Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści na Jasnej Górze zbierają pieniądze na remont klasztoru. Policja i paulini ostrzegają pielgrzymów przed oszustami

BR
Pielgrzymi muszą uważać pod Jasną Górą na oszustów
Pielgrzymi muszą uważać pod Jasną Górą na oszustów Bartłomiej Romanek
Oszuści na Jasnej Górze zbierają pieniądze na remont klasztoru. Policja zatrzymała trzy kobiety, które pod Jasną Górę prowadziły zbiórkę pieniędzy na remont klasztoru. Według ustaleń policji kobiety działały nielegalnie.

Policjanci z komisariatu I w Częstochowie wyjaśniają okoliczności interwencji, do której doszło nieopodal Jasnej Góry. Z ustaleń śledczych wynika, że trzy kobiety, twierdząc, iż działają za zgodą klasztoru, zbierały pieniądze na jego remont. Wkrótce sprawa trafi do sądu, który rozpatrzy ją pod kątem prowadzenia nielegalnej zbiórki.

W sobotę po południu oficer dyżurny z komisariatu I otrzymał informację, z której wynikało, że w rejonie Jasnej Góry prowadzona jest najprawdopodobniej nielegalna zbiórka pieniędzy. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że trzy mieszkanki Częstochowy zaczepiając przechodniów namawiały ich na przekazanie datków na remont klasztoru.

Kobiety miały przekonywać, że posiadają zgodę na prowadzoną zbiórkę. W toku wykonywanych czynności okazało się jednak, że działały nielegalnie - mówi Marta Ladowska, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

- Teraz wyjaśnieniem szczegółów sprawy, rozpatrywanej pod kątem prowadzenia nielegalnej zbiórki, zajmują się policjanci z komisariatu I w Częstochowie. Po skompletowaniu, akta zostaną przesłane do sądu wraz z wnioskiem o ukaranie kobiet - dodaje Marta Ladowska.

O. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry informuje, że klasztor nie prowadzi żadnych zbiórek w sposób, w jaki czyniły to zatrzymane kobiety.

- Jeżeli ktoś z wiernych ma życzenie przekazać ofiarę na rzecz Jasnej Góry może to uczynić podczas mszy świętej lub w punktach znajdujących się na terenie Jasnej Góry - mówi o. Matecki.

Przypadki oszustw dokonywanych na pielgrzymach powtarzają się od lat. Tzw. "przypinaczy" udało się wyeliminować przed przyjazdem Ojca Świętego do Częstochowy w 2016 roku, ale teraz problem powraca. Pielgrzymi powinni być szczególnie ostrożni.

Częstochowska policja, przypomina, że zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej uprzednim zgłoszeniu przez organizatora zbiórki i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych (art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych). Informacje o zgłoszeniu zbiórki publicznej publikowane są na Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA na stronie internetowej zbiorki.gov.pl

Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator zbiórki publicznej jest zapewnienie osobom prowadzącym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numerze zbiórki publicznej.

Zdarzenia dotyczące nielegalnych publicznych zbiórek pieniędzy w zależności od sytuacji mogą wyczerpywać znamiona wykroczenia lub przestępstwa. W myśl art. 56 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618, z późn. zm.) "Kto bez wymaganego zgłoszenia zbiórki publicznej lub niezgodnie ze zgłoszeniem zbiórki publicznej organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar, podlega karze grzywny".

Z kolei zgodnie z art. 286 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017 r. poz. 2204, z późn. zm.) "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oszuści na Jasnej Górze zbierają pieniądze na remont klasztoru. Policja i paulini ostrzegają pielgrzymów przed oszustami - Dziennik Zachodni

Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto