Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe niezwykłe miejsce w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Marszałek województwa dokonał otwarcia pokoju prof. Hadyny ZDJĘCIA

PW, ZPiT "Śląsk"
Otwarcie pokoju Stanisława Hadyny 28.03.2019.
Otwarcie pokoju Stanisława Hadyny 28.03.2019. ZPiT "Śląsk"
Pokój stanowiący coś w rodzaju sali pamięci patrona i założyciela ZPiT "Śląsk" przygotowywano już od dłuższego czasu. Jego otwarcie to jedna z wielu inicjatyw zaplanowanych przez zespół w ramach Roku Stanisława Hadyny.

Zwiedzając pałacowe wnętrza "Śląska" koniecznie zobaczcie pokój profesora Stanisława Hadyny. Przygotowany z niezwykłą dbałością o szczegóły pozwoli Wam poczuć jeszcze lepiej atmosferę "Śląska". Otwarcia dokonał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski - poinformował zespół na swoim profilu na Facebooku.

Otwarcie miało miejsce wczoraj 28 marca. Pokój znajduje się w zespole pałacowym, stanowiącym siedzibę zespołu. Marszałek województwa Jakub Chełstowski przebywał w niej wczoraj również z innego powodu - Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Podczas otwarcia sali towarzyszył mu dyrektor ZPiT "Śląsk" Zbigniew Cierniak.

Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego ubiegłej kadencji, 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny. Uroczyste obchody 100-lecia urodzin swojego założyciela Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował już 4 stycznia, koncertem kolęd i pastorałek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle, w którym uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W związku z rokiem swojego założyciela przygotował jednak znacznie więcej inicjatyw.

- Twórczość patrona Zespołu zostanie mocno wyeksponowana podczas tegorocznej XXVI edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”. Zadaniem uczestników konkursowych zmagań będzie przygotowanie utworów Stanisława Hadyny oraz pieśni powstańczych, a to z kolei w związku z obchodzonym 100-leciem wybuchu Powstań Śląskich - poinformowała niedawno Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPIT "Śląsk". - Co roku w czerwcu, w ramach Święta Edukacji Regionalnej, „Śląsk” kładzie także szczególny nacisk na uwypuklanie regionalnych wartości w kształceniu młodego pokolenia. Odbywający się podczas tego przedsięwzięcia finał Konkursu „Edukacja Regionalna w Szkole” będzie poświęcony tematyce życia i twórczości Hadyny. Imprezę współorganizuje od lat Śląskie Kuratorium Oświaty, a w tym roku po raz pierwszy dołączą także instytucje województwa śląskiego, których celem jest upamiętnianie historii naszego regionu - dodała.

Ponadto zaplanowano reedycję filmu biograficznego o profesorze „W pogoni za wiosną” oraz wydanie płyty zawierającej jego najpopularniejsze kompozycje i opracowania muzyczne. Będą też liczne koncerty oparte na twórczości Stanisława Hadyny.

- Z ważniejszych koncertów należy wymienić koncert w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny (30 sierpnia) czy Trzyńcu na Zaolziu (25 maja) na festiwalu organizowanym przez Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie. Szczególnie ciekawie zapowiada się kameralny koncert z repertuarem wybranych pieśni Hadyny, w wykonaniu artystów Zespołu i zaproszonych gości (Koszęcin, 24 września) czy duże, galowe koncerty „Śląska” podczas Pikniku Leśno-Łowieckiego „Cietrzewisko”, „Święta Śląska” (28-30 czerwca), Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Koszęcinie (2-8 września) oraz w 100. rocznicę urodzin Stanisława Hadyny podczas dnia jego pamięci (25 września) - wymieniła Agnieszka Kukuła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto