Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy! Woda wszędzie bywa zdradliwa

Redakcja
Dzieci do siódmego roku życia mogą przebywać nad wodą wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich
Dzieci do siódmego roku życia mogą przebywać nad wodą wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich Fot. Sławomir Seidler
Co roku podczas wakacji tonie w Polsce kilkadziesiąt osób. Częstymi przyczynami tragedii są brawura i brak wyobraźni, a także nadmierna wiara we własne umiejętności pływackie. Czasem także nietrzeźwość. Radzimy, jak mądrze wypoczywać nad wodą.

Morze, jezioro, a nawet niewielka rzeczka mogą być miejscem wspaniałej zabawy. Ale bywają też miejscem straszliwych tragedii. Z danych, które znamy, i które dotyczą wypadków odnotowanych co roku do końca wakacji, wynika, że w Polsce tonie coraz więcej osób. W tej liczbie są także najmłodsi. Dzieci i młodzi ludzie toną w gliniankach, zalewach, nad którymi nie ma ratowników, ale także w kąpieliskach strzeżonych. Często okazuje się, że pływacy nadmiernie ufają swoim umiejętnościom, lub - co gorsza - nie są trzeźwi.

Przede wszystkim należy wypoczywać w miejscach, gdzie kąpiel jest dozwolona i można liczyć na pomoc ratownika. Niestety, większość polskich kąpielisk jest pozbawiona służb ratowniczych, bo dyżury trwają tylko na tych, które mają status miejskich. Ale i to nie jest reguła, bo miasta oszczędzają na ratownikach - dyżurują oni w skromniejszych obsadach niż przed laty i w krótszym czasie.

Na całym świecie istnieje język symboli, który pokazuje, jak należy się zachować nad wodą. Do tych symboli należą flagi i ich kolorystyka. Nie wchodźmy do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga. To oznacza, że wysokość fali, temperatura wody czy wiejący wiatr mogą być niebezpieczne. Tylko biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona. Nie wolno zapominać o tym, że dzieci do lat 7 mogą przebywa- na terenie kąpieliska wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.

Najlepsze do pływania i kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane - kąpieliska strzeżone przez służby Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Natomiast nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych.

Pamiętaj! Możesz się uratować

Jeśli podczas pływania znajdziesz się w groźnej sytuacji, warto wiedzieć, jak wtedy trzeba się zachować.

Skurcz może być spowodowany zmęczeniem mięśni, niską temperaturą, wykonaniem gwałtownych ruchów. Objawia się silnym bólem i uniemożliwia pływanie.

Zachowaj spokój, postaraj się rozciągnąć bolący mięsień, skorzystaj z pomocy innych osób, jeśli są w pobliżu. Nie czekaj, aż skurcz ustąpi, lecz od razu wzywaj pomocy.

Nadmierne wychłodzenie organizmu jest spowodowane długotrwałym pływaniem w

zimnej wodzie. Objawia się uczuciem zimna, dreszczami, "gęsią skórką", zsinieniem skóry. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości, senność, zatrzymanie krążenia. Natychmiast wyjdź z wody, wysusz i ogrzej ciało, okryj się. W sytuacji, gdy nie możesz wyjść z wody, zapobiegaj utracie ciepła - nie zdejmuj ubrania, przyjmij pozycję kuczną, wzywaj pomocy.

Utrata sił podczas pływania - należy spokojnie położyć się na wodzie na plecach, oddychać spokojnie i odpoczywać. Jeśli to możliwe, skorzystaj z pomocy innych osób.

Warto wiedzieć, że...

Ratownicy wyliczają zasady bezpiecznej kąpieli, które obowiązują bez względu na to, czy jest to miejsce strzeżone, czy wisi biała flaga.

Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo, czego możesz się spodziewać pod jej lustrem.

Zakazane jest przebywanie w wodzie po spożyciu alkoholu; to częsta przyczyna utonięć.

Nie wolno wchodzić do wody w miejscach niebezpiecznych, tam, gdzie mogą być wiry, wodorosty, zimne prądy itp.

Zainteresuj się bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.

Nigdy nie wszczynaj fałszywych alarmów.

Nie popychaj do wody osób, które się tego nie spodziewają.

Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku lub po intensywnym opalaniu się na słońcu.

Ważne! Oznaczenia i telefony

Żółte boje - są granicą dla osób, które nie są sprawnymi pływakami. Jeśli jesteś początkującym pływakiem, korzystaj z wody tylko w strefie kąpieliska ograniczonej takimi bojami.

Czerwone boje - wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają dobrzy pływacy; tylko oni mogą poruszać się w tej strefie.

Jeśli nie jesteś wytrawnym pływakiem, staraj się nie pływać sam - możesz poprosić kogoś, aby cię obserwował, gdy jesteś w wodzie.

Pływając w obrębie kąpieliska lub wzdłuż brzegu, jesteś stale obserwowany i zawsze możesz liczyć na pomoc ratownika.

Ogólnopolski telefon alarmowy nad wodą - 601 100 100

Telefon alarmowy na terenie całego kraju - 112

Telefon WOPR w Katowicach - 500 543 210

Koordynator Grup Operacyjnych WOPR - 509 971 719

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto