Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie alternatywne

[email protected]
Gdy masz blisko do lasu Dobrym rozwiązaniem są piece na drewno - zwłaszcza gdy ma się dobry dostęp do tego paliwa ze względu na bliskość lasów. Piecem CO opalanym drewnem, a nawet kominkiem - zwłaszcza z płaszczem ...

Gdy masz blisko do lasu

Dobrym rozwiązaniem są piece na drewno - zwłaszcza gdy ma się dobry dostęp do tego paliwa ze względu na bliskość lasów. Piecem CO opalanym drewnem, a nawet kominkiem - zwłaszcza z płaszczem wodnym - można ogrzać cały dom. Może to być również system dodatkowy, za pomocą którego dogrzewamy pomieszczenia w okresie lekkiej zimy lub chłodnej jesieni.

Decyzję o postawieniu kominka najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu. Architekt znajdzie wówczas najbardziej odpowiednie dla niego miejsce, dostosuje komin i wzmocni strop. Jeśli chcesz wybudować kominek w już istniejącym domu, to przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu, musisz sprawdzić, czy masz odpowiedni komin w domu - umożliwiający odprowadzanie spalin. Jego minimalne wymiary to 20 20 cm przy wysokości co najmniej 4 metrów, ale zawsze trzeba uwzględnić zalecenia producenta dotyczące zainstalowanego modelu.

Wiele osób interesuje się też kotłami centralnego ogrzewania opalanymi drewnem. Wbrew pozorom tego typu konstrukcje są bardzo zaawansowane technicznie. Najnowocześniejsze - dzięki zastosowaniu procesu destylacji pirolitycznej, czyli wytworzeniu gazu drzewnego z masy drzewnej - gwarantują wysoką skuteczność, sięgającą 89 proc.

Z myślą o przyszłości

Na rynku pojawiły się też nowoczesne systemy grzewcze, które co prawda są dość drogie, ale przez ekspertów uznawane są za rozwiązania przyszłościowe.

Pompy ciepła to urządzenia, które czerpią energię z ziemi, zbiorników wodnych, a nawet osadników. Instalacja systemu jest droga - trzeba na nią wydać w granicach 20-30 tys. zł, ale później korzyści są duże. No i uzyskujemy bardzo dobry efekt ekologiczny, bo nasz dom nie będzie emitował przy tym systemie grzewczym żadnych zanieczyszczeń.

Kolektory słoneczne - trudno nimi ogrzać cały dom w zimie, ale mogą służyć jako "dogrzewacze" i doskonale nadają się do podgrzewania wody do mycia i kąpieli. Najtańsze zestawy są w cenie od 7 do 8 tys. zł - pozwalają na podgrzanie wody dla małego domu jednorodzinnego. Co ważne - fundusze ekologiczne chętnie dofinansowują tego typu źródła energii.

Jak zużywać mniej energii

1. Odsłoń grzejniki
Odkryte grzejniki nie zawsze wyglądają ładnie, ale w normalnych warunkach stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód. Długie zasłony, niekorzystnie ustawione meble i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła.

2. Rozsądnie wietrz
Godzinami otwarte okno zapewnia świeże powietrze, ale także wysokie rachunki za ogrzewanie. Należy wietrzyć częściej, ale tylko przez kilka minut i to przy szeroko otwartym oknie. W tym czasie zawór na grzejniku powinien być ustawiony na minimalną temperaturę.

3. Stosuj ekrany
Zamontowane za grzejnikami odbijające ciepło ekrany pozwalają zaoszczędzić około 4 proc. energii.

4. Nastaw odpowiednią temperaturę
Niektórzy lubią gorąco i dziwią się, że mają wysokie koszty ogrzewania. Należy pamiętać, że zwiększenie temperatury pomieszczenia o 10 stopni Celsjusza powoduje wzrost kosztów ogrzewania o około 6 proc.

Gorąca elektronika

Aby poczynić oszczędności i jednocześnie maksymalnie wykorzystać energię cieplną, warto poważnie potraktować elektroniczne układy sterowania temperaturą. Nowoczesne urządzenia grzewcze są wyposażone w automatykę pogodową. Jest to system, który za pomocą czujnika umieszczonego na zewnątrz budynku dostosowuje moc kotła, a co za tym idzie - ilość zużywanego paliwa, do warunków atmosferycznych. Jednym słowem - gdy na dworze jest ciepło, kocioł automatycznie zmniejsza moc grzewczą, utrzymując jednocześnie zaprogramowaną przez nas temperaturę w domu. Daje to dodatkowe oszczędności. Z kolei elektroniczny zapłon palnika zapewnia pewny i szybki start pracy, a jednocześnie zabezpiecza przed niekontrolowanym wypływem gazu. Aby wspomóc nasz kocioł i dodatkowo oszczędzić energię, warto na grzejnikach zamontować zawory termostatyczne.

Liczby mówią

Z badań TNS OBOP - które zawarte są w publikacji "Polacy o oszczędzaniu energii" przygotowanej przy współpracy firmy Rockwool oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii - wynika, że gospodarstwa domowe w Polsce najwięcej wydają na ogrzewanie pomieszczeń (co stanowi aż 46 proc. w rocznych wydatkach przeciętnej rodziny na energię), prąd elektryczny (30 proc. ogółu wydatków na energię) oraz przygotowanie ciepłej wody (23 proc. rocznych wydatków).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto