Nowa taryfa, niższa cena

Od 1 lutego br. do 31 stycznia 2016r. na terenie miasta Katowice obowiązywać będą nowe opłaty za dostarczoną wodę oraz odprowadzanie ścieków. Dzięki zakończeniu wielu prac i obniżeniu kosztów możliwe było zaproponowanie niższych opłat, które zostały zaakceptowane przez Radę Miasta Katowice.

Z korzyścią dla mieszkańców
Większość środków przeznaczonych z opłat za wodę i odprowadzenie ścieków płaconych przez mieszkańców miasta Katowice pozwala na wykonanie zaplanowanych remontów i wymianę awaryjnych sieci. Kształtując nowe ceny Katowickie Wodociągi S.A. uwzględniły dotychczas stosowane zasady ewidencji kosztów, strukturę odbiorców oraz warunki makroekonomiczne. Niezbędne przychody obliczono tak, by pokryły one uzasadnione koszty eksploatacji i utrzymania urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych, koszty związane z działalnością inwestycyjną oraz marżą zysku.

Tegoroczna obniżka taryf możliwa była przede wszystkim ze względu na spadek ceny zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. o 0,06 zł/m3. Zrealizowanie inwestycji rozpoczętych w latach ubiegłych pozwoliło na obniżone opłat za szczególne korzystanie ze środowiska.

Dzięki wybudowaniu przez Katowickie Wodociągi S.A. w 2014 roku prawie 2 km sieci kanalizacyjnej możliwy stał się też przerzut ścieków z terenu górnej części os. Tysiąclecia do oczyszczalni ścieków Gigablok. Sfinalizowanie inwestycji pozwoli zmniejszyć koszty odprowadzanych z tych dzielnic odpłatnie ścieków, które do tej pory były oczyszczane na Oczyszczalni Klimzowiec należącej do Chorzowsko - Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Obniżeniu uległy także koszty jednostkowe związane z przesyłem ścieków do oczyszczalni Radocha II w Sosnowcu. W kalkulacji kosztów nowej taryfy Katowickie Wodociągi S.A. uwzględniły m.in. inflację na poziomie 1,2%, średnioroczny wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu - 1,4%, koszt energii elektrycznej i cieplnej, amortyzacje oraz koszty zakupu wodomierzy, w tym rozwój zdalnego odczytu wodomierzy.

Stawka opłaty abonamentowej występująca w taryfie została skalkulowana z uwzględnieniem wyboru przez mieszkańców faktury papierowej i e- faktury. Opłata ta zawiera koszty odczytu wodomierzy, rozliczenia należności za wodę i ścieki oraz koszty utrzymania w gotowości urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Obniżenie kosztów bezpośrednio wpływających na opłaty za dostarczoną wodę oraz odprowadzanie ścieków pozwolą zrekompensować wzrost planowanych w tym roku kosztów związanych z zapłatą czynszu dzierżawnego dla Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. , inflacji oraz wzrostu kosztów energii elektrycznej związanej z użytkowaniem nowych obiektów.

Zgodnie z nową taryfą za m3 wody mieszkańcy Katowic zapłacą 5,82 zł brutto, a za m3 odprowadzania ścieków 8,07 zł brutto, czyli razem 13,89 zł. W stosunku do cen z zeszłego roku to obniżka o 0,11 zł/m3 brutto.

Plan rozwoju i inwestycji
Plany inwestycyjno - remontowe Katowickich Wodociągów S.A. konstruowane są zawsze na okres dwóch lat. Pozwala to na przygotowanie zadań tak, by ich realizacja skoordynowana była z pracami Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej Sp. z o.o., Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach, Urzędem Miasta oraz innymi właścicielami infrastruktury podziemnej. Dzięki temu zostaje obniżany koszt inwestycji o koszty związane z odtworzeniem nawierzchni, pod którą wymieniana jest sieć. W ubiegłym roku Katowickie Wodociągi S.A. wymieniły około 12 km sieci wodociągowej i 3 km sieci kanalizacyjnej.

Największymi zadaniami realizowanymi w tym roku będą m.in. wymiana sieci wodociągowej w ul. Goetla, Bażantów, Rataja, Bałtyckiej, Dytrycha, Kościuszki. Sieć kanalizacyjna to przede wszystkim prace w ul. Wajdy, Grunwaldzkiej i Tyskiej. W planie finansowym na rok 2015 na zadania inwestycyjne Katowickie Wodociągi S.A. przeznaczą łącznie 27 545,5 tys. zł. Na wymianę i remonty sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej zarezerwowano ponad 8 mln. W planie inwestycyjno-remontowym przewidziane zostały również środki na remonty kapitalne obiektów kubaturowych, takich jak: hydrofornie wody, przepompownie i oczyszczalnie ścieków oraz remonty instalacji i urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.

Zabezpieczono też fundusze na przygotowanie dokumentacji dla modernizacji i remontów sieci wodociągowych i kanalizacyjnych przewidzianych do realizacji w latach następnych. Źródłem finansowania zaplanowanych przedsięwzięć, remontów i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych są środki własne, na które składają się: przychody uzyskiwane z opłat za dostawę wody i odprowadzanie ścieków, odpisy amortyzacyjne, zysk Spółki oraz dotacje z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach tego programu w 2014 roku Katowickim Wodociągom S.A. jako Beneficjentowi przyznano dofinansowanie na realizację projektu pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej w Dzielnicy Stara Ligota i osiedle Morawy w Katowicach".

Redaktor

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3