Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okulistyka w Katowicach, Gliwicach, Chorzowie i Rudzie Śląskiej. NFZ nie podpisał kontraktów

Joanna Oreł
Wojciech Gadomski
Od kilku dni w katowickiej klinice okulistycznej przy ul. Ceglanej tworzą się ogromne kolejki. Powód? NFZ nie podpisał kontraktów z czterema placówkami w miastach województwa śląskiego. Tysiące pacjentów pozostawiono bez opieki.

Pani Stanisław, 62-letni mieszkaniec Chorzowa, na przyjęcie w klinice przy ul. Ceglanej czekał aż sześć godzin...

- Stałem w kilku kolejkach, a pomieszczenia nie są tam przystosowane na taką ilość ludzi - skarży się nam. - To skandal! Znów fundusz próbuje zaoszczędzić na pacjentach.

Jak do tego doszło? Oferty na usługi okulistyczne na 2012 rok złożyło 15 świadczeniodaw-ców z naszego regionu. Postępowanie rozstrzygnięto pod koniec stycznia. Kontraktu nie otrzymały: Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej, Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz NZOZ w Pszczynie.

Problem jest poważny, bo w ub. roku w Rudzie Śląskiej na okulistyce leczyło się prawie 900 osób, w Chorzowie rocznie jest to ok. 800 pacjentów, ale na operacje wszczepienia soczewek czeka tu ok. 1,5 tys. osób. Natomiast w Gliwicach na operację zaćmy zapisało się 2,4 tys. osób - najdalsze terminy przypadają na 2014 rok.

- Moja żona jest po operacji zaćmy i ma zniszczoną siatkówkę - opowiada Jerzy Rosiński z Rudy Śląskiej. - 6 lutego miała dostać drugi zastrzyk. Każdy z nich kosztuje ok. 3,5 tys. zł. Okazało się, że szpital nie ma kontraktu, więc odprawiono nas z kwitkiem.

Pacjentom wtórują władze szpitali i składają odwołania od decyzji NFZ.

- Jestem zaskoczony i rozczarowany - przyznaje Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

- Spółka złożyła odwołanie od rozstrzygnięcia postępowania - twierdzi z kolei Sławomir Święchowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. - Zgodnie z otrzymaną informacją zostanie rozpatrzone do 1 marca 2012 roku - wyjaśnia.

Również do końca lutego NFZ ma czas na decyzję odnośnie gliwickiego szpitala. Z odwołaniem od decyzji funduszu wystąpili prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz i Michał Nieszporek, gliwicki starosta powiatowy. Natomiast w Pszczynie okulistyka miała być nowym oddziałem. Teraz NZOZ rozważa utworzenie oddziału prywatnego.

Pieniędzy jest tyle samo, a w szpitalach nie ma kolejek?

Rozmowa z Jackiem Kopoczem, rzecznikiem Narodowego Funduszu Zdrowia

Czym kierował się NFZ przy podpisywaniu kontraktu?
Zakład przedstawia w ofercie jakie posiada warunki, personel, cenę - musi oczywiście spełnić wymagane warunki, a za to co zaproponuje dodatkowo otrzymuje dodatkowe punkty. Również za obniżoną cenę są dodatkowe punkty.

Skąd tegoroczne cięcia?
Dostępność pacjenta do świadczeń z zakresu okulistyka-hospitalizacja w roku 2012 będzie nie niższa niż w roku ubiegłym. Środki finansowe są zabezpieczone na tym samym poziomie, a zmiany nastąpiły na mapie świadczeń. Osoby czekające na zabiegi w szpitalach, które nie maja umowy powinny być kierowane tam, gdzie umowa jest. Dodam, że w przypadku nowych świadczeniodawców nie ma u nich kolejki. Not. JO


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto