Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn zaprasza turystów

Janusz Strzelczyk
mionika kosielak
Olsztyn zaprasza turystów Wjeżdżąjących do Olsztyna witają Anioły. Ogromne, stojące przy drodze. To dzieła Jana Wewióra. Za sprawą tego twórcy w Olsztynie przez cały rok panuje świąteczna atmosfera Bożego Narodzenia. W starej, historycznej chacie jest pracownia Jana Wewióra, w której zbudował ruchomą szopkę bożonarodzeniową. Jeśli zajrzycie do Jana Wewióra zobaczycie nie tylko szopkę, ale też cierpiącego w lochu Maćka Borkowica. Ów możnowładca, buntujący się przeciwko królowi Kazimierzowi został skazany na śmierć głodową w wieży olsztyńskiego zamku.

Olsztyn zaprasza turystów

Wjeżdżąjących do Olsztyna witają Anioły. Ogromne, stojące przy drodze. To dzieła Jana Wewióra. Za sprawą tego twórcy w Olsztynie przez cały rok panuje świąteczna atmosfera Bożego Narodzenia. W starej, historycznej chacie jest pracownia Jana Wewióra, w której zbudował ruchomą szopkę bożonarodzeniową. Jeśli zajrzycie do Jana Wewióra zobaczycie nie tylko szopkę, ale też cierpiącego w lochu Maćka Borkowica. Ów możnowładca, buntujący się przeciwko królowi Kazimierzowi został skazany na śmierć głodową w wieży olsztyńskiego zamku.
Sam olsztyński zamek, jedno z Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jest bardzo ciekawym zabytkiem, tzw. trwałą ruiną, z platformą widokową. A z platformy widokowej rozciąga się piękny widok na jurę. Aż się chce wędrować szlakami turystycznymi. Idziemy do rezerwatu Sokole Góry.
Nazwa została nadana przez miejscową ludność. Zapewne na wzgórzach były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna zamieszkiwały go również rzadkie w Polsce puchacze, o czym świadczy, m.in. nazwa skały Puchacz stanowiącej wschodni kraniec Sokolich Gór.
U podnóża zamku warto zajrzeć do Spichlerza, gdzie można dobrze zjeść. Ale sam Spichlerz jest wart uwagi.
Zabytkowy, drewniany spichlerz galeriowy pochodzący z Borowna, zbudowany został w 1783 roku na zlecenie Franciszka Paciorkowskiego. Właściciele wzorowo odrestaurowanego Spichlerza, otrzymali w 2008 r. najwyższą nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków - "Zabytek Zadbany". Modrzewiowy Spichlerz jest jednym z najcenniejszych przykładów staropolskiej architektury ludowej.
Olsztyński rynek, otwarty po przebudowie przed rokiem, zachwyca architekturą. A samo otwarcie rynku buło niezapomnianym wydarzeniem artystycznym. Na rynku wystawiono słynna kantatę sceniczna Carmina Burana, Carla Orfa. Wystąpili: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, balet, chóry (w sumie 150 wykonawców).
W olsztyńskiej gminie nie brakuje ścieżek rowerowych i wciąż powstają nowe. Ostatni projekt to szlak rowerowy wokół zamkowego wzgórza.
Turyści chwalą szlak Ścieżki świętego Idziego w Zrębi-cach. Wieś Zrębice to też zabytkowy kościół, place zabaw, biwaki. A z Częstochowy to tylko kilkanaście kilometrów.
11 lipca gminie Olsztyn poświęcimy specjalny 12-stronicowy dodatek w Dzienniku Zachodnim.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto