energy Complex przewidziane zatrudnienie – w kopalni i elektrowni – planowane jest na 3 tys. osób. Z analiz ogólnoświatowch, we wszystkich zagłębiach węglowych przyjmuje się , że jedno stanowisko w górnictwie daje 3 kolejne miejsca pracy w przemyśle okołogórniczym – 3 + 9 to jest razem 12. Stąd jest ta liczba - mówi Tomasz Skóra z Bapro.

Tłumaczył, że inwestycje przygotowuje polska grupa inwestycyjna, która się składa na udziałowców spółki, ludzi z branży węglowej i energetycznej, którzy znają rynek.
- Doskonale wiemy, że ta nadprodukcja w cudzysłowie to iluzja, która skończy się za kilka lat , najdalej za 5 totalnym załamaniem produkcji węgla w Polsce i możliwości zapakajania energetyki. Energia z takiego bloku jak nasz, będzie tańsza. Jeśli chodzi o ciepło. Mogę zapewnić że jesteśmy w stanie zaspokoić całe zapotrzebowanie miasta Rybnik, na ciepło systemowe. To ciepło nie będzie droższe niż jest dzisiaj, produkowane w starych instalacjach, z konieczności droższych w eksploatacji - przekonywał Tomasz Skóra.

Gdy poprzez radnych mieszkańcy zapytali, czy Bapro mimo negatywnego stanowiska rady miasta Rybnika będzie dalej pracować nad przygotowaniem inwestycji, Tomasz Skóra odpowiedział, że i owszem.

Co o nadzwyczajenj sesji rady miasta Rybnika mówią mieszkańcy, którzy brali udział w sesji?
Po pierwsze Bapro mocno zmieniło podejście (nawet w porównaniu z posiedzeniem komisji górnictwa)- znacznie mniej arogancji, deklaracje poszukiwania kompromisu czy nawet umów z właścicielami nieruchomości.
Nadal oczywiście pojawiają się przekłamania (a to średnia kaloryczność węgla wg. pana Jakuba Hojki to 27,5 MJ/kg- w Raporcie na 113 stronie podają 25,7 MJ/kg), niedomówienia (powoływanie się na poufne dane z
nieokreślonych agencji, cały czas kuszenie wizją kompleksu wraz z Elektrownią- kiedy w dokumentach o elektrowni się co najwyżej wspomina, czarowanie kontaktami i pertraktacjami na najwyższym szczeblu itp).
Dziwi podejście do szkód na terenach leśnych - według Bapro nie mają one większego znaczenia. Również podejście do pokładów soli (według pana Skóry Bapro nie badało i nie ma zamiaru badać występowania soli, chociaż płuczka z odwiertów robionych w celu dokumentowania złoża węgla rozpuszcza sól i nie wykazuje jej obecności na badanym obszarze- co zarzuciła pani prof, Pluta na komisji górnictwa). Najbardziej jednak nas zastanawia i niepokoi rola panów Ignacego i Kowalskiego z GIG w projekcie firmy Bapro. Nie dość, że w
swoich wystąpieniach powołują się na autorytet GIG (państwowego instytutu badawczego podległego Ministrowi Energii), to występują w czasie przeznaczonym dla spółki Bapro, głosu udziela im przedstawiciel firmy Bapro i chętnie dzielą się tak subiektywnymi uwagami, jak to, że dzisiaj inwestor w górnictwie to skarb dla gminy, informują, że firma Bapro wypłaci odszkodowania jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji, prowokują mieszkańców drobnymi złośliwostkami. Najgorsze jest jednak to, że GIG został poproszony przez Prezydenta Kuczerę o odniesienie się do kwestii złoża soli (na sesji pan Ignacy już swoje zdanie na temat braku
zagrożenia z tej strony przedstawił). Sami nie wiemy co z tą sytuacją robić, zastanawiamy się nad wystąpieniem do dyrektora GIG o zbadanie udziału tych panów w projekcie Bapro i o wyłączenie ich z dalszych działań, o ile GIG nie działa na zlecenie Bapro. Jeśli takie zlecenie istnieje będziemy prosili prezydenta o zbadanie, czy opinia GIG jest
bezstronna - mówi Michał Mroszczak, mieszkaniec dzielnicy Północ.


WKRÓTCE WIĘCEJ O SESJI NADZWYCZAJNEJ

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto