Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne miasto nie istnieje bez dobrej gospodarki wodno-ściekowej

Redakcja
Rozmowa z Bartoszem Satałą, Prezesem Zarządu i Dyrektorem Naczelnym Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie.

Co zyskają mieszkańcy Chorzowa i Świętochłowic dzięki planowanym przez ChŚPWiK inwestycjom?
We wrześniu bieżącego roku podpisaliśmy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Umowę o dofinansowanie Projektu pn.: „Rozwój i modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej w Aglomeracji Chorzów - Świętochłowice” nr POIS.02.03.00-00-0095/16-00 w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Realizowane przedsięwzięcie zmniejszy przede wszystkim negatywne oddziaływanie gospodarki ściekowej na środowisko naturalne, poprawi czystość wód i gleby oraz wpłynie pozytywnie na jakość życia mieszkańców. Inwestycja obejmuje budowę nowej sieci i modernizację już istniejącej, w tym m.in. na obszarze tzw. Plantów Śląskich znajdujących się na pograniczu Chorzowa i Siemianowic Śląskich, gdzie powstanie praktycznie „nowe miasto”.

Uzbrojone tereny w nową sieć wodociągową i kanalizacyjną staną się atrakcyjne dla budownictwa mieszkaniowego, jak również dla innych inwestycji. Dodatkowo, dzięki wymianie istniejących wodociągów zmniejszeniu ulegnie liczba uciążliwych dla odbiorców awarii oraz ograniczone zostaną straty wody.

Jakie dokładnie roboty obejmie to przedsięwzięcie?
Prace dotyczące sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, które chcemy zrealizować do 2017 roku, podzielone zostały na kilka kontraktów. Kontrakty nr 1, nr 2 obejmą dwa etapy rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w rejonie ulic Wschodniej i Świerkowej. Kontrakt nr 3 to przebudowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie Parku Śląskiego od ulicy Wschodniej do pompowni ścieków w alei Harcerskiej. Kontrakt nr 4 obejmie wybudowanie kanalizacji sanitarnej w rejonie ulicy Siemianowickiej 147, a kontrakty 5 i 6 budowę sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w rejonie ulic: Świerkowej i Wierzbowej. Realizacja tych zadań zabezpieczy dostęp odbiorców naszych usług do wody pitnej i odbioru ścieków z obszarów nowego budownictwa, jak również pozwoli spełnić restrykcyjne wymogi, stawiane w tym względzie przez prawo polskie i unijne. Podsumowując, dzięki inwestycji zapewnione zostaną dostawy wody i odbiór ścieków dla 225 nowych odbiorców. Sieć wodociągowa aglomeracji Chorzów - Świętochłowice ulegnie rozbudowie, w efekcie której obejmie do 99,84 proc. mieszkańców Chorzowa i Świętochłowic (wzrost zwodociągowania gmin w wyniku realizacji projektu wyniesie o 0,14 proc.). Stopień skanalizowania obszaru wyniesie 99,66 proc. (wzrost skanalizowania gmin w wyniku realizacji projektu o 0,21 proc.).

Dodatkowo, dzięki inwestycji realizowanej na oczyszczalni ścieków „Klimzowiec”, wzrośnie produkcja biogazu w okresie zimowym. Po odliczeniu potrzeb energetycznych do podgrzania zbiornika ciał pływających, uzyskana zostanie dodatkowa roczna ilość energii cieplnej na poziomie 39 MW.

Omówmy dokładniej prace na oczyszczalni ścieków „Klimzowiec”.
Aglomeracja Chorzowa i Świętochłowic korzysta z nowoczesnej oczyszczalni, która jest w pełni przygotowana do przyjęcia i oczyszczenia wszystkich dopływających do niej w chwili obecnej ścieków, a także tych dodatkowych. Kompleksowa modernizacja oczyszczalni zrealizowana została jako jedno z zadań Programu Pomocowego ISPA w latach 2005-2011. W oczyszczalni w procesie kogeneracji (jednoczesnego wytwarzania) powstaje ciepło i prąd elektryczny, które pokrywają w znacznej części zapotrzebowanie na energię, niezbędną w procesie oczyszczania. Parametry ścieków oczyszczonych oraz wytworzonych osadów „Klimzowca” są zgodne z dyrektywą unijną z 1991 roku i z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Niemniej jednak, na oczyszczalni można jeszcze zwiększyć efektywność działania instalacji biogazowej, poprzez zabudowę systemu ogrzewania w zbiorniku ciał pływających i maceratora przed pompą cyrkulacji osadu. To przedsięwzięcie - to dla nas Kontrakt 7, objęty dofinansowaniem Unii Europejskiej w ramach POIiŚ 2014-2020. Budowa suszarni osadów ściekowych umożliwi ich ponowne zagospodarowanie. Suchy osad można wykorzystać np. w rolnictwie, czy przy budowie dróg, a mokry osad nie spełnia odpowiednich wymagań. Realizację tej części robót również chcemy sfinalizować do końca 2019 roku.

Co jest obecnie priorytetem Przedsiębiorstwa?
Najważniejszym celem Przedsiębiorstwa jest świadczenie usług najwyższej jakości. Rozwój Spółki związany jest z wprowadzaniem nowych technologii oraz rozbudową infrastruktury. Udaje się to osiągnąć dzięki starannie dobranej i wykwalifikowanej kadrze. Prowadzimy nowoczesną politykę gospodarki wodno-ściekowej. Jej potwierdzeniem są certyfikaty i wyróżnienia. Od blisko dwóch lat posiadamy System Zarządzania Jakością zgodny z międzynarodową normą jakości ISO 9001. Zarząd Spółki przyjął już w sierpniu 2014 roku Politykę Jakości, w której zobowiązuje się do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych mieszkańców oraz deklaruje pełne zaangażowanie w tworzenie nowoczesnej gospodarki wodno-ściekowej w regionie. Uzyskany certyfikat tylko potwierdził nasze działania. Dbamy również o ekologię, czego świadectwem są wdrożone systemy zgodne z wymogami norm ISO 14001 (System Zarządzania Środowiskowego) i ISO 50001 (System Zarządzania Energią). Firma aktywnie bierze udział w życiu społecznym Chorzowa i Świętochłowic. Ze względu na swój lokalny patriotyzm wspiera szkoły, stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego na terenie naszej aglomeracji.

Czego można Państwu życzyć u progu nowego 2017 roku?
Zależy nam, aby mieszkańcy byli zadowoleni z jakości naszych usług, żeby woda była dobrej jakości, nie było awarii i przerw w jej dostawie. Bardzo ważne jest dla nas również, aby nasze inwestycje spotkały się ze zrozumieniem ze strony odbiorców oraz żeby mieszkańcy aglomeracji wiedzieli, że nowa infrastruktura wodno-kanalizacyjna przyczynia się do poprawy jakość ich życia mimo uciążliwości w trakcie realizacji prac.

Rozmawiała: Agnieszka Zielińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto