Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O cieple przed zimą

Redakcja
Energooszczędność to już nie tylko moda, lecz konieczność. Ogrzanie domu coraz więcej kosztuje. Zanim przyjdzie mróz, warto pomyśleć...

Pierwsze jesienne chłody oznaczają początek sezonu grzewczego, czyli zwiększone wydatki na energię cieplną. To dobry moment, by pomyśleć o wprowadzeniu energooszczędnych rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii. Jak pokazują badania, tylko 19 proc. Polaków wie, jak dużą część budżetu domowego każdego roku pochłania ogrzewanie pomieszczeń. A tak niewiele trzeba, by na stałe je zmniejszyć.

Po co docieplać dom?
- Najpierw musimy uświadomić sobie, że większość budynków, w których mieszkamy, jest wysokoenergochłonna i zużywa znacznie więcej energii, niż by mogła - mówi Piotr Pawlak, ekspert energetyczny i entuzjasta energooszczędności. Wyjściem jest termomodernizacja, która pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynków, także tych najbardziej energochłonnych, liczących sobie 50 lat i więcej. Badania potwierdzają, że wydatki poniesione na kompleksowe ocieplenie budynku zwracają się dzięki oszczędnościom na kosztach ogrzewania w ciągu zaledwie paru lat.

Jeśli już, to tylko dobrze!
- Bardzo ważne jest jednak, aby docieplenie wykonane było prawidłowo. Dlatego przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych warto przeprowadzić audyt energetyczny. Pozwoli on ocenić, które elementy budynku odpowiadają za największe straty ciepła, a których dodatkowa izolacja będzie nieuzasadniona ekonomicznie - dodaje Piotr Pawlak.

Nie wyrzucaj ciepła przez okno...
Bardzo popularnym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania jest wymiana okien i drzwi. Większość osób postrzega bowiem okna jako główne źródło straty energii w mieszkaniu. Większość z nas zdaje sobie już także sprawę z tego, że to właśnie przez okna można pozyskiwać dodatkową energię ze słońca. - Promienie słoneczne wpadające przez okna mogą ogrzewać pomieszczenie, także zimą, kiedy na zewnątrz panuje siarczysty mróz - wyjaśnia architekt Monika Kupska-Kupis. - Dostępne na rynku nowoczesne okna mają zdolność pozyskiwania energii słonecznej i ograniczania strat ciepła. Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny budynku. Aby powiększyć zyski z energii słonecznej, w oknach dachowych warto zastosować zwiększoną powierzchnię szyby, nawet o 10 procent w stosunku do tradycyjnych modeli, bo przez to do pomieszczeń dostaje się większa ilość promieni słonecznych ogrzewających powietrze i wpływających korzystnie na nasze samopoczucie oraz komfort mieszkańców - dodaje Monika Kupska-Kupis.

Ale najpierw świadomość
Większość z nas nadal uważa, że zużycie energii w ich domach jest w normie - tak pokazują statystyki. Mimo to, aż 64 proc. osób deklaruje zamiar wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań. Skłaniają nas do tego rosnące ceny energii oraz zmiany klimatyczne i obecny stan środowiska.


Co mówią liczby?
- Choć eksperci budowlani podkreślają, że domy źle ocieplone tracą dużo energii, większość z nas (aż 53 proc.) uważa, że zużycie energii na ogrzanie naszego domu czy mieszkania jest w normie.
- Najwięcej energii zużywają urządzenia elektryczne - tak twierdzi 51 proc. Polaków.
- Na ogrzanie pomieszczeń wskazało jedynie 19 proc. osób, a na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie odpowiednio - 14 i 13 proc. mieszkańców.
- Dane GUS pokazują, że proporcje wyglądają inaczej. Ponad 70 proc. energii zużywanej w gospodarstwach domowych to ogrzewanie, a wyposażenie elektryczne i oświetlenie to odpowiednio - tylko 5,4 i 1,8 proc. energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto