18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ozdoby na placu kościelnym w Śródmieściu: makieta starówki zniszczona, ale opisy już są!

KAKA
Plac kościelny w żorskim Śródmieściu zdobią już dwie ciekawe ozdoby: gablota - makieta średniowiecznej starówki i radziecki pocisk. Od niedawna obok nich znajdują się już tabliczki z dokładnym opisem, co to są za ozdoby. Niestety od niedawna gablota - makieta starówki jest zniszczona. Woda dostała się przez olbrzymią szybę do środka i powstała pleśń. Jednak jak udało nam się dowiedzieć, usterka powinna szybko zostać usunięta.

Od strony Krzyża Misyjnego i cmentarza, przy jednej ze ścian kościoła farnego w Śródmieściu, znajduje się oryginalna makieta - gablota średniowiecznej starówki Żor. To gablota wysoka na 1 metr, szeroka na 2 i długa na 3 metry, przykryta szkłem. Pod nim widzimy średniowieczną makietę żorskiej starówki - mówi nam autor gabloty Piotr Smolarczyk, żorski plastyk, który w zeszłym roku wykonał też np. rzeźbę Jezusa, jaka znalazła się na krzyżu w formie bramy na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowej w Żorach.

Gablota jest jednak schowana pod specjalnym namiotem, aby woda nie dostawała się do środka przez uszkodzoną szybę na makiecie. Wkrótce usterka powinna zostać usunięta.

Przy makiecie znajduje się tabliczka z ciekawym opisem na temat gabloty. Napis na elewacji północnej kościoła oznacza:
Koło – symbol doskonałości Boga, Krzyż – znak naszej wiary i Ryba – starożytny znak chrześcijan. Dodatkowo poszczególne greckie litery oznaczają: Jezus, Chrystus, Boga, Syn i Zbawiciel.

Skąd pomysł na makietę w Żorach? Jak okazuje się, to pomysł zaczerpnięty z miasta León w północnej Hiszpanii. - Tam naprzeciw katedry znajduje się napis "León" w formie stołu i grawerem planu miasta. Z kolei 300 metrów dalej, w kierunku dworca PKP na zachód pojawia się budynek - obecnie siedziba banku, za którym znajduje się model średniowiecznego miasta León. Te dwa pomysły postanowiłem połączyć w jeden i przenieść do Żor - mówi ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii w Śródmieściu.

Po drugiej stronie kościoła w Żorach, od ul. Garncarskiej, w jednej z wnęk świątyni wisi odlew… radzieckiego pocisku rakietowego tzw. „Andriuszy. – Jest dokładnym odwzorowaniem w skali 1:1 prawdziwego pocisku z czasów drugiej wojny światowej. Mierzy 1,70 metrów – mówi Gańczorz.

Co ciekawe, taki właśnie pocisk znaleziono 22 października 2009 roku, podczas wymiany płyt chodnikowych na terenie placu kościelnego w żorskim Śródmieściu. To pozostałość po ostrzale artyleryjskim Żor dokonanym przez wojska radzieckie w marcu 1945 roku. – Pocisk przed świątynią może przypominać o tej tragicznej karcie w historii naszego miasta – mówi proboszcz.

Na tabliczce obok pocisku znajduje się ciekawy opis na temat ozdoby:
Długość – 1,70 m, masa 94,8 kg, kaliber – 300 mm, zasięg – 4000 m, prędkość maksymalna – 245 m/s, promień rażenia – do 1 km, napęd – silnik rakietowy na paliw. Na tabliczce przeczytamy także, że z 26 na 27 października 2009 roku saperzy z Gliwic wykopali jeszcze na terenie placu kościelnego w żorskim Śródmieściu też dwa ręczne granaty zaczepno-obronne produkcji radzieckiej RG-42 o promieniu rżenia 15 do 20 m. Granat wybucha od 2 do 4 sekund od momentu rzutu.

Skąd pomysł na taką „ozdobę” w Żorach? – To pomysł zaczerpnięty z miejscowości Mosta na Malcie. Istnieje tam kościół, którego kopuła - 37 metrów średnicy jest prawdopodobnie trzecią co do wielkości na świecie po Panteonie i Bazylice św. Piotra w Rzymie. Kościół na Malcie zasłynął podczas II wojny światowej. 9 kwietnia 1942 roku, podczas nabożeństwa, gdzie było około 300 wiernych, przez dach wpadła potężna bomba i nie wybuchła, nie czyniąc nikomu krzywdy. To był cud. Replika tej 200-kilogramowej bomby znajduje się teraz w tamtym kościele – mówi proboszcz.

Do końca tego roku na terenie placu kościelnego pojawi się także figura Pielgrzyma. O tym przeczytacie już w następnym tygodniu na naszym portalu zory.naszemiasto.pl.

Jakich ozdób brakuje na placu kościelnym w żorskim Śródmieściu?

Polub nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/ZoryNM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto