Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NFZ może wyciąć cię z grona ubezpieczonych [PORADNIK]

Beata Sypuła
Płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne - mówi Stefania Skowrońska, główna księgowa rudzkiego Urzędu Skarbowego
Płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne - mówi Stefania Skowrońska, główna księgowa rudzkiego Urzędu Skarbowego Michał Pluta
Choć potrącają ci składkę z pensji na ubezpieczenie zdrowotne, może się zdarzyć, że nie skorzystasz z bezpłatnej porady u lekarza rodzinnego. Dlaczego? Bo Narodowy Fundusz Zdrowia wytnie cię z grona ubezpieczonych. Przekonali się o tym pracownicy Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej. Rejestratorki w przychodni - zamiast wizyty u lekarza - proponują im wizytę w katowickim NFZ.

- To skandal - denerwuje się pracownica rudzkiej skarbówki. - Jakim prawem odmówiono mi wizyty u lekarza? Jestem urzędnikiem państwowym, a zostałam potraktowana jak osoba bezdomna i bezrobotna, która nie ma pieniędzy na składki zdrowotne. Przeżyłam wstyd i upokorzenie, nie mówiąc już o braku dostępu do lekarza.

Z powodu choroby w rodzinie pojawiła się z dziećmi u swojego lekarza rodzinnego. Tam z łaską zarejestrowano do lekarza pediatry dzieci, a potem oznajmiono, że jej karta ubezpieczenia zdrowotnego została zablokowania przez NFZ. Poradzono wizytę w Funduszu w Katowicach i wyjaśnienie sprawy na miejscu. Próbowała zrobić to telefonicznie - dowiedziała się tylko, że system automatycznie blokuje karty, gdy nie są zapłacone składki.

Gdy wróciła do pracy, okazało się, że nie jest jedynym pracownikiem rudzkiego Urzędu Skarbowego, który ma takie kłopoty. Wielu z nich interweniowało już u naczelnika Andrzeja Wołoszczuka z US w Rudzie Śląskiej. Lecz on też nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi, jaki jest powód blokady kart ubezpieczeniowych. 13 czerwca wysłał do NFZ alarmujące pismo "zaniepokojony coraz częstszymi i licznymi głosami pracowników, dotyczącymi nieważności kart zdrowia". Odpowiedzi nadal brak, a problem się rozszerza.

Naczelnik zapewnia też - po szczegółowym sprawdzeniu tego przez księgowość - że składki na ubezpieczenie zdrowotne rudzka skarbówka odprowadza rzetelnie w ustawowych terminach. Oczekuje więc, że karty jego pracowników nie będą bezpodstawnie blokowane.

Mimo ponagleń wyjaśnienie z Wydziału Spraw Świadczeniobiorców, dział ewidencji NFZ w Katowicach, wciąż nie nadchodzi. - Mamy na to 30 dni - informuje Edyta Wojtala, kierownik Wydziału. Aleksandra Włodarczyk-Wencławiak z biura prasowego Śląskiego OW NFZ w Katowicach zapewnia, że o tym, jak doszło do irracjonalnej sytuacji, czytelnicy DZ też zostaną powiadomieni.

Co trzeba zrobić

Dokumentem potwierdzającym aktualne ubezpieczenie zdrowotne mogą być między innymi:
- dla pracownika - druk ZUS RMUA lub zaświadczenie wystawione przez płatnika składek,
- w przypadku osób prowadzących działalność na własny rachunek - ostatni dowód wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne
- dla osób prowadzących działalność rolniczą - aktualne zaświadczenie z KRUS,
- w przypadku osób bezrobotnych - aktualne zaświadczenie z urzędu pracy z info-rmacją o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego,
- dla emerytów, rencistów - aktualny odcinek świadczenia lub legitymacja emeryta, rencisty

Gdzie można się poskarżyć

Śląski OW NFZ, Biuro Działu Skarg i Wniosków,
ul. gen. Jankego 15a
40-615 Katowice
tel. 32 735 05 13, 735 05 45

Biuro Praw Pacjenta
rzecznik pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska
aleja Zjednoczenia 25
Warszawa 01-829
Infolinia Rzecznika:
800 190 590
z tel. komórkowych
22 833 08 85, 635 59 96

W razie blokady

Trzeba dostarczyć do NFZ ważny dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, by odblokowano kartę.

W nagłych przypadkach (np. szpital) odblokowaną już kartę należy okazać w rejestracji w ciągu 7 dni od udzielenia świadczeń w poradni lub przychodni i do 30. dnia po opuszczeniu szpitala.

Przychodnia, poradnia lub szpital mają prawo zażądać od nas opłaty za wykonane świadczenia. Gdy potem dostarczymy dokument potwierdzający ubezpieczenie, pieniądze zostaną nam zwrócone.

W jakich sytuacjach karta może być zablokowana

Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach

Do takiej sytuacji może dojść z kilku powodów. Z re-guły, gdy wcześniej, z różnych przyczyn, pacjent prosił o wydanie nowej karty, bo ją zgubił lub ktoś mu ją ukradł. Jeśli potem się okaże, że zainteresowany jednak ma starą kartę i chce jej użyć, będzie już zablokowana, a skorzystanie z niej niemożliwe.

Karta będzie zablokowana także wtedy, gdy osoba jest nieubezpieczona, ale posiada uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie poświadczenia lub innego dokumentu, który by te uprawnienia potwierdzał. Tak może być np. w przypadku tego małżonka, którego mąż lub żona pracuje w Unii Europejskiej lub w przypadku dziecka.

Podobnie będzie z osobami, które utraciły podstawę do ubezpieczenia na przykład z tytułu pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że osoba, która przestaje pracować, staje się osobą nieubezpieczoną, a jej karta zostaje zablokowana - pomimo tego, że jeszcze do 30 dni po ustaniu stosunku pracy przysługują jej prawa do uzyskania świadczeń opieki lekarskiej na podstawie posiadanego świadectwa pracy.

Karta zostaje zablokowana również w przypadku osób, które wcześniej nie były ubezpieczone, a które - po uzyskaniu tytułu do ubezpieczenia - nie zgłosiły się lub nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia, na przykład przez pracodawcę lub małżonka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto