Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najważniejsza jakość wody

Redakcja
Fot. z Arc. PWiK Dąbrowa Górnicza
Akredytowane Laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej przeszło pomyślnie procedurę audytu zewnętrznego Polskiego Centrum Akredytacji i uzyskało rozszerzenie na kolejne oznaczenia.

Rozszerzona akredytacja laboratorium

W Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej od 30 lat funkcjonuje laboratorium wody i ścieków. W 2006 roku uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 709 w zakresie badań fizykochemicznych wody i ścieków. Posiadany certyfikat potwierdza, że laboratorium spełnia wymogi normy ISO-EN ISO/IEC 17025, a więc posiada kompetencje techniczne do wykonywania badań zawartych w zakresie akredytacji i działa zgodnie z zasadami systemu jakości ISO 9001. W 2010 roku laboratorium rozszerzyło zakres akredytacji o pobieranie próbek wody. Uzyskało także Decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zatwierdzeniu systemu jakości wykonywanych badań wody.

- Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wprowadziła wymagania dotyczące kontroli jakości wody dostarczanej do odbiorców przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne - mówi Ilona Wilczek, p.o. kierownika Zespołu Laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Nowe przepisy zobowiązały laboratoria przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych do wdrażania systemów jakości, potwierdzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną lub akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Oba dokumenty są potwierdzeniem kompetencji laboratorium oraz rzetelności w badaniach i prawidłowości otrzymywanych wyników - dodaje Ilona Wilczek.

Wdrożenie procedur pozwalających na uzyskanie akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji to zadanie niełatwe, trwające nawet do trzech lat. Dla każdego z badań wykonywanych przez laboratorium wydawana jest osobna akredytacja.

- Oznacza to, że laboratorium może posiadać akredytację dla jednego lub dwóch badanych parametrów, ale może nie posiadać jej dla pozostałych. Zakres akredytacji dotyczy 28 parametrów fizykochemicznych dla badania próbek wody i ścieków oraz 6 parametrów mikrobiologicznych stosowanych do kontroli próbek wody oraz 2 metod pobierania próbek wody i ścieków - podkreśla Ilona Wilczek.

Potwierdzona weryfikacja

Już po raz siódmy Akredytowane Laboratorium uzyskało bardzo dobre wyniki badań międzylaboratoryjnych w zakresie parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody i ścieków organizowanych przez Politechnikę Krakowską, LGG Standards Aquacheck - Wielka Brytania, LGG Standards QWAS oraz OBiKŚ w Katowicach - Silesialab.

- Dużą wagę zwracamy na jakość wody dostarczanej mieszkańcom naszego miasta. Nadzór nad nami sprawuje także niezależna instytucja - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, który potwierdza nasze wyniki, a także samodzielnie przeprowadza badania jakości wody i dokonuje oceny pod względem zgodności z obowiązującymi normami - podkreśla Ilona Wilczek.

Skuteczność działania

Na przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym spoczywa duża odpowiedzialność za tysiące metrów sześciennych wody dostarczonych do mieszkańców. Rocznie laboratorium wykonuje ponad 3 tys. analiz próbek wody i ścieków, łącznie 20 tys. oznaczeń. Oprócz badań laboratoryjnych na własnych ujęciach wody i sieciach wodociągowych na terenie Dąbrowy Górniczej laboratorium świadczy usługi także dla innych firm wodociągowych, zakładów przemysłowych oraz urzędów miejskich i gmin.

- Stworzenie profesjonalnego akredytowanego laboratorium wymaga wysokich nakładów finansowych i czasu na wdrożenie systemu jakości. Dlatego wiele firm wodociągowych decyduje się na zlecanie badań laboratoryjnych do zewnętrznych laboratoriów. To duża szansa dla naszego laboratorium, ponieważ konkurujemy na rynku atrakcyjną ceną oraz krótkim czasem realizacji zlecenia. Klient może uzyskać wyniki badań fizykochemicznych oraz mikrobiologicznych już po 24 godzinach, kiedy inni oferują otrzymanie wyników po kilku, a nawet kilkunastu dniach. A czas ten jest szczególnie istotny dla bezpieczeństwa mieszkańców i ponoszonych kosztów - mówi Ilona Wilczek.

Gminy natomiast zlecają głównie kontrolę wód powierzchniowych i wód deszczowych w systemach kanalizacyjnych oraz kontrolę kąpielisk i basenów. W ten sposób gminy realizują obowiązek nadzoru nad jakością wód odprowadzanych do rzek wynikający z ustawy prawo wodne.

Sprawdź swoją wodę

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. co miesiąc publikuje tabelę jakości wody na stronie internetowej

www.pwik-dabrowa.pl.

W tabeli można sprawdzić, z którego ujęcia wody zasilane są poszczególne dzielnice miasta, jakimi parametrami charakteryzuje się woda i porównać z obowiązującymi normami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto