Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze Beskidy będą jeszcze bardziej atrakcyjne i czyste

(AMC)
Dzięki inwestycjom wspieranym z unijnych funduszy w  nasze góry przyjeżdżać będzie więcej turystów
Dzięki inwestycjom wspieranym z unijnych funduszy w nasze góry przyjeżdżać będzie więcej turystów fot. arc
Mieszkańcy Żywiecczyzny długo czekali na tę inwestycję. Dzięki Unii Europejskiej w jedenastu gminach powstaje tam nowoczesna sieć kanalizacyjna. To w znakomity sposób poprawi atrakcyjność turystyczną regionu. Znikną szamba, które często powodowały spore zanieczyszczenia środowiska. Nasze góry będą dzięki temu jeszcze atrakcyjniejsze, a turyści z kraju i zagranicy będą mogli je zwiedzać w jeszcze bardziej przyjaznych warunkach. Ten region musi postawić na ekologię.

Ruszyła długo oczekiwana budowa łącznie ponad tysiąca kilometrów sieci kanalizacyjnych w żywieckich gminach. Problem ze ściekami zostanie wreszcie rozwiązany. To wszystko dzięki temu, że pozyskano na ten cel środki unijne.

Kanalizacja w Żywcu i dziesięciu pozostałych gminach powstaje w ramach projektu europejskiego "Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie". Realizuje go Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu. Związek zrzesza gminy Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka oraz miasto Żywiec.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2013 roku. Dzięki temu potoki górskie, rzeki oraz jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie mają być czystsze, bo ludzie nie będą mieli już możliwości nielegalnego odprowadzania ścieków do wody. Osoby, które nie podłączą się do kanalizacji, będą kontrolowane, jak gospodarują ściekami. Za łamanie prawa poniosą konsekwencje.

Projekt budowy kanalizacji uzyskał dofinansowanie w wysokości niemal 585 milionów euro. Całkowita wartość projektu to około 858 mln euro. Celem, jaki ma zostać osiągnięty dzięki niemu, jest poprawa zarządzania gospodarką wodno-ściekową w rejonie i dostosowanie go do standardów określonych w dyrektywach Unii Europejskiej. Realizacja projektu pozwoli na rozbudowę systemu oczyszczania ścieków w miejscowościach położonych w zlewni Jeziora Żywieckiego i górnego odcinka rzeki Soły. Ograniczy to znacznie odprowadzanie ścieków bezpośrednio do wód powierzchniowych i podziemnych oraz po prostu do gleby. W konsekwencji ochroni to tereny wodonośne przed zanieczyszczeniem oraz pozwoli zachować naturalny krajobraz Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

W ramach projektu, oprócz budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zmodernizowane zostaną oczyszczalnie ścieków w Żywcu i Cięcinie.

Wykonana ma zostać m.in. sieć kanalizacyjna o łącznej długości 786 km oraz ponad 18 przepompowni ścieków. Prócz tego powstaną też około 124 km sieci wodociągowej z siedmioma pompowniami.

Budowa kanalizacji pełną parą idzie już w Łękawicy. W 2012 roku - według założeń projektu - gmina ma być skanalizowana aż w 90 procentach. Z kolei w gminie Radziechowy-Wieprz do lutego 2012 roku ma zostać wybudowane prawie 60 km sieci kanalizacyjnej w Brzuśniku, Bystrej, Radziechowach oraz w Juszczynie. Przedsięwzięcie pochłonie aż 20,5 mln zł, ale gmina dopłaci do tego tylko 20 procent kosztów. Resztę pokryją pieniądze pochodzące z funduszy unijnych.

Specjaliści od turystyki przewidują, że Beskid Żywiecki stanie się dzięki temu projektowi czystszy. To zaś przyczyni się do tego, że w nasze góry przyjeżdżać będzie więcej turystów niż dotychczas.

Opinie mieszkańców regionu

Janusz Michałek, szef ZMGE w Żywcu

Od początku istnienia czyli 1991 r. jako Związek podejmowaliśmy z sukcesami tematy, które w danym momencie były najważniejsze dla społeczności lokalnej. W pierwszej kolejności była to gazyfikacja, po przekształceniu się w 1994 r. w Związek Międzygminny ds. Ekologii przygotowaliśmy budowę zakładu utylizacji odpadów stałych, składającego się z sortowni surowców wtórnych, kompostowni oraz składowiska odpadów komunalnych. W tym celu powołano spółkę "Beskid".

Najnowszym projektem jest Oczyszczalnia Ścieków na Żywiecczyźnie. To w połączeniu z poprzednimi inicjatywami kompleksowo rozwiąże problemy ekologiczne tej ziemi i do końca wypełni oczekiwania związane z podniesieniem atrakcyjności turystycznej, z której w dużej mierze żyjemy.

Halina Piotrowska-Wantoła, mieszkanka Żywca

Unijny program oczyszczania ścieków na Żywiec-czyźnie był oczekiwany przez mieszkańców. Przez ostatnie lata jakość wody w Jeziorze Żywieckim pozostawiała wiele do życzenia. Mieszkańcy powiatu wypuszczali różne nieczystości do górskich potoków, a te poprzez największe rzeki: Sołę i Koszarawę dopływały aż do zalewu. Nie tylko domy i mieszkania w naszym mieście podłączane są do sieci kanalizacyjnej. To samo dzieje się również na wielu wsiach całej Żywiecczyzny. Pierwsze efekty są już widoczne. Woda w naszych rzekach i jeziorze jest w tym sezonie już na tyle czysta, że możemy bezpiecznie się kąpać. Oprócz tego, mamy także większe możliwości stworzenia odpowiednich warunków do wypoczynku dla turystów, przed którymi wcześniej musieliśmy się wstydzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto